پیشنهادهای پوتین برای تنش زدایی در اروپا

به گزارش آقای معلم، رئیس جمهوری روسیه خروج آمریکا از پیمان نابودی موشک های برد متوسط و کوتاه تر را اشتباهی جدی و خطرناک برای امنیت دنیا نامید و گفت: در صورت اقدام مشابه ناتو، روسیه آماده است اقدامات مضاعفی برای تنش زدایی در اروپا انجام دهد.

پیشنهادهای پوتین برای تنش زدایی در اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان قیمت از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه آمادگی این کشور برای عدم استقرار موشک های روسی 9 M729 که واشنگتن آنها را نقض پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر دانسته، در بخش اروپایی خاک روسیه را گفت. وی در عین حال هشدار داد که این مسئله تنها به شرط اقدام متقابل کشورهای عضو ناتو امکان پذیر خواهد بود.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در بیانیه ولادیمیر پوتین که امروز (دوشنبه) از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین منتشر شده، در این باره آمده است: فدراسیون روسیه با پایبندی به مواضع ثابت خود در مورد انطباق کامل خصوصیات موشک 9 M729 با الزامات پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر که قبلاً وجود داشته، برای نشان دادن روحیه حسن نیت خود، آمادگی دارد تا موشک های 9 M729 را در قسمت اروپایی این کشور مستقر نکند. البته فقط به شرط اقدامات متقابل از سوی کشورهای عضو ناتو، به استثنای استقرار تسلیحاتی که از قبل طبق مفاد پیمان مذکور در اروپا ممنوع شده بود.

رئیس جمهوری روسیه همچنین پیشنهاد کرد که گزینه های مشخصی برای انجام اقدامات متقابل به منظور برطرف نگرانی های موجود مورد آنالیز قرار گیرد.

وی یادآور شد: به طور خاص، صحبت می تواند بر سر اقدامات راستی آزمایی در رابطه با سامانه های Aegis Ashore با قابلیت پرتاب موشک های Mk 41 در پایگاه های ایالات متحده و ناتو در خاک اروپا ، و همچنین موشک های 9 M729 در تاسیسات نیروهای مسلح فدراسیون روسیه در منطقه کالینینگراد باشد. هدف از این اقدامات تأیید متقابل عدم وجود تسلیحات استقرار زمینی تحت پوشش پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر و همچنین سلاح هایی است که طرفین نمی توانند درباره آنها به توافق برسند.

رئیس جمهور تأیید کرد که روسیه همچنان خود را متعهد به توقف در استفاده از موشک های استقرار زمینی میان برد و کوتاه برد، تا زمان ظهور موشک های مشابه ساخت آمریکا در هر یک از مناطق دنیا، می داند.

وی در عین حال همچنان اعلام ناتو برای رعایت چنین مهلت قانونی مشابهی را کاملاً منطقی، مهم و ضروری می داند.

ولادیمیر پوتین در این بیانیه همچنین خارج شدن آمریکا از پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر را یک اشتباه جدی می داند که باعث افزایش خطر به راه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی و افزایش توان بالقوه وقوع درگیری های نظامی شده است.

وی یادآور شده است: فدراسیون روسیه همچنان معتقد است که پ پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر، عنصر مهمی در معماری تأمین امنیت بین المللی و ثبات راهبردی است و نقش ویژه ای در حفظ قابل پیش بینی بودن و بازدارندگی در عرصه در فضای قاره اروپا دارد.

رئیس جمهوری روسیه با تأکید بر اینکه، با توجه به تنش های بی وقفه در امتداد خطوط تماس بین روسیه و ناتو، تهدیدهای جدید علیه امنیت اروپا آشکار شده است. از همه کشورها خواسته تا به دنبال طرح هایی برای اطمینان از تأمین ثبات در منطقه آسیا و اقیانوس آرام در دنیای بدون وجود پیمان نابودی موشک ها باشند.

بیانیه رئیس جمهوری روسیه درباره لزوم اقدامات مضاعف برای تنش زدایی اوضاع در قاره اروپا در شرایط سرانجام اجرای پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر، روز دوشنبه توسط دفتر مطبوعاتی کرملین منتشر شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 230

به "پیشنهادهای پوتین برای تنش زدایی در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادهای پوتین برای تنش زدایی در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید