میزانِ مصرفیِ ویتامین D در سنین مختلف

به گزارش آقای معلم، در حال حاضر کمبود ویتامین D. از مسائل شایع در کشور به شمار می رود؛ به طوری که شیوع کمبود ویتامین D. از حدود 24 درصد در بچه ها 23-15 ماهه تا 86 درصد در مادران باردار متغیر است.

میزانِ مصرفیِ ویتامین D در سنین مختلف

ویتامین D. به عنوان ویتامین محلول در چربی دارای نقش های متعددی در بدن است؛ از جمله شرکت در متابولیسم کلسیم و فسفر در سلامت استخوان و تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری ها از جمله بیماری های تنفسی. کمبود ویتامین D. در بروز بیماری های غیرواگیر، از جمله سرطان، بیماری های قلبی-عروقی، دیابت و بیماری های خودایمنی دیده شده است.

از جمله راه چاره های پیشگیری و کنترل کمبود ریز مغذی ها در سیستم بهداشتی درمانی کشور، مکمل یاری، غنی سازی مواد غذایی و آموزش و اصلاح الگوی غذایی جامعه است. باید توجه کرد که ویتامین D. را می توان از سه منبع دریافت کرد؛ تولید در داخل بدن از طریق قرار دریافت در معرض نور مستقیم خورشید، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی ویتامین D. و مصرف مکمل.

در حال حاضر کمبود ویتامین D. از مسائل شایع در کشور به شمار می رود؛ به طوری که شیوع کمبود ویتامین D. از حدود 24 درصد در بچه ها 23-15 ماهه تا 86 درصد در مادران باردار متغیر است و این کمبود در شهر ها بیشتر از مناطق روستایی در همه گروه های سنی دیده می شود؛ بنابراین برنامه مکمل یاری مطابق جدول زیر در کشور در حال اجراست:

- باید توجه کرد که در حال حاضر برنامه کشوری برای مکمل یاری بچه ها 2 تا 8 سال درنظر گرفته نشده است. با توجه به توصیه های کمیته کشوری پیشگیری و کنترل کمبود ویتامین D، به مادران آموزش داده می شود که هر دو ماه یکبار یک عدد مکمل 50 هزار واحدی ویتامین D. تهیه و به کودک خود بدهند.

- البته مکمل های تجویز شده از طریق سیستم بهداشتی و درمانی، تامین کننده بخشی از نیاز ها هستند و مابقی باید از طریق منابع غذایی حاوی کلسیم مانند شیر و لبنیات، انواع کلم، حبوبات و ... و مواد غذایی حاوی ویتامین D. مانند ماهی های چرب، لبنیات، زرده تخم مرغ و ... تامین شود.

- مصرف همزمان مکمل 50 هزار واحدی ویتامین D. با قرص کلسیم D. بدون اشکال بوده و در محدوده ایمن از نظر دریافت ویتامین D. واقع شده است. مکمل کلسیم همراه یا بعد از غذا میل شود.

- برای پیشگیری از کمبود ویتامین D در زنان باردار، لازم است مطابق با دستورالعمل مکمل یاری روزانه مادران باردار (1000 واحد در روز) اقدام شود.

- با توجه به این که نوع تزریقی ویتامین D، زیست دسترسی خوبی ندارد، بنابراین در سطح پیشگیری از کمبود این ویتامین، شکل تزریقی آن توصیه نمی شود.

مصرف مکمل ویتامین D. در ارتباط با بیماری ویروس کرونا

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت هیچ گونه توصیه جدیدی مبنی بر مصرف مکمل ویتامین D. به منظور پیشگیری از بیماری های تنفسی و ویروس کرونا ارائه نکرده است؛ بنابراین برنامه مکمل یاری ویتامین D. مطابق با دستورالعمل های موجود برای گروه های سنی مختلف باید اجرا شود و مواردی که با تشخیص پزشک دچار کمبود ویتامین D. هستند، توسط پزشک معالج و با استفاده از پروتکل های درمانی اقدام می کنند.

منبع: فرادید
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 107

به "میزانِ مصرفیِ ویتامین D در سنین مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزانِ مصرفیِ ویتامین D در سنین مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید