دبیر: کشتی 70 میلیارد بودجه می خواهد، دیر یا زود می روم اما زنگ خطر به صدا درآمده است

به گزارش آقای معلم، رئیس فدراسیون کشتی با بیان اینکه فقط برای حفظ وضع موجود به 70 میلیارد تومان بودجه احتیاج داریم، گفت: زنگ خطر برای کشتی به صدا درآمده است و باید واقعیت ها را ببینیم.

دبیر: کشتی 70 میلیارد بودجه می خواهد، دیر یا زود می روم اما زنگ خطر به صدا درآمده است

به گزارش خبرنگاران، علیرضا دبیر درباره شرایط و برنامه های فدراسیون کشتی از اواخر اسفندماه سال 98 تا به امروز گفت: بحث کشتی خیلی کلان است و نمی توانیم بصورت سطحی درباره آن صحبت کنیم. مرداد سال گذشته جامعه کشتی به من اعتماد کردند و فدراسیون را به بنده سپردند. با آنالیز هایی که انجام دادیم، دیدیم که در آخر دهه 70 حدود یک و نیم میلیون نفر کشتی گیر فعال داشتیم و امروز این تعداد به زیر 50 هزار نفر رسیده است؛ این یعنی تا پنج سال آینده کشتی رو به تعطیلی می رود و چراغ قرمز و زنگ خطر برای کشتی به صدا درآمده است. اگر به کلیت موضوع نگاه کنیم، نشان می دهد که در 10 - 15 سال گذشته خیلی عقب افتاده ایم.

چانه کشتی خیلی کوچک شده است

رئیس فدراسیون کشتی درباره این موضوع که چرا طی این سال ها تعداد کشتی گیرانمان تا این میزان کم شده است، اظهار کرد: چندین موضوع اثرگذار بوده، یکی بحث بودجه است. در سال 1392 بودجه کشتی با دلار زیر سه هزار تومان حدود 14 میلیارد تومان از سوی وزارت ورزش و 5 میلیارد تومان از سوی کمیته ملی المپیک بود و بودجه کشتی در آن موقع جمعا به حدود 19 میلیارد تومان می رسید، اما امروز باید با حدود 14 میلیارد تومان آن هم با دلار 17 هزار تومان کار کنیم که نسبت به قبل چانه کشتی خیلی کوچک شده است.

تا 80 درصد هزینه کشتی با دلار است

وی ادامه داد: حدود 70 تا 80 درصد هزینه های تیم های ورزشی برای شرکت در مسابقات از جمله ثبت نام در مسابقات، هزینه بلیط هواپیما و هزینه هتل با دلار است و فقط هزینه های آماده سازی ما به ریال است.

باید به کشتی به عنوان دو فدراسیون نگاه گردد

دبیر توضیح داد: ما باید 2 فدراسیون را اداره کنیم، فدراسیون کشتی آزاد و فدراسیون کشتی فرنگی، اما به عنوان یک فدراسیون به آن نگاه می گردد. ورزش های دیگر مانند والیبال، بسکتبال یا فوتبال یک رشته هستند اما در کشتی اینطور نیست. ضمن اینکه در کشتی ما 5 رده سنی در آزاد و 5 رده سنی در فرنگی و 10 تیم کامل داریم. ما در سال حدود 40 اعزام برون مرزی داریم و هر اعزام به طور میانگین حدود یک میلیارد تومان می گردد و این هزینه ها فقط در بحث اعزام ها است و نه اردوها و مسائل دیگر.

با این حمایت ها، مدال کشتی به آرزو تبدیل می گردد

دارنده مدال های طلای دنیا و المپیک اظهار داشت: این را هم می دانیم که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نیز محدودیت هایی در بحث بودجه دارند، اما اگر به کشتی به طور ویژه نگاه نگردد، در سال های آینده مدال دریافت در آن تبدیل به آرزو می گردد و این نگاه ویژه به کشتی فراتر از کمک های وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک است.

70 میلیارد تومان بودجه می خواهیم تا وضع موجود را حفظ کنیم

دبیر ادامه داد: اگر بخواهیم همین 45 هزار کشتی گیر را تا سال آینده حفظ کنیم و هیچ افزایشی در تعداد نداشته باشیم، نیاز به 70 میلیارد تومان بودجه برای حفظ وضع موجود داریم، اما بودجه ای که به کشتی تعلق گرفته بسیار ناچیز است.

خیلی از باشگاه های کشتی به بدنسازی و بیلیارد تبدیل شدند

وی یکی دیگر از دلایل افت کمیت کشتی را بحث رسانه دانست و گفت: واقعا نگاه کنیم در رسانه ها چقدر به کشتی پرداخته می گردد، چقدر بحث و گفت و گو می گردد. از سوی دیگر ما چقدر توانسته ایم در گذشته کار زیربنایی انجام دهیم و ببنید که در چند سال اخیر چقدر باشگاه های کشتی تعطیل شده، تبدیل به باشگاه های بدنسازی و بیلیارد شده یا تغییر کاربری داده اند.

باید به دنبال نجات کشتی باشیم

دبیر اضافه نمود: ما هفت، هشت مورد جدی را در خصوص افت تعداد کشتی گیران پیدا کردیم و باید در خصوص آن بیشتر در رسانه بحث کنیم و به دنبال نجات کشتی باشیم. با این سرعت نزولی که به جلو می رود، مطمئنا باشید که کشتی تک مدالی می گردد و شرایطمان شبیه کشورهایی مانند بلغارستان می گردد.

باشگاه ها در لیگ تیم داری نمی نمایند

رئیس فدارسیون کشتی در خصوص عملکرد باشگاه های حاضر در لیگ در کار آموزش و کار بر روی کشتی پایه گفت: باشگاه داری در کشتی با فوتبال متفاوت است. از طرفی در چند سال گذشته عدم دقت در اجرای لیگ های کشتی و برگزاری مسابقات در چند روز ، باعث شده که فعالیت باشگاه ها در تیم داری کم گردد.

لیگ باید به شکلی باشد که اسپانسر را جذب کند

وی ادامه داد: لیگ معنی دارد و در یک فرآیندی باید انجام گردد و حداقل چند ماه باید طول بکشد تا اسپانسر انگیزه پیدا کند و همچنین در رسانه دیده گردد و تبلیغات به خوبی انجام گردد. باید طوری برنامه ریزی گردد که باشگاه ها تمایل داشته باشند در لیگ شرکت نمایند،

باید لیگ را به شهرستان ها ببریم و اگر این کار را بکنیم، انگیزه را در آن شهرستان ها برده ایم. وقتی مسابقه کشتی در شهرستان ها برگزار گردد، بچه های آن شهر به باشگاه ها می آیند و سالن ها پر می گردد. ما مشکلمان این است که ثبت نام در کشتی پایین آمده و هر روز هم پائین تر می رود و این یعنی اینکه، کشتی دارد جذابیتش را از دست می دهد. البته با تحقیقاتی که انجام داده ایم، راه چارههای آن کامل تعیین شده، اما نیاز به حمایت ملی داریم.

لیگ را دو ماه و نیمه برگزار می کنیم

رئیس فدراسیون کشتی اضافه نمود: ما بعد از چند سال که لیگ در چند روز برگزار می شد، سال گذشته این مسابقات را در 45 روز انجام دادیم، اما سال جاری درنظر داشتیم که برگزاری مسابقات لیگ را در دو ماه و نیم انجام بدهیم که به ویروس کرونا برخوردیم. امیدواریم با کمک خدا تا زمان آغاز لیگ، کرونا برطرف گردد و ستاد ملی مقابله با کرونا این اجازه را به ما بدهد که مسابقات را برگزار کنیم.

با شیوع کرونا همه باشگاه های کشتی تعطیل شده است

دبیر در خصوص اینکه فعالیت در باشگاه های کشتی چه موقع آغاز می گردد، گفت: تقریبا تمامی باشگاه های کشتی کشور دولتی هستند و طبق نظر دولت و وزارت ورزش تصمیم می گیرند. در حال حاضر تمامی باشگاه ها تعطیل هستند و بچه های ما در پارک و فضاهای باز تمرین می نمایند. البته استثنائا تعدادی از کشتی گیران هستند که برای آن ها باشگاه را باز و به صورت انفرادی مرور فن می نمایند، اما واقعا این موارد برای کشتی گیران جوابگو نیست. ما متأسفانه در حال حاضر فعالیت هایمان همه به حالت تعلیق است و کشتی گیران هیچ فعالیتی ندارند، البته فدراسیون و هیأت های کشتی فعال هستند و در حال برنامه ریزی برای کارهای تحقیقاتی، توسعه ای و زیربنایی هستیم.

باید جوابگوی طلبکارها باشیم

وی توضیح داد: مسائل کشتی کم نبود و کرونا هم به آن اضافه شد. بدهی های زیادی برای فدراسیون کشتی از قبل مانده و باید جوابگوی طلبکارها باشیم. عدم به موقع پرداخت ها به ما نیز از دیگر مسائل است.

نجات کشتی فراتر از توان وزارت ورزش است

رئیس فدراسیون کشتی در خصوص اینکه برنامه اش برای برطرف این مسائل چیست، توضیح داد: کشتی حمایت می خواهد، حتما نه من و هر شخص دیگر هم بخواهد شخصی کار کند نتیجه نمی گیرد و این تهدیدی که برای کشتی بوجود آمده با کمک وزارت ورزش به تنهایی قابل جمع کردن نیست و یک عزم و کمک ملی می خواهد و در گفتن این مورد تعارفی نداریم.

کشتی را به داخل مدارس می بریم

وی ادامه داد: البته با آموزش و پرورش تفاهم نامه داریم که به مدارس برویم و کانون های کشتی را فعال کنیم و هیأت های کشتی استان ها باید بروند تفاهم نامه با آموزش و پرورش استان خود انجام دهند و کار را از مدارس آغاز نمایند. حتما در اولین نشست با هیأت ها، یکی از موضوعات جدی مان در بحث ارزیابی و عملکرد هیأت ها، اجرای این تفاهم نامه است.

فدراسیون را با 58 میلیارد بدهی تحویل گرفتم

دبیر گفت: وقتی به فدراسیون آمدم، نمی دانستم که چه مقدار بدهی دارد، پس از حسابرسی رسمی متوجه شدیم که حدود 58 میلیارد تومان بدهی قطعی فدراسیون است. البته این ها دلیل نمی گردد که ما کوشش نکنیم و ما وظیفه داریم که جوابگو باشیم.

کشتی صندلیش را از دست داده است

وی با اشاره به همکاری فدراسیون کشتی با دانشگاه صنعتی شریف گفت: ما یک کار تحقیقاتی را با دانشگاه شریف انجام دادیم که چرا برای کشتی این رخ داده و برند کشتی پایین آمده است. بعنوان مثال ببینید که چقدر برند والیبال بالا آمده و در جامعه چقدر مخاطب پیدا نموده، آیا کشتی توانسته مخاطب خود را حفظ کند و جذب مخاطب هم داشته باشد. حتی در نظرسنجی هایی صورت گرفته، کشتی صندلی خود را نسبت به گذشته از دست داده است و در این مورد رادیو و تلویزیون بسیار اثرگذار هستند و باید به این موضوعات بپردازند و پیگیری و آسیب شناسی نمایند.

با کمک دانشگاه شریف طرح توسعه کشتی نوشته شد

وی اضافه نمود: با همکاری یک تیم کارشناسی از دانشگاه صنعتی شریف پیش نویس طرح سند توسعه کشتی آماده شده است و انشاء اله تا شهریورماه قطعی می گردد و ما در این زمینه جلسات را با دستگاه هایی که می توانند به ما کمک نمایند آغاز کردیم.

فدراسیون قبلی سند توسعه کشتی نداشت

دبیر توضیح داد: روزی که فدراسیون را تحویل گرفتم، برنامه و سند توسعه را از دبیرخانه خواستم و آنجا متوجه شدم که سندی وجود ندارد. اینکه ما بگوییم کشتی مان خوب است و ما خوبیم، بنده همچنین حرفی را بدون برنامه قبول ندارم. یک انسان معمولی برای کار روزانه اش حتما نیاز به برنامه دارد، آیا می گردد فدراسیون کشتی ایران برنامه توسعه نداشته باشد. ما اولین قدمی که برداشتیم این بود که با دانشگاه شریف تفاهم نامه ای را نوشتیم و از بسکمک از خبرگان کشتی دعوت کردیم که در نوشتن این سند و برنامه به ما کمک نمایند.

دولت و مسئولان به کشتی کمک نمایند

رئیس فدراسیون کشتی توضیح داد: رسانه ها باید از مسئولین و دولت بخواهند که به کشتی کمک نمایند. دوره مسئولیت بنده نیز دیر یا زود به سرانجام می رسد، اما واقعیت ها را باید بگویم و زنگ خطر را برای کشتی به صدا در بیاورم.

اردوهای درازمدت یکی از عوامل تعطیلی باشگاه ها است

دبیر گفت: یکی دیگر از علت هایی که باعث شده باشگاه ها تعطیل شوند، اردوهای درازمدت بوده است. وقتی قهرمان یک شهر و یک باشگاه کل سال را در اردوی تیم ملی باشد و در باشگاه خود تمرین نکند، انگیزه ای برای نوجوانان و نونهالان ایجاد نمی گردد که در باشگاه حضور داشته باشند.

تا 11 تیر هیچ فعالیتی نداریم

وی در خصوص برنامه های کشتی برای المپیک توکیو گفت: از اواخر بهمن فعالیت هایمان تعطیل شد و تا 11 تیر هم اتحادیه دنیای اعلام نموده است که هیچ فعالیتی برگزار نمی گردد و در آخرین وبیناری که مسئولان کمیسیون فنی اتحادیه دنیای برگزار کردند، بحث بر این بود که آیا مسابقات دنیای سال جاری برگزار گردد یا خیر، ما تا 11 تیر قطعا فعالیتی نداریم و از آنجایی که زیر مجموعه دولت هستیم، هر موقع ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کند، فعالیت های ورزشی خود را از سر می گیریم.

به همه گفتیم بدنشان را آماده نگه دارند

دبیر ادامه داد: ما اعلام کردیم که اگر 10 تیر فعالیت هایمان آغاز گردد، بلافاصله در اول مردادماه لیگ برتر آزاد و فرنگی را آغاز می کنیم. و در این راستا امروز آئین نامه برگزاری لیگ را اعلام کردیم و به همه کشتی گیران هم اطلاع دادیم که بدنشان را آماده نگه دارند و اگر شرایط محیا گردد ما قطعا در زمان مقرر لیگ را راه می اندازیم.

فعلا دنبال برگزاری لیگ هستیم

رئیس فدراسیون کشتی توضیح داد: از سوی دیگر منتظر اتحادیه دنیای کشتی هستیم که رسما اعلام کند چه زمانی مسابقات نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان برگزار می گردد. ما باید یک هدفی داشته باشیم. هدف داخلی ما فعلا برگزاری لیگ است. و پس از آن برای حضور المپیک یک چرخه انتخابی تیم ملی داریم و منتظریم که چه زمانی می توانیم آغاز کنیم. چرخه انتخابی حدودا 4 تا 5 ماه طول می کشد، ولی با توجه به زمان مسابقات قابل تغییر است. ما آماده ایم که هر زمانی که فدراسیون دنیای و ستاد مقابله با کرونا در وزارت ورزش اعلام کند کار را آغاز کنیم و برای آغاز کار برنامه داریم، اما فعلا تصمیم قطعی گرفته نشده است.

پیشنهاداتمان را به اتحادیه دنیای کشتی ارائه کردیم

وی در خصوص اینکه آیا در زمان فعلی اردوها برگزار می گردد یا خیر، گفت: ما قطعا در حال حاضر اردو نداریم. حدود یک ماه پیش بود که پیشنهاداتی به اتحادیه دنیای کشتی دادیم که شامل 17 راه چاره برای اینکه چگونه در زمان شیوع کرونا می توانیم باشگاه ها را راه بیاندازیم بود. پس از ما فدراسیون آمریکا پیشنهادات خود را به اتحادیه دنیای فرستاد که حدود 24 مورد بود. آمریکایی ها قرار بود هفته بعد فعالیت های کشتی را از سر بگیرند، اما هنوز هم تعیین نیست. روز سه شنبه با رئیس فدراسیون کشتی روسیه صحبت کردم و آن ها فعالیت خود را آغاز نموده اند.

ملی پوش باید روی تشک کشتی انتخاب گردد

دارنده مدال طلای المپیک ادامه داد: کشتی با فوتبال فرق دارد، در فوتبال مربی تیم ملی 20 تا 30 نفر را انتخاب می نماید اما در کشتی، ملی پوشان باید روی تشک انتخاب شوند. ما تا کسی انتخاب نگردد نمی توانیم او را به اردو دعوت کنیم تا سایرین نگویند که چرا آن ها را انتخاب کردید و ما انتخاب نشدیم. پس اول باید مسابقه انتخابی باشد تا ما نفرات برتر را بتوانیم به اردو دعوت کنیم.

باید منتظر مجوز ستاد مقابله با کرونا باشیم

رئیس فدراسیون کشتی اظهار کرد: نمی خواهیم با عجله در اردو برگزار کردن، خدای ننموده کشتی گیری بیمار گردد. کشتی ورزش پرخطری از نظر شیوع ویروس کرونا است و باید منتظر مجوز ستاد مقابله با کرونا در ورزش باشیم چرا که اگر اردو بگذاریم و اتفاقی بیافتد نمی توانیم جوابگو باشیم و ما در این زمینه مسئول هستیم.

کشتی گیران تیم ملی با مربیان در ارتباط هستند

وی اضافه نمود: تا جایی که بنده اطلاع دارم مربیان تیم ملی به وسیله شبکه های مجازی به کشتی گیران برنامه می دهند و کشتی گیران را رصد می نمایند و آن ها تمرینات را به صورت انفرادی را انجام می دهند. از سوی دیگر ورزشکار حرفه ای هم نمی گذارد که بدنش بدون تمرین بماند و حتما فعالیت بدنی دارد.

کشتی رشته وارداتی نیست

دبیر در سرانجام اظهار داشت: کشتی ورزش وارداتی نیست و بومی است و مزیت رقابتی ما است. انشااله همه کمک نمایند که کشتی به روزهای خوب خود بازگردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 24

به "دبیر: کشتی 70 میلیارد بودجه می خواهد، دیر یا زود می روم اما زنگ خطر به صدا درآمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر: کشتی 70 میلیارد بودجه می خواهد، دیر یا زود می روم اما زنگ خطر به صدا درآمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید