چرا پس از مسواک زدن نباید از دهان شویه استفاده کرد؟

به گزارش آقای معلم، در تمیز کردن دندان کار ممکن است از محکم کاری عیب کند. اگر از آن دسته افرادی هستید که بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، از محلول دهان شویه هم استفاده می کنید بهتر است این عادت را کنار بگذارید.

چرا پس از مسواک زدن نباید از دهان شویه استفاده کرد؟

آنا پترسون، دندان پزشک بریتانیایی، می گوید استفاده از دهان شویه بلافاصله پس از مسواک زدن فواید خمیردندان را از بین برده و می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

این دندان پزشک توضیح می دهد که شستشوی دهان با دهان شویه بلافاصله پس از مسواک زدن، می تواند برخی از محافظت هایی را که خمیردندان برای دندان ایجاد می نماید، از بین ببرد.

ویدئویی که دکتر پترسون به تازگی در شبکه اجتماعی تیک تاک دراین باره منتشر کرده نزدیک به دو میلیون بار دیده شده است. او در این ویدئو می گوید: استفاده از دهان شویه بعد از مسواک زدن باعث پوسیدگی دندان هایتان می شود، پس دیگر این کار را نکنید.

ممکن است این اظهارات او باعث سردرگمی شما شده باشد. در این مورد تنها نیستید. افراد بسیاری از خود می پرسند آیا با این کار دارم به دندان های خودم آسیب می زنم؟

دکتر پترسون در جواب این تردیدهای می گوید خمیردندان حاوی مقداری فلور، یک ماده معدنی طبیعی است که از پوسیدگی دندان جلوگیری می نماید.

دهان شویه ها نسبت به خمیردندان مقدار بسیار کمتری فلور دارند که برای محافظت از دندان ها در برابر مواد قندی، کافی نیست.

وقتی بلافاصله پس از مسواک زدن از دهان شویه استفاده می کنید، فلور با غلظت پایین ترِ دهان شویه، لایه محافظتی که از طریق فلوراید با غلظت بالاترِ خمیردندان ایجادشده بود را شسته و از بین می برد.

راهنمای سازمان خدمات بهداشت ملی بریتانیا (NHS) هم گفته های این دندان پزشک را تائید می نماید. استفاده از دهان شویه حاوی فلور می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند، اما پس از مسواک زدن مستقیماً از دهان شویه (حتی نوع حاوی فلور آن) استفاده نکنید، چرا که دهان شویه فلور با غلظت بالا را که خمیردندان روی دندان های شما به جاگذاشته، پاک می کند.

چه زمان باید از دهان شویه استفاده کرد؟

سازمان بهداشت عمومی بریتانیا توصیه می نماید که بهترین زمان برای استفاده از دهان شویه ها در نوبت های مختلف در طول روز و یا پس از غذا خوردن است: هر چیزی که شما می خورید حاوی نوعی از قند است. این قند در دهان شما اسیدی می شود و PH را پایین می آورد.

خمیردندان PH را افزایش خواهد داد بنابراین استفاده زیاد از آن برای دندان ها خطرناک است چرا که محیط اسیدی به بافت دندان ها آسیب میزند. پس بهترین راه برای مراقبت از دندان ها پس از غذا یا میان وعده های غذایی استفاده از دهان شویه به جای خمیردندان است.

این نظرات مخالفانی هم دارد که می گویند هیچ شاهدی بر این ادعا که دهان شویه ها فلوراید خمیردندان را از روی دندان ها پاک می کنند وجود ندارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: یک پزشک
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 671

به "چرا پس از مسواک زدن نباید از دهان شویه استفاده کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پس از مسواک زدن نباید از دهان شویه استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید