باید تکلیف ساختار بورس با دخالت دولت و اقتصاد آزاد روشن گردد

به گزارش آقای معلم، به مناسبت هفته پژوهش و فناوری، نشست آنلاین آنالیز سیاست های اثرگذار بر تلاطم بازار سرمایه در اتاق شیراز برگزار گردید.

باید تکلیف ساختار بورس با دخالت دولت و اقتصاد آزاد روشن گردد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز در این نشست گفت: شرایط بازار سرمایه همیشه بازتابی از رشد و توسعه مالی جوامع بوده و ارتباطی تنگاتنگ با سایر زیر بخش های مالی داشته است به طوری که در یک نظام مالی پویا و توسعه یافته رونق بازار سرمایه بیانگر رشد ارکان مختلف مالی است که از ارتباطی دوسویه و مستقیم پیروی می نماید.

جمال رازقی جهرمی اضافه نمود: از دیگر سو تلاطم های بازار سرمایه را می توان به عنوان شاخصی از نوسانات مالی کشورها بشمار آورد که بر اساس آن می توان تصمیمات مناسب در راستای تقویت و بهبود شرایط موجود اتخاذ کرد اما برخلاف نظام های پرقدرت و سیستماتیک جهان، در کشور ما در شرایطی که بسیاری از مؤلفه های مالی به شدت در حال سقوط هستند، شاخص بورس به عنوان شاخصی از رونق مالی در کمال ناباوری در حال افزایش است که این شرایط را با هیچ تحلیل علمی و مالی نمی توان توجیه کرد.

رازقی اظهار کرد: در شرایط ظهور همه گیری کرونا که اغلب اقتصادهای جهان را تا مرز فلج شدن پیش برد و به تبع آن شاخص بورس جهانی افت شدیدی را تجربه کرد، شاخص بورس کشور ما با افزایشی چشمگیر روبرو شد که تحلیل گران مالی را حیرت زده کرد! به طوری که شاخص کل بورس از 512 هزار واحد در سرانجام سال 98 به یک میلیون و 900 هزار واحد در تیرماه 99 افزایش یافت که این میزان شامل رقمی در حدود 3.7 برابر است.

او ادامه داد: این افزایش هیجان انگیز موجب شد تا بسیاری از هم وطنانمان که تا آن موقع تنها نامی از بورس شنیده بودند در یک استقبال بی سابقه به فعالیت در این بازار پررونق اقدام و در خرید سهامی که ارزش آنها روزانه و بدون هیچ حساب وکتابی رشد می کرد از یکدیگر پیشی گیرند و بر رونق این بازار پر رنگ و لعاب بیفزایند.

رئیس اتاق شیراز افزود: در این شرایط دولت نیز ضمن بهره جستن از این استقبال کم نظیر اقدام به عرضه بخشی از سهام واحدهای مالی تحت تملک در بورس کرد. این اقدام گسترده و درعین حال قابل تأمل دولت در شرایط نابسامان مالی، افزایش قیمت حباب گونه سهام را در پی داشت.

رازقی ادامه داد: آنچه به شدت قابل تأمل است این است که دولت مردان ما در برهه ای که اقتصادهای پرقدرت جهان در روبروه با ویروس کرونا در حال رکود بودند، چه رویداد خارق العاده و مثبتی در اقتصاد پر چالش و نابسامان کشور ما اتفاق افتاده بود که شاخص بورس این چنین فزاینده رشد کرد و بر اساس کدام تحلیل مالی همه گیری ویروس کرونا، اعمال تحریم های بی حدوحصر، اوضاع بحرانی کشور در تجارت جهانی، کاهش قیمت نفت و ... می توانست تأثیری چنین مثبت بر بازار سرمایه کشور اعمال کند.

او توضیح داد: این رشد فزاینده شاخص بورس زمانی می توانست اهرمی برای رونق و توسعه شود که در یک اقتصاد نظام مند و به دوراز چالش ها و نوسانات زیر بنایی رخ دهد نه در شرایط مالی کنونی کشور ما که از هر طرف معضلی جدی روبروست.

رازقی توضیح داد: تحلیل گران مالی در این شرایط مکرراً سرانجام زودهنگام این دوران طلایی و ترکیدن حباب ایجاد شده شاخص بورس را هشدار دادند که پیش بینی آنها خیلی زود در تیرماه 99 پس از به اشباع رسیدن بازار و فروش موفقیت آمیز سهام دولت و در نبود هیچ یک از علائم رشد و بهبود مالی و در سایه تحریم ها و همه گیری کرونا به حقیقت پیوست به طوری که در طول 4 ماه شاخص بورس با کاهش 704 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 211 واحد رسید.

او اضافه نمود: این در حالی است که خیلی زود هدف دولت از رونق مقطعی این بازار که همان ایجاد درآمد بودجه ای برای خود بود تعیین شد و اینجاست که سیاست گذاری اقتصاد سیاسی دولت ایران در این اقدام باورنکردنی که منجر به از دست رفتن سرمایه قشر وسیعی از مردم جامعه و تزریق فقر در سطح وسیع شد، آشکار می شود که به دوراز شاخص ها و مؤلفه های مالی، بر مصالح سیاسی و بقای دولت تمرکز دارد.

رازقی گفت: پس از تزریق این شوک عظیم که از سوی دولت بر مردمی که با هدف فرار از تنگناهای نفس گیر مالی ناامیدانه در جستجوی راهی برای بهبود شرایط زندگی خود بودند، برنامه های به اصطلاح حمایتی از سوی دولت و مجلس طی یک ماه اخیر برای تقویت بورس، بازار سرمایه را با رشدی به شدت ملایم و توأم با نوسانات گسترده همراه ساخت به طوری که تعیین نیست با این فرایند کند، سرمایه های بربادرفته مردم که اکنون بعد از گذشت چندین ماه از ارزش بسیار کمتری برخوردار است چه زمانی به دست آنها خواهد رسید.

او اظهار کرد: آنچه از حمایت های پرطمطراق دولت از بازار سرمایه به چشم می خورد از دید عده ای کارشناسان بیشتر به بازار سازی و کوشش در عادی جلوه دادن شرایط بازار است درحالی که قیمت ها همچنان مصنوعی و بسیار بالاتر از میزان واقعی آنهاست.

رازقی افزود: می توان گفت که بورس در کشور ما احتیاج به اصلاح ساختاری دارد تا تکلیف خود را با مقوله سیاست اقتصاد باز روشن کند و انتظار می رود نمایندگان مردم در راستای حفظ منافع مردم قدم بردارند و از هرگونه سوگیری جناحی و سیاسی فاصله بگیرند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 344

به "باید تکلیف ساختار بورس با دخالت دولت و اقتصاد آزاد روشن گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید تکلیف ساختار بورس با دخالت دولت و اقتصاد آزاد روشن گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید