عذر خواهی وزیر نیرو بابت قطعی برق، استخراج بی رویه رمزارزها و گرمای زودرس علل اصلی خاموشی اند

به گزارش آقای معلم، رمزخبرنگاران- وزیر نیرو ضمن عذرخواهی از مردم به علت خاموشی روزهای اخیر، علت را به طور کامل تشریح کرد.

عذر خواهی وزیر نیرو بابت قطعی برق، استخراج بی رویه رمزارزها و گرمای زودرس علل اصلی خاموشی اند

رضا اردکانیان امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران با بیان این که این روزها با مشکلاتی برای تامین و عرضه برق روبرو هستیم، اظهار کرد: علی رغم گزارشاتی که در روزهای اخیر از طریق همکاران من ارائه شده و به تناسب برای مضیقه هایی که برای هموطنان در بخش خانگی و تجاری فراهم شده، عذرخواهی کردند. بنده هم وظیفه دارم به نام وزیر نیرو از بابت تمام این مضیقه ها و فشارها صمیمانه عذرخواهی کنم و نیاز به این است که اطلاعات دقیق و کارشناسانه را در اختیار تمام مردم قرار دهیم.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، وی با بیان این که در بخش برق ظرفیت نصب شده نیروگاهی 85 هزار و 313 مگاوات است، گفت: از این مقدار حدود 12 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه های آبی و 73 هزار و 313 مگاوات ظرفیت نصب شده بقیه نیروگاه های حرارتی، اتمی، تتازه پذیر و تولید پراکنده است.

اردکانیان اظهار کرد: عمر نیروگاه های غیرآبی به نوعی تابعی از دما و ارتفاع است. نیروگاهی که در بندرعباس در سطح دریا قرار گرفته است با نیروگاهی که در مراتع مرتفع واقع شده، خروجی های متفاوتی دارد.

مجموع تولید عملی کشور در تابستان 60 هزار مگاوات است

به گفته وزیر نیرو، به ازای هر 100 متر ارتفاع، یک درصد و به ازای هر یک درجه دمای بالای 15 درجه، 0.7 درصد از توان خروجی نیروگاه ها کاسته می شود. با این محاسبه ما در تابستان در نیروگاه ها به جز آبی ها حدود 50 هزار مگاوات ظرفیت عملی داریم؛ لذا در بهترین شرایط مجموع تولید عملی کشور با احتساب راندمان، حدود 60 هزار مگاوات است.

وی گفت: امسال برای تابستان با توجه به واحدهایی که تازها وارد مدار کردیم و آمادگی واحدهای قدیمی روی این عدد 60 هزار مگاوات می توانستیم در شرایط آبی نرمال حساب کنیم، اما کاهش بارش ها (که حدود 55 درصد سال گذشته کاهش داشت) موجب شد در نیروگاه های آبی با 3500 مگاوات کاهش ظرفیت عملی روبرو باشیم.

اردکانیان اظهار کرد: پیش بینی ما این بود که در تابستان امسال 56 هزار و 500 مگاوات ظرفیت عملی داشته باشیم اما سال گذشته با افزایش یک میلیون مشترک تازه روبرو شدیم و حدود 2000 مگاوات باید تولید نیروگاه ها بیشتر می شد که برهمین اساس در سال 1399 جمعا 2500 مگاوات واحد تازه وارد مدار کردیم.

گرمای زودرس یکی از دلایل وقوع خاموشی

وزیر نیرو اضافه نمود: سوالی که در اینجا پیش می آید، این است که چرا با این برنامه ریزی ها با کمبود روبرو شدیم؟ که باید گفت، یک بخش موضوع گرمای زودرس بوده است. ما در فروردین امسال به طور ماز طریق افزایش دمای پنج درجه داشتیم و در اردیبهشت ماه افزایش دمای سه درجه را تجربه کردیم که این مساله روی خروجی توان نیروگاه ها و همچنین شروع به کار دستگاه های سرمایشی اثر می گذارد.

استخراج غیرمجاز رمزارز، دلیل دیگر خاموشی هاست

وی با بیان این که یک اتفاق واقعا خارج محاسبه ای که رخ داد موضوع رمزارزها بود، گفت: این روزها اعداد و ارقام زیادی در این رابطه شنیده می شود، اما باید روی اطلاعات موثق تمرکز داشت.

اردکانیان ادامه داد: دولت مصوبه ای را برای موضوع رمزارزها ارائه داد که براساس آن کسانی که می خواهند از این بخش استفاده کنند باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کرده و مجوزهای لازم را اخذ کنند و در این جهت که به وزارت نیرو مرتبط می شود، وزارت نیرو هم به آنها انشعاب خواهد داد. برای کسانی که جهت قانونی را طی کردند عددی که ما داریم همان چیزی است که در گزارشات مورد اشاره قرار گرفته و بالغ بر حدود 300 مگاوات است.

وزیر نیرو با بیان این که براساس مطالعاتی که با همکاری وزارت ارتباطات اجرا شده و همچنین مطالعاتی که در سطح دنیا اجرا شده است و طبق پایش های اجرا شده در این زمینه، در مجموع انرژی الکتریسیته ای که در دنیا مصرف می شود بیش از 10 درصد تخمین زده شده که متعلق به ایران است. همکاران ما هم رشد مصرف را که تحلیل کردند به برآورد حدود 2000 مگاوات رسیدند که 321 مگاوات دارای مجوز است.

اردکانیان ادامه داد: براساس گزارشاتی که از نیروی انتظامی دریافت می شود در اماکن مختلف واحدهای تولیدی متروکه در یک پوشیدگی حضور دارند و این اتفاق غیرمترقبه برای وزارت نیرو بود. البته وزارت نیرو از توسعه نظام مند این کار استقبال می کند و امسال هم سعی کردیم با تشویق متقاضیان استخراج رمزارز آنها را به احداث نیروگاه های تتازهپذیر سوق دهیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: هدف ما این بود که افراد با احداث نیروگاه تتازهپذیر، اقدام به احداث رمزارز کنند و کمبود برق آنها را وزارت نیرو تامین کند و در ازای وجه با آنها تهاتر انرژی داشته باشیم؛ یعنی در زمانی که نیاز داریم بتوانیم از نیروگاه های آنها استفاده کنیم.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 646

به "عذر خواهی وزیر نیرو بابت قطعی برق، استخراج بی رویه رمزارزها و گرمای زودرس علل اصلی خاموشی اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عذر خواهی وزیر نیرو بابت قطعی برق، استخراج بی رویه رمزارزها و گرمای زودرس علل اصلی خاموشی اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید