اتفاق عجیب در بازار خودرو ، صف خرید برای خودروهای وارداتی جانبازان

به گزارش آقای معلم، به گزارش خبرنگاران، چند روز پیش امیر حسین قاضی زاده هاشمی، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران از پیگیری برای واردات پنج هزار خودرو برای جانبازان خبر داد و گفت: باید نزدیک به پنج هزار خودرو به جانبازان تحویل داده شود اما امکان واردات خودرو به جز از منطقه ها آزاد وجود ندارد. این که همه پنج هزار خودرو از طریق منطقه آزاد اروند وارد شود یا از طریق توزیع در منطقه ها مختلف آزاد وارد شوند نیازمند آن است که بتوانیم پلاک منطقه این خودروها را مخصوص جانبازان برای کل کشور تعریف کنیم. این مساله نیازمند مصوبه هیات وزیران است.(ایسنا)

اتفاق عجیب در بازار خودرو ، صف خرید برای خودروهای وارداتی جانبازان

این سخنان درحالیست که 27 دی ماه پارسال معاون فنی گمرک ایران هرگونه مجوز تازه در رابطه با واردات خودرو برای جانبازان 25 درصد به بالا و خانواده های معزز شهدا را تکذیب کرد و گفته بود: مصوباتی که اخیرا در فضای مجازی و رسانه ها در این باره مطرح شده، هیچ گونه وجاهت قانونی ندارد.

با این حال به نظر می رسد بحث واگذاری مجوز واردات خودرو خارجی به 5 هزار جانباز مجددا زنده شده است.

طبق آخرین آمار اعلام شده مربوط به تابستان دو سال پیش، تعداد جانبازان کشور از طریق رحیم نریمانی، مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران بیش از 583 هزار نفر بوده است.(باشگاه خبرنگاران) بدین ترتیب از این میزان تنها پنج هزار نفر می توانند منتظر مجوز واردات خودرو باشند که همین میزان هم به نظر می رسد بازار سیاه قابل تاملی را به وجود آورده است.

در چند سایت می توان آگهی های خرید مجوز واردات جانبازان را مشاهده کرد که یا به تازگی راه افتاده اند یا از قبل در چنین بازاری فعال بوده اند و همچنان آگهی های خود را حفظ کرده اند تا شاید جانبازی مجوز واردات خودرو را بفروشد.

پیش از این در سال 93 هم چنین تجربه ای در اقتصاد ایران بوده است. آن زمان با درخواست رییس بنیاد شهید از مسئولان ارشد دولتی و موافقت اجرا شده، به استناد اصل 138 قانون اساسی، مقرر شد تعداد 9200 خودرو با رعایت مصوبه دولت در خصوص ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای بالای 2500 سی سی، برای جانبازان 70 درصد با رعایت قوانین و مقررات گمرکی و اداری کشور، وارد کشور شود.

در آن دوران هم بعضا انتقاداتی شده بود که بازار سیاهی برای چنین مجوزهای موردی به وجود آمده اما به هر ترتیب باید دید این بار اولا مجوز داده می شود یا نه و دوما اگر داده شود بازار سیاه مجوزها شکل خواهد گرفت؟

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 768

به "اتفاق عجیب در بازار خودرو ، صف خرید برای خودروهای وارداتی جانبازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاق عجیب در بازار خودرو ، صف خرید برای خودروهای وارداتی جانبازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید