کشتی های جنگی آمریکا در راه دریای سیاه، ترکیه روسیه را آگاه کرد

به گزارش آقای معلم، در حالی که ترکیه مقامات مسکو را از برنامه عبور دو کشتی نظامی آمریکایی از تنگه بسفر آگاه نموده، پنتاگون بدون شرح درباره هر نوع عملیات ژئوپلیتیکی در منطقه، مدعی شد حضور کشتی های آمریکایی در دریای سیاه عادی است.

کشتی های جنگی آمریکا در راه دریای سیاه، ترکیه روسیه را آگاه کرد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه بیان کرد که افزایش فعالیت ناتو در دریای سیاه، به همراه عبور کشتی های نظامی آمریکا از تنگه بسفر، عواملی است که باعث پیچیده شدن شرایط امنیتی منطقه دریای سیاه خواهد شد.

این دیپلمات روس تأکید کرد که در حال حاضر مکانیزم اطلاع رسانی مناسبی بین روسیه و ترکیه وجود دارد که نشانه تماس های مرتب و خوب دو کشور در این قبیل موارد است.

پیش از این، در روز آدینه ایالات متحده به طرف ترکیه ای اطلاع داده بود که هفته آینده دو فروند از کشتی های نظامی آمریکایی از تنگه بسفر عبور نموده و وارد آب های دریای سیاه خواهند شد. طبق این اطلاعات، این کشتی ها تا تاریخ 4 ماه مه (14 اردیبهشت ماه) در منطقه باقی خواهند ماند.

مقامات آنکارا نیز به نوبه خود، روسیه را در جریان برنامه واشنگتن در این رابطه قرار داد. سفارت روسیه در آنکارا این مسئله را تأیید نموده است.

در این رابطه، جان کربی سخنگوی پنتاگون شب گذشته بیان کرد که عملیات کشتی های نظامی آمریکایی در آب های مناطق اروپایی دریای سیاه، جنبه عادی دارد. وی در عین حال یادآور شد که قصد ندارد درباره عملیات آینده و ژئوپلیتیکی آنها صحبتی کند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد، اقدامات کشتی های نظامی این کشور در دریای سیاه در هماهنگی با دولت ترکیه و در چارچوب کنوانسیون مونترو انجام می گردد.

جان کربی هیچ توضیحی نداد که اطلاعاتی در رابطه با اعزام دو کشتی جنگی آمریکایی به منطقه دریای سیاه پیش از موعد به وسیله بعضی رسانه های گروهی اعلام شده بود. وی در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: تفسیری در این خصوص ندارم. ما بطور مرتب چنین عملیاتی در دریای سیاه انجام می دهیم و این موضوع جدیدی نیست.

روز گذشته شبکه بی.بی.سی به نقل از منابع خبری خود در وزارت دفاع آمریکا اعلام نموده بود که ایالات متحده در حال آنالیز امکان اعزام کشتی های نظامی خود به دریای سیاه با هدف نشان دادن حمایت خویش از دولت اوکراین است. پنتاگون از تأیید یا تکذیب این خبر خودداری نموده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 528

به "کشتی های جنگی آمریکا در راه دریای سیاه، ترکیه روسیه را آگاه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشتی های جنگی آمریکا در راه دریای سیاه، ترکیه روسیه را آگاه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید