زیر و بالای همه دارو های کرونا که باید بدانید

به گزارش آقای معلم، یک سال پس از شروع همه گیری ویروس کرونا، درحالی که دانشمندان پیروز به ساخت واکسن هایی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا شده اند، اما هنوز هیچ درمان معجزه آسایی برای این ویروس کشنده پیدا نکرده اند و پزشکان در کشور های مختلف همچنان مجبور هستند از مجموعه ای از دارو ها که عمدتا از خانواده دارویی کورتیکواستروئیدها هستند، برای التیام رنج بیماران استفاده نمایند.

زیر و بالای همه دارو های کرونا که باید بدانید

به گزارش یورونیوز، البته در این مدت دارو های دیگری خارج از این گروه، مانند رمدسیویر نیز استفاده شده که درنهایت اثربخشی آن رد شده است. در ادامه نگاهی به فهرست دارو هایی می اندازیم که تحقیقات پزشکی تاثیر مثبت استفاده از آن ها برای درمان کووید19 را ثابت یا برعکس، رد نموده است.

کدام دارو ها موثر بوده اند؟

یک: دگزامتازون (و کورتیکوئیدها)

این تنها دارویی است که تا به امروز باعث کاهش مرگ ومیر کووید19 شده است؛ اگرچه تنها برای آن دسته از بیمارانی تجویز می گردد که شرایط بحرانی دارند و احتیاجمند اکسیژن یاریی هستند. بر این اساس سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا از ماه سپتامبر و با تکیه بر مطالعاتی که دراین باره در بریتانیا صورت گرفته، تجویز دگزامتازون را توصیه می نمایند.

اما پزشکان بر این موضوع تاکید دارند که نباید دگزامتازون را در ابتدای ابتلا به بیماری تجویز کرد؛ زیرا باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می گردد و به همین دلیل است که این دارو تنها روی بیمارانی که در شرایط ابتلای شدید قرار دارند موثر است. علاوه بر دگزامتازون، دارو های دیگری از همین خانواده؛ یعنی کورتیکوئید ها نیز موثر به نظر می رسند. بر این اساس سازمان جهانی بهداشت استفاده منظم از کورتیکوئید ها را برای بیمارانی با علائم حاد ابتلا به کرونا توصیه نموده است.

دو: دارو های ضدانعقاد

این دارو ها نیز مانند کورتیکوئید ها برای بیماران دارای علائم شدید ابتلا استفاده می شوند. هدف از این کار نیز جلوگیری از تشکیل لخته های خون در بدن بیماران است که یکی از عوارض جدی کووید19 محسوب می گردد.

کدام دارو ها بی تاثیر بوده اند؟

یک: رمدسیویر

این درمان ضدویروسی که ایالات متحده بسیار از آن حمایت می کرد و درواقع برای درمان ابولا فراوری شده بود، نتوانسته در التیام بیماران کووید19 موثر واقع گردد. کمیسیون اروپا در 8 اکتبر اظهار داشت که با فراورینماینده این دارو؛ یعنی شرکت داروسازی گیلئاد برای فراوری 500 هزار دوز از آن به توافق رسیده است. پس از آن نیز در 22 اکتبر آژانس دارویی ایالات متحده (FDA) مجوز دائمی استفاده از آن را صادر کرد.

به این ترتیب اگرچه رمدسیویر در درمان کووید19 کاری از پیش نبرد، اما توانست بر اساس گزارش ها تنها در سه ماهه سوم امسال میلادی حدود 900 میلیون دلار برای گیلئاد درآمدسازی کند. پایان سازمان جهانی بهداشت در 20 نوامبر اظهار داشت که از این دارو برای درمان مبتلایان به کرونا استفاده نگردد، زیرا نه مانع از مرگ مبتلایان می گردد و نه از پدیدار شدن علائم حاد بیماری جلوگیری می نماید.

تنها نکته مثبت اینکه، بر اساس نتایج تحقیقی که در اواخر ماه مه در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، مصرف رمدسیویر باعث شده بود مدت بستری شدن بیماران کووید19 در بیمارستان کمی کاهش یابد و از 15روز به 11 روز برسد.

رمدسیویر یکی از دارو هایی است که در ایران به طور گسترده برای درمان مبتلایان کرونا استفاده می گردد. تجویز دارو های دیگری از جمله فاویپیراویر همچنین اکتمرا نیز برای مبتلایان رایج است. مقامات ایران همچنین می گویند در کوشش برای وارد کردن دانش ساخت یک داروی چینی هستند که در درمان مبتلایان به کرونا موثر بوده است.

کدام دارو ها اصلا موثر نبودند؟

یک: هیدروکسی کلروکین

این دارویی است که بیش از دیگر روش های درمانی، در ماه های اخیر جنجالی شد که دلیل آن نیز ورود موضوعات مرتبط با آن به دنیای سیاست بود. یکی از حامیان اصلی این دارو، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بوده است. علاوه بر دونالد ترامپ، دیده رائولت، پزشک جنجالی فرانسه نیز از مبلغان اصلی آن در ماه های گذشته محسوب می شد.

او پایان به دلیل تبلیغ برای دارویی که درواقع برای درمان مالاریا فراوری شده، با شکایت سازمان نظام پزشکی فرانسه تحت پیگرد حقوقی نهاده شد و متهم به ارتکاب تخلفاتی از جمله نقض اخلاق پزشکی، دادن اطلاعات نادرست به مردم، در معرض خطر قرار دادن جامعه، آن هم با دادن امید کاذب به آن ها و شارلاتانیسم شد. تحقیقات بین المللی از جمله آزمایش های بالینی در مقیاس بزرگی که در بریتانیا انجام شد، نشان داد که هیدروکسی کلروکین برای درمان کووید19 موثر نیست.

دو: لوپیناویر- ریتوناویر

استفاده از این دو دارو که درواقع برای مقابله با ویروس ایدز فراوری شده اند نیز تاثیری بر شرایط مبتلایان به کرونا نداشته است. آزمایش ها نشان داد این دارو ها که معمولا با نام تجاری کالترا به فروش می رسند، نه میزان مرگ ومیر ناشی از ابتلا به کرونا را کاهش داده و نه از خطر قرار دریافت زیر دستگاه اکسیژن کاسته است. این روش درمان حتی مدت بستری بودن بیماران را هم کوتاه تر ننموده است.

کمبود داروی ضدمالاریا در بازار های آمریکا در پی سخنان دونالد ترامپتبلیغ هیدروکسی کلروکین برای درمان کووید19؛ پزشک فرانسوی مقابل قاضی می ایست دارو هایی که میزان تاثیرگذاری آن ها همچنان در دست آنالیز است

سه: توسیلیزوماب

این دارو که درواقع برای روماتیسم مفصلی ساخته شده، برای درمان مبتلایان کووید19 نیز به کار می رود.

دانشمندان هنوز درباره اثربخشی آن به نتیجه روشنی نرسیده اند؛ با این وجود امیدوارند به یاری این دارو بتوانند مسائل التهابی را که علت اصلی ورود بیماران به مرحله حاد کووید19 است، برطرف نمایند.

بااین حال تا به امروز مطالعات پاسخ قطعی دراین باره نداده است. محققان امپریال کالج لندن در 19 نوامبر اظهار داشتند که طبق اولین نتایج آزمایش بالینی آنها، توسیلیزوماب اثر مفیدی دارد. اما این یافته ها هنوز مقدماتی هستند و نمی توان از اکنون درباره موثر بودن این محصول نتیجه گیری قطعی کرد.

چهار: آنتی بادی های مصنوعی

آنتی بادی های موسوم به مونوکلونال در آزمایشگاه فراوری می شوند و انتظار می رود که با تزریق وریدی، سیستم ایمنی بدن را برای خنثی سازی ویروس کرونا تقویت نمایند. دونالد ترامپ نیز در جریان معالجاتش در پی ابتلا به کرونا، محصولی از این دست ساخت شرکت آمریکایی ریجنرون را دریافت کرد.

مقامات بهداشت ایالات متحده آمریکا شنبه گذشته پایان مجوز استفاده اضطراری از این آنتی بادی را برای جلوگیری از بستری شدن مبتلایان در بیمارستان و وخیم شدن حال افرادی که دارای علائم خفیف تا متوسط کووید19 هستند، صادر کرد. بااین حال میزان اثربخشی این دارو همچنان در دست مطالعه است.

صدور مجوز استفاده اضطراری از داروی ریجنرون؛ پادتن مورد استفاده ترامپ همگانی شد.

پنج: پلاسما

در این روش از پلاسمای خون افرادی که قبلا به کرونا آلوده شده، اما اکنون بهبود یافته اند، برای ساخت آنتی بادی استفاده می گردد. بعضی مطالعات ثابت نموده که این روش درمانی، برای درمان ویروس ابولا یا سارس که با ویروس کووید19 هم خانواده است موثر بوده؛ با این وجود همه متخصصان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که برای تایید این روش احتیاج به آزمایش های بالینی بیشتری است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 287

به "زیر و بالای همه دارو های کرونا که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیر و بالای همه دارو های کرونا که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید