تقدیم لایحه الحاق موادی به قانون تاسیس دهیاری های خودکفا به مجلس

به گزارش آقای معلم، تهران (پانا) - معاون امور مجلس ریاست جمهوری خبر داد که لایحه اصلاح و الحاق موادی به قانون تاسیس دهیاری های خودکفا در روستاهای کشور مصوب 1377 به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.

تقدیم لایحه الحاق موادی به قانون تاسیس دهیاری های خودکفا به مجلس

به گزارش روابط عمومی معاون پارلمانی ریاست جمهوری، حسینعلی امیری درباره این لایحه گفت: نظر به ضرورت تحقق اصول (6)، (7)، (100) و (106) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل عدم تمرکز و واگذاری اختیارات به نهادهای محلی و با توجه به نوپا بودن نهاد دهیاری و نیاز به پشتوانه های قانونی مورد نیاز برای ایفای نقش موثر در توسعه روستایی این لایحه تقدیم مجلس شده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری اضافه کرد: تعدد دستگاه ها و نهادهای مسئول در عرصه توسعه روستایی و عدم اصلاح وظایف و اختیارات و قوانین مربوط علیرغم شکل گیری بیش از 30 هزار دهیار در کشور و لزوم ایجاد اهرم های اجرایی و ابزارهای قانونی برای انجام برخی از وظایف دهیاری (از جمله نظارت بر ساخت و ساز، برخورد با تخلفات ساختمانی وصول عوارض و بهای خدمات)، از دیگر موارد مد نظر در ارائه این لایحه بوده است.

امیری گفت: تا به امروز بیش از30 هزار نهاد عمومی غیردولتی دهیاری به عنوان بازوی اجرایی شورای اسلامی روستا و متولی تحقق توسعه پایدار روستایی پا به عرصه مدیریت روستایی کشور نهاده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 85 درصد از جمعیت ساکن در مناطق روستایی کشور از خدمات دهیاری ها برخوردار هستند، اضافه کرد: بدیهی است که موفقیت این نهاد بیش از هر چیز نیازمند تنظیم و کامل کردن قوانین و مقررات مربوطه و برخورداری از حمایت ها و پشتوانه های قانونی لازم برای انجام وظایف محوله است.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری اضافه کرد: تعدد وظایف و تعدد دستگاه های اجرایی متولی در عرصه توسعه روستایی بر ضرورت و اهمیت انتظام بخشی به قوانین و مقررات مرتبط می افزاید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 495

به "تقدیم لایحه الحاق موادی به قانون تاسیس دهیاری های خودکفا به مجلس" امتیاز دهید

1 کاربر به "تقدیم لایحه الحاق موادی به قانون تاسیس دهیاری های خودکفا به مجلس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقدیم لایحه الحاق موادی به قانون تاسیس دهیاری های خودکفا به مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید