تصویب 4 استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو ، استانداردهای ملی فناوری نانو به 145 رسید

به گزارش آقای معلم، با تصویب 4 استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو، تعداد استانداردهای ملی حوزه فناوری نانو به 145 استاندارد رسید.

تصویب 4 استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو ، استانداردهای ملی فناوری نانو به 145 رسید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از پایگاه خبری فناوری نانو ایران، صد و چهل و سومین استاندارد فناوری نانو با عنوان فناوری نانو- پوشش های نانومقیاس سخت- معینه یابی و روش های آزمون در روز دوشنبه مورخ دهم مردادماه 1401 به تصویب رسید.

این استاندارد محصول محور و چندمنبعی با همکاری ستاد نانو و سازمان استاندارد و به دبیری دکتر دولتی و جمعی از متخصصان و اساتید دانشگاه ها تدوین شده است. هدف از تدوین این استاندارد ارائه روش های آزمون برای معینه یابی پوشش های نانومقیاس سخت شامل پوشش های نانولایه، نانوساختار و پوشش های نانوچندسازه ای و یا ترکیبی از آن ها است.

در این استاندارد روش های آزمون برای مشخص ترکیب شیمیایی، ریخت شناسی، ساختار، خواص سختی و مقاومت سایشی ارائه شده است.

پوشش های نانومقیاس سخت به روش های مختلف از جمله روش های فیزیکی، شیمیایی، الکتروشیمیایی، حرارتی و مکانیکی تولید می شوند. استاندارد حاضر برای انواع پوشش های نانومقیاس سخت فلزی، پلیمری، سرامیکی و چندسازه ای کاربرد دارد.

صد و چهل و چهارمین استاندارد فناوری نانو با عنوان فناوری نانو - پوشش های نانومقیاس سخت-طبقه بندی براساس معینه های هندسی و سختی نیز در جلسه دهم مرداد به تصویب رسید.

این استاندارد محصول محور و چندمنبعی با همکاری ستاد نانو و سازمان استاندارد و به دبیری دکتر علم خواه و جمعی از اساتید دانشگاه تدوین شده است.

هدف از تدوین این استاندارد، طبقه بندی پوشش های نانومقیاس سخت و ارائه روش های پیشنهادی مناسب و قابل اجرا برای اعمال پوشش ها و نیز روش های پیشنهادی معینه یابی بعد نانومتری هر یک از آن ها است.

در این استاندارد، پوشش های نانومقیاس سخت براساس اندازه سختی، ضخامت و معماری پوشش طبقه بندی شده اند که می تواند به صنعتگران و متقاضیان این امکان را بدهد که برحسب نیاز بتوانند پوشش مدنظر خود را انتخاب کنند.

به علاوه، با ارائه انواع روش های معینه یابی نانومقیاس، بهترین و مناسب ترین روش را برای مشخص معینات هندسی پوشش موردنظر انتخاب کنند.

صد و چهل و پنجمین استاندارد فناوری نانو با عنوان نانومواد رس- قسمت 2: مشخص معینه ها و مقدار گیری های نانوصفحات رس مورداستفاده در کاربردهای فیلم سدکنندۀ گاز در روز چهارشنبه 12 مردادماه 1401 در صد و هجدهمین اجلاسیه کمیته ملی به تصویب رسید.

این استاندارد با همکاری ستاد نانو و سازمان استاندارد و به دبیری به دبیری خانم دکتر دارابی و جمعی از متخصصان و اساتید دانشگاه تدوین شد. هدف از تدوین این استاندارد، مشخص معینه هایی که مقدار گیری می شوند و روش های مقدار گیری نمونه های نانوصفحه ای رس به شکل پودر و تعلیقه، مورد استفاده در فیلم های سدکنندۀ گاز است. به علاوه، پروتکل های مقدار گیری برای هر یک از معینه ها نیز شرح داده می شود.

استاندارد فناوری نانو با عنوان واژه نامه- قسمت 8: فرآیندهای نانوساخت در روز سه شنبه 11 مردادماه 1401 در صدوهفدمین اجلاسیه کمیته ملی به تصویب رسید. این استاندارد تجدید نظر به دبیری اقای دکتر سهرابی تدوین شد.

واژه هایی که در این استاندارد با حضور جمعی از اساتید و متخصصین تصویب شد بسیار کاربردی و مهم در حوزه های مرتبط با فناوری نانو هستند. هدف از تدوین این استاندارد، تعریف اصطلاحات مربوط به فرآیندهای نانوساخت در زمینه فناوری نانو است. تمام اصطلاحات فرآیندی در این استاندارد مربوط به نانوساخت است، اگرچه بسیاری از فرآیندهای فهرست شده منحصر به مقیاس نانو نیستند. اصطلاحاتی که کاربرد انحصاری ندارند در داخل تعاریف معین شده اند.

چنین فرآیندهایی می توانند باتوجه به شرایط کنترل شده منجر به موادی با خصیصه هایی در مقیاس نانو یا مقیاس های بزرگ تر شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 1057

به "تصویب 4 استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو ، استانداردهای ملی فناوری نانو به 145 رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب 4 استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو ، استانداردهای ملی فناوری نانو به 145 رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید