با رشته هماتولوژی و کار هماتولوژیست آشنا شوید

به گزارش آقای معلم، هماتولوژیست ها یا همان پزشکان متخصص در خون هستند که آن ها به وسیله آزمایش خون ، خون شما را مورد آنالیز قرار می دهند تا اختلالات خون شما را بیابند.

با رشته هماتولوژی و کار هماتولوژیست آشنا شوید

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، هماتولوژیست ها (خون شناسان)، پزشکان متخصص در خون، اندام های خون ساز و اختلالات خونی هستند. اگر به یک متخصص خون شناسی ارجاع شده باشید، احتمالاً به آزمایش خون نیاز دارید تا بدانید که آیا علائمی که دارید اختلال خونی است که شما تجربه نموده اید یا خیر. متداول ترین آزمایشات، سلول های خونی شما را شمرده، آنزیم ها و پروتئین ها را در خون شما اندازه گیری می کند و بررسی می کند که آیا خون شما همانطور که باید لخته می گردد یا خیر.

در طی پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادی که اهدا یا دریافت می کنید، احتمالاً متخصص هماتولوژی بخشی از تیم پزشکی شما خواهد بود. اگر در طول درمان سرطان شیمی درمانی یا ایمونوتراپی قرار داشته باشید، ممکن است پزشک شما با یک متخصص خون سازی نیز همکاری کند.

هماتولوژیست ها در پزشکی داخلی و بررسی اختلالات خونی آموزش های اضافی را دریافت می نمایند. هماتولوژیست های دارای مجوز از هیئت مدیره دانشگاه نیز برای اطمینان از تخصص آنها، معاینات اضافی را پشت سر گذاشته اند.

هماتولوژیست کیست؟

هماتولوژیست پزشک متخصص در تحقیقات، تشخیص، معالجه و جلوگیری از اختلالات خونی و اختلالات سیستم لنفاوی (غدد لنفاوی و عروق) است. اگر پزشک مراقبت های اولیه توصیه نموده است که شما باید یک متخصص هماتولوژی را دیدار کنید، ممکن است به این دلیل باشد که شما در معرض خطر یک بیماری شامل گلبول های خونی سفید یا قرمز خون، پلاکت ها، رگ های خونی، مغز استخوان، غدد لنفاوی یا طحال قرار دارید. بعضی از این شرایط عبارتند از:

 • هموفیلی بیماری است که مانع از لخته شدن خون شما می گردد.
 • سپسیس، یک عفونت در خون است
 • لوسمی، سرطانی که بر سلول های خونی تأثیر می گذارد.
 • لنفوم، سرطانی که بر غدد لنفاوی و رگها اثر می گذارد.
 • کم خونی سلول داسی، بیماری که مانع از جریان یافتن گلبول های قرمز خون به وسیله سیستم گردش خون شما می گردد.
 • تالاسمی، شرایطی که بدن شما هموگلوبین کافی ایجاد نمی کند.
 • کم خونی، شرایطی که گلبول های قرمز خون کافی در بدن شما وجود ندارد.
 • ترومبوز ورید عمقی، شرایطی که در آن لخته های خون در رگ های شما شکل می گیرد.
 • اگر می خواهید در خصوص این اختلالات و سایر شرایط خون بیشتر بدانید، می توانید اطلاعات بیشتری را به وسیله وبینار ایجاد شده توسط مرکز کنترل بیماری ها (CDC) دریافت کنید.

هماتولوژیست ها چه نوع آزمایش هایی انجام می دهند؟

برای تشخیص یا نظارت بر اختلالات خونی، متخصصان خون اغلب از این آزمایشات عنوان شده در بخش سلامت استفاده می نمایند:

شمارش کامل سلول های خون (CBC)

در این آزمایش گلبولهای قرمز و سفید خون، هموگلوبین (پروتئین خون)، پلاکت ها (سلول های ریزی که برای ایجاد لخته خون جمع می شوند) و هماتوکریت (نسبت سلول های خونی به پلاسمای مایع در خون شما) را شمارش می نمایند.

زمان پروترومبین (PT)

این آزمایش اندازه گیری می کند که چه مدت زمان طول می کشد تا خون شما لخته گردد. کبد شما پروتئینی به نام پروترومبین فراوری می کند که به تشکیل لخته یاری می کند. اگر در حال استفاده از داروی رقیق نماینده خون هستید یا پزشک مشکوک است که ممکن است مشکل کبدی داشته باشید، آزمایش PT ممکن است به نظارت یا تشخیص شرایط شما یاری کند.

زمان ترومبوپلاستین جزئی (PTT)

مانند آزمایش پروترومبین، مدت زمان گرفته شده خون شما برای لخته شدن را اندازه گیری می کند. اگر در هر نقطه از بدن خونریزی مسئله ای دارید - خونریزی بینی، قاعدگی های شدید ، ادرار صورتی - یا اگر خیلی راحت کبود می شوید، پزشک شما می تواند از PTT استفاده کند تا دریابد که آیا اختلال خونی باعث این مشکل می گردد یا خیر.

نسبت نرمال بین المللی (INR)

اگر از وارفارین رقیق نماینده خون استفاده می کنید، پزشک ممکن است نتایج آزمایش لخته شدن خون شما را با نتایج آزمایشگاه های دیگر مقایسه کند تا مطمئن گردد دارو به درستی کار می کند و ازسالم بودن کبد شما اطمینان حاصل می کند. این محاسبه به عنوان یک رابطه عادی بین المللی (INR) شناخته می گردد.

بعضی از دستگاه های جدیدتر در خانه به بیماران این امکان را می دهند که آزمایش INR خود را در خانه خود انجام دهند، که نشان داهنده کیفیت زندگی برای بیمارانی است که نیاز به اندازه گیری منظم سرعت لخته شدن خون خود را دارند.

بیوپسی مغز استخوان

اگر پزشک فکر کند مغز استخوان شما به اندازه کافی سلول های خون فراوری نمی کند، ممکن است به بیوپسی مغز استخوان نیاز داشته باشید. یک متخصص از یک سوزن کوچک برای دریافت مقداری از مغز استخوان (یک ماده نرم درون استخوان های شما) استفاده می کند تا در زیر میکروسکوپ بررسی گردد.

پزشک شما ممکن است قبل از بیوپسی مغز استخوان از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه استفاده کند. در طی این روش بیدار خواهید بود زیرا انجام این فرایند نسبتاً سریع است.

هماتولوژیست ها چه روش های دیگری را انجام می دهند؟

هماتولوژیست ها در بسیاری از روش های درمانی، معالجه و مراحل مربوط به خون و مغز استخوان نقش دارند. هماتولوژیست ها:

 • درمان با تخریب (روش هایی که با استفاده از گرما، سرما، لیزر یا مواد شیمیایی می توان بافت غیر طبیعی را از بین برد)
 • انتقال خون
 • پیوند مغز استخوان و اهدا سلول های بنیادی
 • درمان سرطان، از جمله شیمی درمانی و بیولوژی درمانی
 • درمان فاکتور رشد
 • ایمونوتراپی
 • از آنجا که اختلالات خونی می تواند تقریباً در هر ناحیه از بدن تأثیر بگذارد، معمولاً متخصصان هماتولوژی با سایر متخصصان پزشکی خصوصاً متخصصان داخلی، آسیب شناسان، رادیولوژیست ها و انکولوژیست ها همکاری می نمایند.
 • هماتولوژیست ها هم بزرگسالان و هم بچه ها را درمان می نمایند. آنها ممکن است در بیمارستان ها، در کلینیک ها یا در آزمایشگاه ها مشغول به کار شوند.

متخصص خونریزی چه نوع آموزشی می بیند؟

اولین قدم برای پزشک هماتولوژی، اتمام چهار سال دانشکده پزشکی است و به دنبال آن یک رزیدنت دو ساله برای آموزش در یک زمینه تخصصی مانند پزشکی داخلی انجام می گردد.

بعد از رزیدنتی، پزشکانی که می خواهند هماتولوژیست شوند، یک دوره دو تا چهار ساله تحصیلی را تکمیل می نمایند، که در آن، آنها یک زیرگروه را مانند گروه بچه ها مطالعه می نمایند.

خون شناسی چیست؟

هماتولوژی بررسی اختلالات خون و خون است. متخصصان خون ، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کاملی هستند که در زمینه بیماری های خون و اجزای خون تخصص دارند. این موارد شامل سلول های خون و مغز استخوان است. آزمایش های خونش ناسی می توانند به تشخیص کم خونی، عفونت، هموفیلی، اختلالات لخته شدن خون و لوسمی یاری نمایند.

چه تفاوتی بین یک متخصص هماتولوژی و یک متخصص آسیب شناسی خون وجود دارد؟

هماتولوژیست معمولاً یک متخصص داخلی است که دارای مدرک دانشگاهی است، یا پزشک متخصص بچه های که سال ها آموزش در زمینه خون شناسی را پشت سر گذاشته است. این متخصص هماتولوژی به طور کلی روی مراقبت مستقیم بیمار و تشخیص و مدیریت بیماری خون شناسی، به ویژه سرطان ها تمرکز دارد.

متخصص آسیب شناسی خون معمولاً در هر دو آسیب شناسی آناتومیک و بالینی دارای مدرک دانشگاهی است و سالها آموزش دیگری در زمینه خون سازی را دارد. این تخصص صرفا فقط مطالعه بیماری خون و مغز استخوان نیست. همچنین این رشته شامل مطالعه ارگان ها و بافت هایی است که از سلول های خونی برای انجام عملنمودهای فیزیولوژیکی خود استفاده می نمایند. این موارد شامل غدد لنفاوی، طحال، تیموس و سایر بافت های لنفاوی است. متخصص آسیب شناسی خون روی تشخیص شرایط بافت های خون ساز و غنی از لنفوسیت ها تمرکز دارد. این کار معمولاً با معاینه مستقیم بافت و خون در آزمایشگاه انجام می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 362

به "با رشته هماتولوژی و کار هماتولوژیست آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با رشته هماتولوژی و کار هماتولوژیست آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید