مغز در 35 سالگی در اوج است

به گزارش آقای معلم، آن ها فهمیدند عملکرد شناختی انسان ها در طول زندگی شبیه به یک خمِ کوهانه دار است؛ به این معنی که در سن 20 سالگی به طور فزاینده به سمت بالا حرکت می نماید، در سن 35 سالگی به قله می رسد و بعد از 45 سالگی به سمت پایین حرکت نموده و به صورت تدریجی افت می نماید.

مغز در 35 سالگی در اوج است

نتایج یک تحقیق نشان می دهد، مغز شما در سن 35 سالگی به اوج توانمندی شناختی می رسد و این وقتی است که مغز در قدرتمندرین حالت ممکن خود است. این تحقیق همچنین نشان می دهد 1 دهه بعد و زمانی که به انتهای دهه پنجم (41 تا 50 سالگی) می رسید، این توانایی کم کم افت می نماید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، محققان در دانشگاه لودویگ ماکسی میلیان در مونیخ هزاران بازیکن شطرنج را در طی 130 سال گذشته آنالیز نموده اند تا ببیند مغز آن ها با گذر زمان چه تغییراتی می نماید. آن ها فهمیدند عملکرد شناختی انسان ها در طول زندگی شبیه به یک خمِ کوهانه دار است؛ به این معنی که در سن 20 سالگی به طور فزاینده به سمت بالا حرکت می نماید، در سن 35 سالگی به قله می رسد و بعد از 45 سالگی به سمت پایین حرکت نموده و به صورت تدریجی افت می نماید.

این تیم تحقیقاتی همچنین کشف نموده که ما به عنوان یک گونه به صورت جمعی از 125 سال گذشته در راستا باهوش تر شدن قرار داشته ایم.

اُوه سوند و همکارانش بیش از 1.6 میلیون حرکت را در بیش از 24000 بازیکن حرفه ای شطرنج در مابین سال های 1890 تا 2014 آنالیز کردند. نویسندگان این پژوهش به منظور اندازه گیری عملکرد بازیکنان شطرنج هر حرکت آن ها را با بهینه ترین حرکت ممکنی که یک موتور شطرنجِ کامپیوتری پیشنهاد می داد، مقایسه کردند.

آن ها کشف کردند عملکرد یک بازیکن شطرنج در طول زندگی وی به این شکل است: در اوایل دومین دهه زندگی (11 تا 20 سال) عملکرد وی رشد فزاینده و صعودی دارد، در تقریباً 35 سالگی به اوج می رسد و بعد از 45 سالگی به شکلی کند و تدریجی افت می نماید.

این تیم همچنین کشف کردند که توانایی شناختی جمعی ما انسان ها از زمان آغاز این مطالعات در سال 1890 پیشرفت داشته است. دانشمندان هنوز به درستی نمی دانند در طی یک قرن گذشته الگوی سن چه اثری بر قوه شناخت افراد گذاشته است.

یکی از مسائل اندازه گیری الگو های عملکرد و پویایی آن در طول زمان مربوط به نبود ابزار های اندازه گیری معتبر است. نویسندگان می گویند چنین معیار هایی باید برای تمام افراد در تمام دوران ها قابل بکارگیری باشند و تکنولوژی و محیط بر آن ها اثر نگذارد.

محققان برای دستیابی به این ابزار ها از سال 1890 تحقیقی را آغاز کردند. آن ها در طی 125 سال هر یک حرکتِ 24000 بازیکن حرفه ای شطرنج را مشاهده و تحلیل کردند. این تیم می گوید: این الگو ها سنجه های مقایسه پذیر و دقیقی را فراهم می نماید که می توانیم به یاری آن عملکرد افراد را در طول دهه های مختلف زندگی آن ها اندازه گیری کنیم.

در نتیجه بکارگیری این سنجه ها، تیم تحقیقاتی کشف نموده است که طی 125 سال گذشته عملکردِ شناختی افراد، به خصوص در زیر سنِ 20 سالگی، افزایش چشمگیری یافته است.

آن ها همچنین می گویند بیشترین رشد قوه شناخت انسان ها در طول دهه 1990 اتفاق افتاده و این زمانی بوده که افراد آغاز به نصب موتور های شطرنج روی کامپیوتر های خانگی کردند.

در این دهه بازیکنان شطرنج توانستند مهارت خود را در مقابل یک ماشین که می دانستند بهترین حرکت ممکن را در هر موقعیت انجام خواهد داد، به بوته آزمایش بگذارند و در این بازی پیشرفت زیادی کردند.

این تیم تحقیقاتی همچنین می گویند در طی 125 سال گذشته بازیکنان شطرنج با انباشت تجربه روبرو بوده اند که به معنی تعداد بازی هایی است که طی این مدت توسط بازیکنان حرفه ای اجرا شده است.

برطبق این نویسندگان، ظهور موتور های شطرنج و فرصت بازی در فضا های آنلاین در سال های اخیر بازیکنان شطرنج را قادر ساخته تا در همان سال های آغازین زندگی دانش و آمادگی برای بازی شطرنج را انباشته نمایند.

به اساس این پژوهش به نظر می رسد انباشت تجربه و رقابت با کامپیوتر ها انسان ها را باهوش تر نموده است.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 634

به "مغز در 35 سالگی در اوج است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغز در 35 سالگی در اوج است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید