جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه هفتم تیر 1400

به گزارش آقای معلم، شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز نوسانات عجیبی را تجربه می نماید. با اینکه شستا نهایت کوشش خود را برای صعودی نگه داشتند شاخص کل به خرج می دهد، اما فشار فروش در دیگر نماد های شاخص ساز باعث شده شاخص کل در ابتدای معاملات فرایند نسبتا نزولی داشته باشد. طوری که در 30 دقیقه ابتدای معاملات امروز شاخص کل دو هزار واحد کاهش پیدا کرد. فرایند شاخص تا حد زیادی نوسانی است و هر لحظه شاهد تغییر راستا آن هستیم. در ساعات اول بازار شاخص کل 11 صدم و شاخص هم وزن 14 صدم درصد کاهش داشته اند که نشان می دهد شرایط مشابهی را برای نماد های شاخص ساز و شرکت های کوچک و میانه شاهد هستیم. شستا به تنهایی شاخص کل را دو هزار واحد افزایش داده و وتجارت در این راستا او را همراهی می نماید. دیگر نماد های شاخص ساز از جمله فولاد، فملی، شپنا، شتران و وغدیر با تاثیر منفی بر شاخص کل ظاهر شده اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه هفتم تیر 1400

دو سوم نمادها فرایند نزولی در پیش گرفتند

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز دوشنبه هفتم تیر ماه 1400 از بین 304 نماد معامله شده حدود 208 نماد با کاهش قیمت سهام روبرو هستند و 96 نماد یعنی یک سوم بازار در راستا صعودی حرکت می نمایند. در فرابورس هم شرایط مشابهی را شاهد هستیم. طوری که در 30 دقیقه اول بازار حدود 192 نماد حداقل یک معامله دارند و از این تعداد 120 نماد ارزش سهام خود را از دست داده و 72 نماد با افزایش قیمت سهام روبرو شده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه هفتم تیرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نمای ابتدای نقشه بازار امروز به خوبی چالش بین فروشنده ها و خریداران شستا را نشان می دهد در ساعات ابتدایی معاملات امروز صف خرید میلیاردی شستا در چند دقیقه جمع آوری شد و نتیجه آن افزایش چشمگیر حجم معاملات در این نماد بود تا معاملات آن به تنهایی با معاملات چند گروه برابر باشد. تا اینجای کار شستا به رشد حدود چهار درصدی بسنده نموده و باید ببینیم آیا در ادامه به صف خرید برمی گردد یا فرایند نزولی در پیش می گیرد. گروه سرمایه گذاری ها به لطف حجم معاملات بالا در دو نماد ومدیر و صبا به دومین گروه برتر امروز تبدیل شده است. بخش عظیمی از سهامداران عرضه اولیه ومدیر امروز تصمیم به فروش سهام گرفتند اما از این موضوع تاثیری در صف خرید ومدیر نداشت. صبا هم به اسم زیرمجموعه شستا امروز صف خرید قابل توجهی دارد. دیگر نمادهای سرمایه گذاری درست مثل دیگر گروه ها عموما رنگ قرمز دارند و با مدار نزولی افتاده اند. بدترین شرایط برای گروه نهادهای اقتصادی است که تا دیروز فرایند صعودی سریعی در پیش گرفته بود اما امروز شاهد تشکیل صف فروش برای بورس، فرابورس و کالا هستیم. احتمالا مدیران شرکت بورس تهران توجه چندانی به نوسانات عجیب قیمت سهام شرکت خودشان ندارند، چه رسد به دیگر شرکت ها! امروز برکت هم به آخر خط رسیده و بعد از یک ماه بازدهی قابل توجه حالا برایش صف فروش تشکیل شده. دیگر نمادهای دارویی البته شرایط نسبتا مساعدی دارند. غپاک و سیلام از دیگر نمادهایی هستند که با ارزش معاملات بالا به صف فروش رسیده اند.

تکرار صف فروش برای یک چهارم نماد ها

تا ساعات سرانجامی معاملات امروز حدود 156 نماد یعنی 24 درصد بازار سرمایه به صف فروش رسیدند. ارزش کل صف های فروش حدود دو هزار و 700 میلیارد تومان است که نسبت به روز گذشته افزایش پیدا نموده. از طرف دیگر شاهد کاهش تعداد و ارزش صف های خرید هستیم. در ساعات سرانجامی حدود 88 نماد یعنی 13 درصد بازار صف خریدی به ارزش 620 میلیارد تومان دارند.

برکت؛ سنگین ترین صف فروش بازار

گروه دارویی برکت که چند هفته است با فرایند صعودی سریع خود سود قابل توجهی به سهامداران رسانده، امروز در صدر لیست سنگین ترین صف های فروش قرار گرفته است. ارزش صف فروش برکت به حدود 200 میلیارد تومان می رسد. خزر با صف فروش 65 میلیاردی در رتبه دوم و غدام با صف 62 میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. ثنوسا، سنیر، بکاب، کساوه، کمرجان و کترام از دیگر نماد های دارا صف فروش سنگین با ارزش بیش از 40 میلیارد تومان هستند.

لطیف؛ سنگین ترین صف خرید بازار

ارزش سنگین ترین صف خرید و صف فروش بازار امروز یکسان است. عرضه لطیف با صف خرید 200 میلیارد تومانی روبرو شده و در صدر لیست سنگین ترین صف های خرید قرار گرفته است. اگر این نماد عرضه اولیه را در نظر نگیریم، اخابر با صف 41 میلیاردی اسم سنگین ترین صف خرید را تصاحب می نماید. ومعادن با صف 26 میلیاردی و بورس با صف 24 میلیاردی در رتبه های بعدی قرار دارند. والبر، وبصادر، کسرام، گدنا، حریل، هجرت و ریشک از جمله دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

شستا و بانک ها شاخص را صعودی نگه داشتند

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات امروز دوشنبه هفتم تیرماه با رشد پنج هزار و 261 واحدی به رقم یک میلیون و 243 هزار و 748 واحد رسید. عمده رشد شاخص به خاطر افزایش قیمت سهام در نماد های شستا، کچاد، وتجارت، وبملت و جم بود، هرچند فارس و شپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند. امروز شاخص کل 42 صدم درصد رشد داشت، اما شاخص هم وزن با کمترین نوسان روبرو شد و حتی سه صدم درصد عقب نشینی کرد. موردی که نشان می دهد شرایط برای نماد های شاخص ساز بهتر از شرکت های کوچک بوده است.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز دوشنبه هفتم تیرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار به خوبی نشان می دهد که بانک ها تا چه حد در رشد شاخص تاثیرگذار بودند. اغلب لیدرهای بانکی از جمله وتجارت، وبصادر، ونوین و سینا امروز صف خرید داشتند و پنج درصد افزایش قیمت پیدا کرد. وبملت با رشد سه درصدی آنها را از دور همراهی می کرد. این اتفاق باعث شد امروز قیمت واحدهای دارای یکم یک درصد افزایش پیدا کند. در طرف مقابل شاهد کاهش یک درصدی قیمت پالایش بودیم. دیگر صندوق های ETF سهامی هم چندان عملکرد خوبی نداشتند. در گروه شرکت های چند رشته ای صنعتی، تا سرانجام معاملات صف خرید شستا جمع آوری شد و سهامداران این نماد به رشد 3.5درصدی قیمت بسنده کردند. محصولات شیمیایی عموما سبزپوش بودند اما نمادهای عظیم گروه از جمله تاپیکو، پترول، فارس و شگویا فرایند نزولی در پیش گرفتند. ومدیر، صبا و وسپه از معدودنمادهای سبزرنگ و دارای صف خرید در گروه سرمایه گذاری ها بودند. عظیمان فلزی همچنان درجا می زنند. فولاد، فملی، ذوب، فخوز و فاسمین نزدیک به قیمت روز گذشته به کار خود سرانجام دادند و دیگر نماهدا از جمله فولاژ و هرمز عموما صعودی بودند. تقریبا در اغلب گروه ها نمی توان فرایند مشخصی را مشاهده کرد و در هرکدام آنها نمادهای سبز و قرمز با هم پیدا می شوند. به جز گروه محصولات غذایی که اغلب نمادهای آن به صف فروش رسیدند و گروه کوچک مخابرات که با صف خرید روبرو شدند.

6.2 هزار میلیارد تومان در بورس جابه جا شد

معامله گران بورس تهران امروز حدود هشت میلیارد و 545 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب یک میلیون و 144 هزار معامله به ارزش شش هزار و 252 میلیارد تومان دادوستد کردند. ومدیر، شستا، شپنا، خودرو، غکورش، خساپا و وتجارت به ترتیب پرتراکنش ترین نماد های بورس و گدنا، لطیف، رافزا، چخزر، فرابورس، کزغال و کرمان پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

افزایش دوباره قدرت خریداران در بورس

معاملات امروز نکته امیدوار نماینده ای داشت و آن هم اینکه قدرت خریداران مجددا به بیش از دو برابر فروشنده ها رسیده. سرانه خرید هر سفارش در بازار 17 میلیون و 500 هزار تومان ارزش داشت و سرانه فروش تنها هفت میلیون تومان بود. در جریان معماملات امروز در مجموع 14.5 میلیارد تومان پول به بورس وارد شده که بیشترین ورود پول مربوط به نماد های شستا، ومدیر، ومعادن، شفن، وتجارت، نوری و اخبار و بیشترین خروج پول مربوط به نماد های شپنا، اپال، تاپیکو، ساراب، وملل و فولاد بوده است.

این گزارش به روزرسانی می گردد...

منبع: فرارو
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 697

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه هفتم تیر 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه هفتم تیر 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید