اگر خریدار سهام سرخابی ها هستید، به این نکات دقت کنید

به گزارش آقای معلم، خاتمه پس از سال ها انتظار پای دو تیم استقلال و پرسپولیس به تالار شیشه ای باز شد تا فرایند واگذاری سهام این دو باشگاه به مردم آغاز شود، اما در فرایند خرید سهام دو باشگاه چند نکته مهم وجود دارد که حتما باید مورد توجه خریداران قرار بگیرد و مهمترین آن بلوکه شدن سرمایه سهامداران برای زمان نامشخص است.

اگر خریدار سهام سرخابی ها هستید، به این نکات دقت کنید

به گزارش خبرنگاران، از امروز پذیره نویسی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که نمادشان در بازار نارنجی فرابورس درج شده است اغاز می شود و طی آن قرار است 10 درصد سهام باشگاه ها به مردم عرضه شود. قاعدتا شرط اولیه و ضروری برای سهامدار شدن (مشارکت در افزایش سرمایه) دو باشگاه استقلال و پرسپولیس برخورداری از کد سهامداری است، علاقمندان به مشارکت در افزایش سرمایه این دو باشگاه باید برای این مشارکت حتما کد سهامداری (از طریق سامانه سجام) داشته باشند.

نکته بسیار مهم برای مشارکت در این پذیره نویسی این است که شیوه واگذاری این دو باشگاه از طریق افزایش سرمایه از محل صرف سهام است و متقاضیان باید آگاه باشند که در این روش آورده سرمایه گذاران پس از انتها پذیره نویسی تا زمان مفتوح شدن دوباره نماد به دلیل اجرایی شدن فرآیند افزایش سرمایه، بلوکه می شود. پیش بینی می شود این موضوع چندین ماه به طول انجامد. به عبارت دیگر آورده های سرمایه گذاران در این مدت با انتها پذیره نویسی بلوکه می شود و این موضوع تا نهایی شدن فرآیند افزایش سرمایه ادامه خواهد داشت. پس عرضه سهام دو باشگاه با عرضه اولیه که روش معمول تر و شناخته شده تری است، فرق دارد.

بنابراین عنوان خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال اشتباه است و صرفا قرار است به مقدار 10 تا 20 درصد ارزش این دو باشگاه از طریق افزایش سرمایه از محل صرف سهام واگذار شود و در نهایت پس از انجام این فرآیند هم مدیریت و هم مالکیت سرخآبی ها در اختیار دولت خواهد ماند.

افزایش سرمایه از محل صرف سهام یعنی چه؟

در این روش، شرکت سهام خود را از طریق پذیره نویسی و با قیمتی بیش از قیمت اسمی در بازار به فروش می رساند. سپس تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی را یا به حساب اندوخته منتقل می کند یا در ازای آن، به سهامداران سابق شرکت، سهام جایزه تخصیص می دهد.

افزایش سرمایه به روش صرف سهام به دو نوع با حفظ حق تقدم و سلب حق تقدم انجام می شود که در موضوع این دو باشگاه قرار است نوع دوم اجرایی شود. افزایش سرمایه با سلب حق تقدم به معنای افزایش سرمایه با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی شرکت و عرضه عمومی سهام نو در بازار سرمایه است. به عبارت دیگر، در این روش اولویتی برای سهامداران فعلی برای شرکت در افزایش سرمایه وجود ندارد و سهام نو، از طریق پذیره نویسی در مدت کوتاهی در بازار به فروش می رسد. در توضیح افزایش سرمایه از محل صرف سهام باید گفت اگر شرکت اندوخته یا سود انباشته ای نداشته باشد که بخواهد از آن محل افزایش سرمایه دهد، می تواند از محل آورده نقدی سهامداران و با قیمتی بالاتر از قیمت اسمی سهم اقدام به افزایش سرمایه کند.

زمانی افزایش سرمایه با صرف سهام پیروز است که شرایط بازار، صنعت و شرکت از دیدگاه سرمایه گذاران مثبت باشد. اگر بازار دارای رکود یا فرایند نزولی بوده و دورنمای مثبتی برای آن متصور نباشد، برنامه افزایش سرمایه با پیروزیت ناچیزی همراه است. درنتیجه شرط پیروزیت در این شیوه، وجود چشم انداز مثبت برای بازار و سهام شرکت است.

توصیه فرابورس به متقاضیان

در این پذیره نویسی، 10 تا 12 درصد به سهامداران خرد تعلق میگیرد و هر سهامدار خرد می تواند برای هر باشگاه 300 هزار تومان سفارش بگذارد. بنابراین اگر در این پذیره نویسی یک میلیون و 200 هزار نفر مشارکت کرده و هر نفر 300 هزارتومان سفارس بگذارند عرضه تکمیل خواهد شد. اگر 500 هزار نفر شرکت کنند هم مابقی از طریق متعهد پذیره نویس خریداری میشود.

در این راستا، میثم فدایی مدیرعامل فرابورس ایران، در نشست خبری که روز گذشته برگزار گشت بیان نمود: از مدیران عامل دوباشگاه، هواداران، پیشکسوتان و بازیکنان میخواهم چه در عرضه اولیه چه در معاملات ثانویه از ایجاد هرگونه هیجان روی قیمت تابلو اجتناب کنند. زیرا اثرات هیجانی که در سال 1399 دیدیم بسیار ناگوار بود. شرکت فرابورس توصیه ای برای خرید و فروش و نگهداری این سهام یا هیچ سهام دیگری ندارد.

وی تاکید کرد به صورت مستمر بر معاملات روزانه نظارت می شود و اگر دستکاری قیمت مشاهده شود معاملات ابطال خواهد شد. فضای مجازی هم رصد می شود و با کانال هایی که اغواگر هستند برخورد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 979

به "اگر خریدار سهام سرخابی ها هستید، به این نکات دقت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر خریدار سهام سرخابی ها هستید، به این نکات دقت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید