خبرنگاران فردا، آخرین مهلت معین روش آزادسازی سهام عدالت

به گزارش آقای معلم، تهران - خبرنگاران - امکان انتخاب روش مستقیم سهامداری از سوی مشمولان سهام عدالت از روز 10 اردیبهشت در حال اجرا است و این مهلت ساعت 24 فردا پنجشنبه (29 خرداد) به اتمام می رسد.

خبرنگاران فردا، آخرین مهلت معین روش آزادسازی سهام عدالت

آزادسازی سهام عدالت از جمله اقدامات مهمی بود که از چند سال گذشته در دستور کار مسئولان نهاده شد، با توجه به اینکه رییس سازمان خصوصی سازی وعده آزادسازی آن را تا انتها آبان ماه امسال داده بود اما براساس پیگیری های اجرا شده این اقدام بسیار زودتر از موعد مقرر اجرا و در تاریخ 9 اردبیهشت ماه به دستور رهبر معظم انقلاب آزاد شد.

از فردای روز آزادسازی سهام عدالت، اقدامات مربوط در دستور کار نهاده شد و به سهامداران فرصت داده شد تا با ورود به سامانه www.samanese.ir نسبت به مشخص روش مدیریت خود تصمیم گیری و اعلام نمایند که آیا می خواهند سهام عدالت در اختیار خودشان باشد و خود نسبت به سهام مدیریت و مالکیت داشته باشند و یا به دنبال این هستند که سهام به صورت غیرمستقیم به وسیله شرکت های سرمایه گذاری استانی مورد معامله قرار بگیرند.

آزادسازی سهام عدالت در حالی از روز نهم اردیبهشت ماه به مرحله اجرا رسید که دارندگان این سهام تا هشتم خرداد ماه فرصت داشتند با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir روش مستقیم را برای فروش سهام خود انتخاب نمایند که البته این مهلت در ابتدا تا 15 خرداد تمدید شد اما باز هم این فرصت یک روز دیگر تا 16 خردادماه و در نهایت تا 29 خرداد ماه تمدید شد، بعد از انتها مهلت مقرر، سیستم به صورت اتوماتیک روش غیرمستقیم را برای مابقی سهامداران که در مشخص روش مدیریت مشارکت نداشتند انتخاب خواهد نمود.

بر این اساس باید گفت در صورت انتخاب روش مدیریت مستقیم توسط مشمولان سهام عدالت، آنها مالکیت و مدیریت سهام خود را بصورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار می گیرند، در انتخاب روش مدیریت مستقیم مشمولان فقط مدیر سهام خود در 36 شرکت بورسی و فرابورسی در سبد سهام عدالت می شوند و مدیریت باقی سهام شان در شرکت های غیربورسی سهام عدالت در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت قرار می گیرد.

در مقابل در روش غیرمستقیم هر چند مالکیت سهام در اختیار سهامداران عدالت است، اما مدیریت این سهام در اختیار شرکت های سرمایه گذاری نهاده شده و قرار است در آینده مشمولان سهامدار این شرکت ها شوند و فروش سهام عدالت این دسته از مشمولان نیز در قالب فروش سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی صورت خواهد گرفت و آنان قادر به دریافت سود سالیانه هستند.

ساز و کار مربوط به نحوه معاملات سهام عدالت به دستور رهبر معظم انقلاب در اختیار شورای عالی بورس نهاده شد که از همان ابتدا رییس سازمان خصوصی سازی به خبرنگار خبرنگاران خاطرنشان کرد تا انتها تابستان همه اقدامات مربوطه به آزادسازی سهام عدالت را انجام خواهیم داد و زودتر از آبان ماه که وعده آن را داده بودیم این کار را به اتمام می رسانیم.

در ابتدا بیشتر کارشناسان تصور می کردند که مراحل آزادسازی سهام عدالت احتیاج به فرصتی چند ماهه داشته باشد در حالی که برخلاف تصورات ایجاد شده شورای عالی بورس به صورت اضطراری جلسه ای را برگزار و تصمیمات لازم را در مورد معاملات سهام عدالت اتخاذ کرد.

براساس این جلسه به مشمولان سهام عدالت که روش مدیریت مستقیم را انتخاب نموده بودند فرصت داده شد تا با مراجعه به بانک هایی که شماره شبای خود را برای دریافت سود در سامانه سهام عدالت ثبت نموده اند، فرم فروش وکالتی 30 درصد از سهام خود را پر نموده و یکی دو روز بعد، وجه حاصل از فروش این قسمت از سهام عدالت خود را دریافت نمایند.

در این زمینه اعلام شد مشمولانی که دارای کد معاملاتی هستند احتیاجی به مراجعه به بانک ها ندارند و می توانند به وسیله کد بورسی که در اختیار دارند به فروش 30 درصد از سهام عدالت خود اقدام نمایند.

به دنبال آن، روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس خاطرنشان کرد که دارندگان سهام عدالت می توانند با مراجعه به 108 سایت کارگزاری دارایی سهام عدالت خود را مشاهده نمایند و سهامداران می توانند با کد ملی و شماره رهگیری وارد سامانه سهام عدالت شوند و نسبت به داد و ستد سهام خود تصمیم بگیرند.

میر صانعی بیان نمود: در گام اول دارندگان این سهام می توانند 30 درصد از سبد سهام خود را بفروش برسانند و با مراجعه به کارگزاری سفارشات خود را ارسال و کارگزار فردای روز سفارش، اقدام به فروش کند، البته سهام عدالت به قیمت بازار همان روز بفروش می رسد.

یکی از تفاوت هایی که در روش آزادسازی مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد این است که سهامدارانی که روش آزادسازی مستقیم را انتخاب می نمایند برای دریافت سود مجامع 36 شرکت سهام عدالت باید به بانک هایی مختلف که از سوی این شرکت ها اعلام می گردد مراجعه نمایند در حالی که افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب می نمایند تنها به وسیله یک حساب سود همه 36 شرکت سهام عدالت را دریافت خواهند کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 17

به "خبرنگاران فردا، آخرین مهلت معین روش آزادسازی سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فردا، آخرین مهلت معین روش آزادسازی سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید