ابتلای حتی یک دانش آموز هم به اعتیاد زیاد است

به گزارش آقای معلم، خبرگزاری خبرنگاران- دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش آموزی کشور بسیار کمتر از میانگین جهانی است، گفت: از نظر ما، ابتلای حتی یک دانش آموز هم به اعتیاد زیاد است.

ابتلای حتی یک دانش آموز هم به اعتیاد زیاد است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دکتر اسکندر مؤمنی در نشست مشترک با وزیر آموزش وپرورش که با موضوع رونمایی از مستندات برنامه کانون یاریگران زندگی برگزار شد، گفت: هر زمان فعالیت مشترکی را با وزارت آموزش وپرورش شروع کردیم، بسیار صادقانه و روان انجام شد و در پیشبرد اقدامات و برنامه ها عطری از جنس تعهد و جدیت را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه معلمان دارای جایگاه والایی هستند و نگاه مردم به آنان، همراه با احترام و اعتماد است، اضافه نمود: مدارس قوی ترین سازمان اجتماعی و آموزشی در کشور و مناسب ترین مکان برای اجرای برنامه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد در جامعه هستند و نقش مربیان و معلمان در حوزه پیشگیری بی بدیل است.

دبیرکل ستاد ادامه داد: موادمخدر یکی از چند تجارت بزرگ دنیا است و قاچاقچیان بین المللی با شیوه ها و شگردهای مختلفی به دنبال جذب مخاطب هستند، یکی از گروه های هدف آنان، مدارس و دانش آموزان است که تلاش دارند تعداد مشتریان بیشتری را به سمت اعتیاد، جذب و با فروش موادمخدر به سود کلانی دست یابند.

مومنی گفت: نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش آموزی کشور 2.1 درصد است که با اعلام وزارت آموزش وپرورش، آهنگ رشد اعتیاد در این قشر متوقف شده است.

وی با این اینکه نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش آموزی در میانگین دنیای، 20 درصد است، اضافه نمود: نرخ شیوع دانش آموزی در ایران بسیار کمتر از میانگین دنیای است اما از نظر ما، یک ابتلای یک دانش آموز هم زیاد است و اگر مراقبت نکنیم، نرخ شیوع بیشتر خواهد شد.

دبیرکل ستاد همچنین گفت: نرخ شیوع مصرف موادمخدر در دانش آموزان دوره دوم متوسطه و هنرستان در استان های تهران، خراسان جنوبی، فارس، سمنان، البرز، خوزستان، کرمان، خراسان رضوی و کرمانشاه از میانگین کشوری بالاتر است و مابقی برابر و مساوی می باشند.

مومنی گفت: اعتیاد راه بی بازگشت و سخت بازگشت است و در ستاد با همکاری دستگاه های عضو، برای دستیابی افراد گرفتار شده در دام اعتیاد به بهبودی و پیشگیری از اعتیاد افراد سالم جامعه در تلاشیم.

وی در ادامه؛ اختلاف والدین، وجود والدین مصرف کننده، نظارت سهل گیرانه و سخت گیرانه والدین، عدم مهارت مقابله ای در برابر مسائل، ضعف اعتماد به نفس، ناهنجار ندانستن اعتیاد و ضعف آگاهی و اطلاعات والدین از تبعات مصرف موادمخدر را از عوامل مهم در گرایش دانش آموزان به اعتیاد برشمرد و گفت: طبق بررسی ها، 30 درصد افراد مبتلا به اعتیاد، توانایی نه گفتن و مقابله را در برابر تعارف مصرف موادمخدر همسالان خود نداشتند.

دبیرکل ستاد اضافه نمود: بسیاری از خانواده ها باور ندارند که ممکن است فرزندانشان گرفتار اعتیاد شوند، در حالی که اگر مهارت ارتباط مؤثر و مصاحبه با فرزندانشان را داشته باشند، به موقع می توانند از اعتیاد فرزندانشان جلوگیری کنند.

وی، قلیان و سیگار را دروازه ورود به مصرف موادمخدر در دانش آموزان خواند و گفت: این دو تأثیر بسیار جدی در شروع اعتیاد دارند که در ادامه، دانش آموز به مصرف مخدر گل و دیگر خانواده کانابیس روی می آورد.

دبیرکل ستاد تاکید کرد: اگر طرح یاریگران زندگی در اولویت برنامه های آموزشی قرار گیرد، موضوع آسیب های اجتماعی و موادمخدر به ساماندهی مطلوبی خواهد رسید.

مومنی در سرانجام بر برنامه ریزی لازم برای جلب مشارکت حداکثری دانش آموزان در طرح یاریگران زندگی، تسریع در راه اندازی موتور جستجوگر یاریگران در برنامه شاد، تهیه بسته یاریگران زندگی در مدارس، تهیه و تولید محتوای اثرگذار و جذاب پیشگیرانه در برنامه شاد و ایجاد کانون یاریگران زندگی در بستر سامانه شاد تأکید کرد و گفت: با توجه به شرایط کرونا و تعطیلی مدارس کشور، اجرای طرح یاریگران زندگی به صورت مجازی در سامانه شاد ضروری است تا با همت جمعی، شاهد کاهش نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش آموزی باشیم.

گفتتی است، در سرانجام این نشست، از مستندات فاز دوم برنامه کانون یاریگران زندگی رونمایی شد، همچنین در این نشست، مدیران کل آموزش وپرورش و دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان های سراسر کشور به صورت ویدیو کنفرانسی حضور داشتند و 25 هزار نفر از مسئولان کانون های یاریگران زندگی، مدیران و معلمان مدارس و والدین دانش آموزان به صورت آنلاین در برنامه شاد، این نشست را نظاره گر بودند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 298

به "ابتلای حتی یک دانش آموز هم به اعتیاد زیاد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای حتی یک دانش آموز هم به اعتیاد زیاد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید