ریزش 35 هزار و 349 واحدی شاخص بورس

به گزارش آقای معلم، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سرانجام معاملات امروز در یک فرایند کاملا ریزشی با کاهش 35 هزار و 349 واحد همراه شد.

ریزش 35 هزار و 349 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران امروز هم مانند روز گذشته در فرایند ریزشی قرار گرفت، به گونه ای که شاخص کل بورس در خاتمه معاملات با عقب نشینی 35 هزار و 349 واحد به رقم یک میلیون و 340 هزار و 319 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 10 هزار و 287 واحد به رقم 360 هزار و 136 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به 5 میلیون و 352 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 5.9 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 402 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 761 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز فرابورس ایران هم به بیش از 2 هزار و 258 میلیارد تومان رسید با این حساب ارزش معاملات دو بازار به بیش از 5 هزار و 898 میلیارد تومان رسید.

در حالی که ارزش معاملات دو بازار در روز های رونق به بالای 32 هزار میلیارد تومان هم رسیده بود.

امروز همه شاخص های بورس قرمز بودند، بگونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی با کاهش 2.5 درصد همراه شدند. این دو شاخص در معیار هموزن با کاهش 2.8 درصد همراه شدند.

شاخص آزاد شناور 2.4 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس که معاملات خرد انجام می شود 3.3 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس که محل معاملات عمده و کلان است فقط 1.7 درصد کاهش یافت.

امروز نماد های فولاد مبارکه، ملی مس ایران، توسعه نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری غدیر، پتروشیمی پردیس، گل گهر و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

گفتنی است با نگاهی به بازار نقدی فرابورس ایران در روز جاری ملاحظه می کنیم شاخص کل در خاتمه معاملات 337 واحد کاهش یافته و به رقم 19 هزار و 231 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 73 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه هم بیش از 351 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 1.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 218 هزار فقره معامله و به ارزش 2 هزار و 275 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، پتروشیمی تندگویان، ذوب آهن و پالایش نفت لاوان به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس ایران داشته اند.

به گزارش فارس، واحد های صندوق پالایشی یکم، که در اوایل شهریور سال گذشته از سوی دولت به قیمت هر واحد 10 هزار تومان به مردم ارائه شد امروز بعد از بیش از 13 ماه انتظار نه تنها سودآور نبوده بلکه با 36 درصد زیان از اصل سرمایه هم همراه است.

هر واحد پالایشی امروز 6 هزار و 460 تومان معامله می شد که 36 درصد زیان دارد.

به گزارش فارس، با توجه به حضور گسترده مردم در بورس تهران که تعداد سهامداران به نزدیک 58 میلیون نفر رسیده لازم است قوانین بورس متناسب با حضور مردم تغییر پیدا کند و مردم فرصتی پیدا کنند با سرمایه های اندک خود در بورس سرمایه گذاری کرده و به مقدار سهام خود در تولید شرکت های بورسی شریک شوند، اما در عین حال کارشناسان می گویند بهتر است سرمایه گذاران حقیقی و خرد را از طریق صندوق های سرمایه گذاری مدیریت کنیم تا از ریسک های شدید بازار در امان بمانند.

به گزارش فارس، یکی از خواسته های سهامداران این است که سهام شرکت ها که در مجامع بورسی و فرابورسی تصویب می شود به صورت غیرمستقیم و از طریق شماره شبا اعلامی در سامانه سجام واریز شود. متأسفانه، چون قانونی در این زمینه وجود ندارد برخی شرکت های بورسی این سهام را به صورت نقدی و یا از طریق شماره حساب های بانکی پرداخت می کنند در حالی که سهامداران خرد گاهی از آن آگاهی پیدا نمی کنند و یا فرصتی برای پیگیری سود های پراکنده و ناچیز خود ندارند در نتیجه مقدار زیادی از سود مردم در حساب شرکت های بورسی رسوب می کند.

طبق برآورد سالانه حدود 50 هزار میلیارد تومان سود سهام شرکت های بورسی و فرابورسی بین سهامداران توزیع می شود، اما سهامداران حقیقی و خرد گاهی از سود های تعلق گرفته به سهام خود با خبر نمی شوند و یا فرصت و وقت کافی برای پیگیری وصول سود های خود ندارند. لازم است قوانین مختلف همچون قانون تجارت و قانون بازار سرمایه به نفع سهامداران خرد تغییر پیدا کند تا سود های اندک مستقیم به حساب سهامداران واریز شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 822

به "ریزش 35 هزار و 349 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش 35 هزار و 349 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید