دشت چالدران معین حریم می گردد

به گزارش آقای معلم، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی، امروز 26 تیر 99، بهروز عمرانی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سفر به چالدران با اشاره به اهمیت تاریخی جنگ چالدران اظهار کرد: برای روایت این جنگ باید مستندسازی انجام گردد که در این مستند لازم است تا اسناد و اطلاعات مربوط به جنگ به وسیله منابع دو طرف درگیر در جنگ اخذ گردد.

دشت چالدران معین حریم می گردد

او اضافه کرد: سایت موزه باز چالدران باید به گونه ای طراحی گردد که همه بخش های آن با یکدیگر تناسب داشته باشند و علاوه بر مطالعات تاریخی باید مطالعات ژئوفیزیکی منطقه نیز در نظر گرفته گردد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه در طراحی سایت موزه باز چالدران بخشی به عنوان گالری در نظر گرفته شده است، عنوان نمود: باید از ظرفیت هنرمندان نامی کشور برای تصویرسازی واقعه جنگ چالدران براساس روایت استفاده نموده و این آثار در گالری به نمایش گذاشته گردد.

او با اشاره به شناسایی ظرفیت های فرهنگی چالدران گفت: در این شناسایی باید به این موضوع توجه گردد که در وهله اول ایجاد ظرفیت های فرهنگی برای خود مردم منطقه چه فوایدی دارد و سپس به فکر توسعه بود.

تسریع در طراحی سایت موزه باز چالدران

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه جنگ چالدران از نظر تاریخی، دینی، سیاسی و ملی از اهمیت خاصی برخوردار است، توضیح داد: اهمیت این جنگ به حدی است که بعضی علما از جمله امام آدینه خوی بر این باور هستند که بازسازی واقعه جنگ چالدران موجب تقویت باورهای دینی و ملی مردم منطقه خواهد شد.

جلیل جباری اعلام کرد: برای طراحی سایت موزه باز چالدران در سفر ریاست جمهوری اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده که تسریع در فرایند مطالعه و طراحی این موزه از مطالبات جدی مسئولان استانی است.

او عنوان نمود: برای واگذاری زمین های اطراف دشت چالدران همکاری فرمانداری این شهرستان لازم است و توسعه گردشگری در این منطقه موجب برطرف محرومیت های چالدران خواهد شد.

درخواست ارتقای نمایندگی میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی چالدران

حسن محمدزاده، فرماندار چالدران نیز در این جلسه خواهان ارتقای نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این شهرستان به اداره شد و اعلام کرد: برنامه ریزی برای برگزاری سمینار معرفی مقبره سیدصدر الدین با موضوع جنگ چالدران و درخواست از مسئولان برای ساخت سریالی با موضوع جنگ چالدران از جمله اقدامات برای بازسازی و بازگویی وقایع این جنگ است.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 69

به "دشت چالدران معین حریم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت چالدران معین حریم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید