آژانس بین المللی انرژی 200 میلیون بشکه نفت گم کرد

به گزارش آقای معلم، بین محاسبات آژانس بین المللی انرژی (IEA) از ذخایر نفت دنیا و آنچه در عرضه دنیای مشاهده نموده است، 200 میلیون بشکه نفت اختلاف وجود دارد.

آژانس بین المللی انرژی 200 میلیون بشکه نفت گم کرد

به گزارش خبرنگاران، بلومبرگ در گزارشی نوشت: آژانس بین المللی انرژی بر مبنای مفروضات عرضه و تقاضای تعیین، محاسبه نموده بود که ذخایر جهانی نفت طی سال میلادی گذشته بایستی به اندازه 400 میلیون بشکه کاهش پیدا نموده باشد اما در عوض ذخایر به اندازه 600 میلیون بشکه کاهش یافته است.

آژانس بین المللی انرژی بیان کرد نگاهی به گذشته، سخت بودن تحلیل و پیش بینی عرضه و تقاضا به شکل قابل اطمینان در دو سال اخیر را نشان می دهد. درسهای فرا گرفته شده کار در سال 2022 را بهبود می بخشد و به ما اجازه می دهد بازار را درک کنیم.

یک علت مفروضات اشتباه درباره تقاضا تعیینا کمبود بوده است اما این تنها علت نبوده است. آژانس بین المللی انرژی ذخایر جهانی نفت را به وسیله ماهواه دنبال می نماید که اطلاعات مربوط به نفت در خطوط لوله و نفت در مخازن زیرزمینی را حذف می نماید.

یک علت دیگر این اختلاف آن است که آژانس بین المللی انرژی به سازمان توسعه و همکاری مالی متمرکز شده و عرضه این سازمان را دنبال می نماید. همزمان کشورهای زیادی خارج از این سازمان وجود دارند که ذخایر نفت خود را افزایش می دهند و شاید قابل توجه ترین آنها چین باشد.

تحلیلگران محدود شدن عرضه جهانی به همراه تقاضای قوی را عامل اصلی صعود اخیر قیمتهای نفت عنوان نموده اند. برای اولین بار نیست که آژانس بین المللی انرژی قوی بودن تقاضا برای نفت را کمتر از حد واقعی آن ارزیابی می نماید. یک نمونه اخیر سال گذشته در زمان انتشار گزارش نقشه راه برای صفر خالص روی داد که در آن آژانس بین المللی انرژی خواهان توقف فوری اکتشافات تازه نفت و گاز شده بود اما چند ماه بعد این سازمان خواهان سرمایه گذاری بیشتر در نفت و گاز شد.

آژانس بین المللی انرژی اوایل ماه میلادی جاری اذعان کرد درباره تقاضا برای نفت مفروضات اشتباهی داشته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، فاتح بیرول، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اظهار کرد عوامل تقاضا قویتر از تصور بسیاری از ناظران بازار ظاهر شدند که عمدتا به علت انتظارات برای تاثیر ملایمتر اُمیکرون بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 خرداد 1401 بروزرسانی: 29 خرداد 1401 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 1011

به "آژانس بین المللی انرژی 200 میلیون بشکه نفت گم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس بین المللی انرژی 200 میلیون بشکه نفت گم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید