عوارض پوستی استفاده از ماسک چیست؟ خبرنگاران

به گزارش آقای معلم، استادیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به عوارض پوستی ناشی از مصرف ماسک های تنفسی، بر عدم استفاده از کرم ها و محصولات آرایشی در هنگام استفاده از ماسک تاکید نمود.

عوارض پوستی استفاده از ماسک چیست؟ خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، فهیمه عبداللهی مجد، گفت: در پاندمی کووید 19 استفاده از ماسک های تنفسی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی دقیق و مکرر دست ها سه اصل مهم برای پیشگیری و کنترل شیوع بیماری است که اکیدا به افراد جامعه توصیه می گردد.

وی با اشاره به شکایات افراد از عوارض ناشی از ماسک ها اضافه نمود: در این دوران استفاده از وسایل حفاظتی برای قطع زنجیره انتقال کرونا و کاهش شیوع و بروز بیماری الزامی است، اما در بعضی افراد به ویژه کادر درمان استفاده از وسایل حفاظتی نظیر ماسک، شیلد و دستکش ممکن است منجر به بروز مسائل پوستی نظیر حساسیت، اگزمای تماسی و یا آکنه گردد.

عبداللهی ماسکنه (Maskne) یا آکنه (جوش) ناشی از ماسک های تنفسی را یکی از عوارض پوستی نسبتا شایع در دوران شیوع کرونا ذکر کرد که معمولا در نواحی از صورت که در تماس با ماسک قرار دارند، بروز می نماید.

به گفته این متخصص پوست، سایش و تماس مکانیکی مداوم و طولانی مدت پوست با ماسک های تنفسی به ویژه اگر همراه گرما و تعریق باشد دلیل بروزاین آکنه ها یا جوش ها هستند. البته گاهی انسداد فولیکول های مو و رشد باکتری ها در آن قسمت نیز منجر به ایجاد التهاب یا فولیکولیت و بروز جوش می گردد.

وی، پوست های چرب را بیشتر مستعد آکنه دانست و اظهار داشت: استفاده از کرم های آرایشی، تماس طولانی مدت پوست صورت با ماسک تنفسی به ویژه ماسک هایی نظیر N 95که محکم به صورت می چسبند باعث افزایش احتمال بروز آکنه های صورت می شوند.

عبداللهی مجد از دیگر عوارض پوستی ناشی از استفاده ماسک های تنفسی به پوسته ریزی، تحریک پذیری و قرمزی پوست اشاره نمود.

این متخصص پوست در ادامه سخنان خود با اشاره به توصیه های اکادمی متخصصان پوست آمریکا به ارایه راه چاره هایی برای کاهش عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی پرداخت و شست و شوی روزانه صورت با یک شوینده ملایم و فاقد عطر و استفاده از مرطوب کننده مناسب قبل و بعد استفاده از ماسک را از راه چاره های موثر در این خصوص برشمرد.

وی همچنین به افراد دارای پوست چرب و مبتلا به آکنه توصیه کرد از مرطوب کننده استفاده نکنند و در صورت خشک شدن پوستشان از مرطوب کننده های فاقد چربی بهره بگیرند.

این استادیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به خشکی و ترک لب ها به عنوان یکی دیگر از عوارض ناشی از ماسک های تنفسی به افراد توصیه کرد: برای جلوگیری از بروز این عارضه قبل از زدن ماسک، بعد از شست و شوی صورت و قبل از خواب حتما لب ها را با وازلین چرب کنید.

عبداللهی مجد با تاکید بر عدم استفاده از کرم ها و محصولات آرایشی در هنگام استفاده از ماسک اظهار کرد: با توجه به این که کرم های آرایشی منجر به انسداد منافذ پوست و افزایش احتمال آکنه می شوند، سعی کنید از این محصولات استفاده نکنید و در صورت ضرورت از محصولات غیرکومدوژن زا که احتمال بروز آکنه به دنبال استفاده از آن ها کمتر است، بهره ببرید.

این متخصص پوست همچنین تاکید نمود که از محصولات جدیدی که ممکن است منجر به تحریک بیشتر پوست شوند نظیر مواد لایه بردار اجتناب گردد.

وی ضمن توصیه به افراد برای استفاده از ماسک های تنفسی مناسب اضافه نمود: ماسک های پارچه ای پس از هر بار استفاده حتما باید به خوبی شسته شوند و ماسک های یک بار مصرف نیز فقط یک بار استفاده شوند. البته باید توجه داشته باشید که ماسک نباید خیلی آزاد و یا خیلی محکم روی صورت قرار گیرد.

به گفته این استادیار دانشگاه بخش داخلی ماسک های پارچه ای که روی پوست قرار می گیرد نباید از جنس نایلون، پلی استر و ریون باشد، زیرا باعث تحریک بیشتر پوست می شوند.

عبداللهی مجد، بر ضرورت استراحت 15 دقیقه ای و برداشتن ماسک پس از هر چهار ساعت استفاده مداوم از ماسک تاکید نمود و آن را منوط به شرایطی دانست که خطر انتقال بیماری وجود نداشته باشد به طور مثال در محیط باز و با فاصله حداقل دو متری از سایر افراد و یا زمانی که در خودرو تنها هستید.

وی در انتها تاکید نمود: در صورت ایجاد عارضه پوستی ناشی از استفاده ماسک های تنفسی و عدم بهبودی با رعایت نکاتی که ذکر شد فرد می تواند به متخصص پوست مراجعه کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 467

به "عوارض پوستی استفاده از ماسک چیست؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض پوستی استفاده از ماسک چیست؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید