نحوه شناسایی افراد در طرح یاری معیشتی کرونا

به گزارش آقای معلم، به گزارش خبرنگاران، حسین میرزایی سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا، درباره شیوه دهک بندی افراد، اظهار کرد: دهک بندی دو روش دارد. در یک روش از بهترین وضع معیشت تا بدترین وضع معیشت مرتب شده و در نهایت تقسیم بر 10 می گردد بنابراین در کشور ما که 86 میلیون جمعیت دارد هر دهک 8 میلیون و 600 هزار نفر است.

نحوه شناسایی افراد در طرح یاری معیشتی کرونا

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا ادامه داد: روش دوم این است که برای هر دهک کف و سقف درآمدی در نظر گرفته می گردد و به این نحو افراد دسته بندی می شوند؛ به عنوان نمونه افرادی که کمتر از یک میلیون تومان درآمد دارند دهک اول محسوب می شوند و بقیه افراد نیز بر اساس کف و سقف درآمدی که تعیین می گردد دسته بندی می شوند.

میرزایی در شرح شیوه شناسایی افراد در طرح معیشتی خانوار، گفت: شناسایی افراد برای طرح یاری معیشتی کرونا کار بسیار ساده ای بود در این تقسیم بندی در ابتدا افرادی که در طرح معیشتی خانوار نبودند از لیست حذف شدند در ادامه افرادی که شغل ثابت داشتند نیز بر اساس اطلاعات شرکت های بیمه ای، کارکنان دولت و بازنشسته ها کنار گذاشته شدند در نهایت برای اینکه این اطلاعات خطا نداشته باشد مجموع تراکنش های بانکی خانواده این افراد آنالیز شد و در نهایت 34 میلیون نفر شناسایی شدند.

وی با ذکر یک نمونه درباره کسانی که دارایی ندارند اما تراکنش های بانکی بزرگی دارند، گفت: یک خانواده 3 نفره نه درآمد ثابتی داشت، نه خودرو داشت و نه سفری خارجی رفته بود اما مجموع خرید کارت وی هر ماه 26 میلیون تومان بوده است. واریزی همین فرد در سال 98، 305 میلیون تومان و در سال 97، 705 میلیون تومان بوده است بنابراین برای اینکه این افراد نیز کنار گذاشته شوند تراکنش ها نیز آنالیز شد.

سخنگوی طرح یاری معیشتی کرونا گفت: سامانه رفاه ایرانیان سامانه بسیار دقیقی است بطوری که باورکردن این دقت برای مردم و حتی بعضی مسئولین مشکل است.

وی توضیح داد: یونیسف در گزارشی اظهار داشت در ایران 800 هزار کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد. مرکز آمار نیز در گزارشی 500 هزار کودک بازمانده از تحصیل را تأیید کرد. اما با یاری این سامانه به تفکیک استان به 132 هزار کودکی که تحصیل نمی نمایند رسیدیم در گام بعدی به همه آنها پیامک زدیم و آن را صحت سنجی کردیم در نهایت متوجه شدیم عده ای از آنها ترک تحصیل نموده اند، عده ای مهاجرت نموده اند و عده ای نیز از جهان رفته اند و در نهایت حدود 40 هزار کودک جامانده از تحصیل رسیدیم که با آمار یونیسف و حتی مرکز آمار تفاوت بالایی دارد.

میرزایی خاطر نشان کرد: سامانه رفاه ایرانیان می تواند برای صحت سنجی یاری خیرین، جمع آوری اطلاعات زنان سرپرست خانوار و … استفاده گردد. مباحث فنی این اقدام کاملاً فراهم است اما سیاست گذار باید آن را مطالبه کند.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 393

به "نحوه شناسایی افراد در طرح یاری معیشتی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه شناسایی افراد در طرح یاری معیشتی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید