امضای قرارداد 6 میلیاردی دانشگاه امیرکبیر با جامعه و صنعت

به گزارش آقای معلم، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اجرای طرح استاد پژوهشگر برای افزایش سطح ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت در این دانشگاه خبر داد

امضای قرارداد 6 میلیاردی دانشگاه امیرکبیر با جامعه و صنعت

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محمد احمدی امروز در وبینار تجارب و الگو های پیروز دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در توسعه همکاری با جامعه و صنعت، افزود: در دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از الگو هایی که برای بهبود بخشیدن به فرایند ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت مد نظر قرار گرفته شد، طرح استاد پژوهشگر همکار بوده است.

وی توسعه شاخص های علمی از طریق استفاده بهینه از مقالات علمی، پژوهش ها و فناوری های داخلی، تقویت فرهنگ تعاون و همکاری در دانشگاه، توسعه فعالیت های تحقیقات صنعتی و ارتباط قوی تر با بخش های تحقیقاتی و توسعه ای و توسعه و ارتقای کیفی دوره های تحصیلات را از اهداف این طرح نام برد.

احمدی با اشاره به جزئیات این طرح، توضیح داد: در این طرح اساتید دانشگاه می توانند میزبان افراد برای همکاری های دانشگاه با صنعت باشند. این افراد می توانند افراد شاغل نخبه صنعتی، افراد صاحب ایده دارای مدرک فوق لیسانس و و پسا دکتری و حتی افرادی باشند که در مؤسسات مختلف دولتی، صنعتی و شرکت ها فعال هستند و این افراد با تایید دانشگاه می توانند به عنوان استاد پژوهشگر با دانشگاه در زمینه ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت همکاری داشته باشند.

مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ادامه داد: از آنجایی که در این طرح الزامی برای حضور فیزیکی اساتید در دانشگاه نداشتیم، از این رو اساتیدی از خارج از کشور در این طرح مشارکت کردند.

احمدی با اشاره به زمینه های مورد انتظار در این همکاری با اساتید پژوهشگر، خاطر نشان کرد: انتظار ما از همکاری با این نخبگان اجرای پژوهش های پیشرفته در حوزه های مورد تایید دانشگاه است که به انتشار مقالات نمایه شده بین المللی و انجام پروژه های توسعه فناوری در حوزه فناورانه ای بینجامد که منجر به تولید فناوری مشخصی شود. تاسیس آزمایشگاه تحقیقاتی پیشرفته تازه مورد نیاز دانشگاه، تدوین پیشنهاد و مشارکت در اجرای پروژه های تحقیقاتی صنعتی از طریق مجاری رسمی دانشگاه و پشتیبانی و مشارکت در تجاری سازی و فروش فناوری های پیشرفته از دیگر انتظارات ما در این مشارکت است.

وی افزود: بر اساس این طرح در صورت موافقت دانشکده ها و اساتید ذی ربط، این استاد پژوهشگران می توانند در زمینه ارائه درس، قبول مسؤولیت استاد مشاور و استاد راهنمای دوم تحصیلات تکمیلی مشارکت داشته باشند.

احمدی با بیان اینکه دانشگاه با استاد پژوهشگرانی که در این طرح مشارکت داشته باشند، قرارداد یکساله منعقد خواهد کرد، گفت: در صورتی که عملکرد آن ها مناسب باشد، بعد از بررسی در هیات رئیسه دانشگاه، این قرارداد قابل تمدید است؛ ضمن آنکه مالکیت معنوی هرگونه بفراینداد این همکاری شامل مقاله، ابداع و اختراع مربوط به دانشگاه است، ولی افزودن نام مؤسسه محل خدمت استاد پژوهشگران در بفراینداد های پژوهشی بلامانع خواهد بود.

مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به نتایج اجرای این طرح یادآور شد: تا به امروز 62 نفر به عنوان استاد پژوهشگر در این طرح با دانشگاه مشارکت داشتند و 26 استاد پژوهشگر نیز قرارداد آن ها تمدید شد.

وی با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح پیروز به انعقاد 6 میلیارد تومان قرارداد صنعتی شدیم، اظهار کرد: انتشار 73 مقاله ISI، هفت مقاله علمی-پژوهشی و دو مقاله علمی-ترویجی، دو ثبت اختراع بین المللی و دو ثبت اختراع داخلی و چهار کتاب بین المللی از دیگر دستاورد های اجرای این طرح به شمار می رود.

به گفته این مقام مسؤول، تاسیس یک شرکت دانش بنیان، راه اندازی دو راکتور و پیاده سازی لایسنس نرم افزار برای دانشکده های این دانشگاه از دیگر دستاورد های اجرای این طرح بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 خرداد 1401 بروزرسانی: 4 خرداد 1401 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 986

به "امضای قرارداد 6 میلیاردی دانشگاه امیرکبیر با جامعه و صنعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای قرارداد 6 میلیاردی دانشگاه امیرکبیر با جامعه و صنعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید