آنچه طراح گرافیست حرفه ای باید در مورد عکاسی بداند!؟

به گزارش آقای معلم، عکاسی یکی از زیر شاخه های کاری مهم در طراحی گرافیک است. و ممکن است یک طراح برای موفقیت در کارش ناچار به کسب مهارت در آن باشد . از این رو طراحان نیاز دارند تا به خوبی کار با دوربین را بیازمایند. یک طراح باید عکاسی را از دریچه طراحی بنگرد و مورد استفاده قرار دهد. در ادامه می خواهیم به شرح چند نکته بپردازیم که طراحان گرافیک باید در کار خود به آنها توجه داشته باشند.

آنچه طراح گرافیست حرفه ای باید در مورد عکاسی بداند!؟

به پس زمینه توجه کنید

گاهی پس زمینه مهم تر از سوژه است، اما معمولا یک پس زمینه نامناسب در عین بی اهمیت بودن ممکن است باعث حواس پرتی شود. در هنگام عکس برداری از یک پرتره، پس زمینه ای مثل یک دیوار بسیار مناسب است.

با یک نور و روشنایی طبیعی عکس برداری کنید

وقتی شما بتوانید از روشنایی طبیعی برای عکس برداری استفاده کنید، دیگر نیازی به استفاده از فلش ندارید. نور خورشید به طور یکنواخت در همه جا پراکنده شده و روشنایی ملایمی دارد و برای عکاسی مناسب تر از نور سرد فلش است.

استفاده از فلش محیطی یا خارجی

اگر شدت نور محیط خارج خیلی زننده است، سعی کنید از فلش استفاده کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. معمولا این روش برای تیره تر کردن آسمان کارایی دارد. هر چند این کار خیلی کنایه آمیز است اما دلیلش این است که دوربین برای گرفتن صحنه به سرعت شاتر بیش از 1/250Sec نیاز ندارد، در نتیجه هر چیزی که خارج از برد فلش است را تیره تر می کند.

دوربین خود را بیشتر بشناسید

هر دوربین عکاسی دارای ویژگی های متعدد و هر فلش دارای بردهای متفاوتی است. برای اینکه مثل یک حرفه ای عکس برداری کنید باید از ویژگی های دوربین خود آگاه باشید. عکس برداری از یک مراسم مهم با یک دوربین نو مثل به شکار رفتن یک شکارچی با یک تفنگ نو است.

به سوژه نزدیک شوید

هنگامی که می خواهید از یک سوژه عکس برداری کنید در اطراف آن حرکت کنید و به آن نزدیک تر شوید تا بهترین موقعیت را برای این کار پیدا کنید. این روش برای اغلب عکس ها مناسب است، اما وقتی می خواهید از یک پرتره عکس برداری کنید زیاد به سوژه نزدیک نشوید چون عکس خراب می شود. اگر فاصله کانونی لنز mm 50 باشد عکس خراب می شود.

سوژه را در مرکز عکس قرار ندهید

از نظر روانشناسی، قرار گرفتن سوژه نزدیک به مرکز عکس جذابیت بیشتری در فکر بیننده ایجاد می کند.

عکس برداری به صورت عمودی

عکس برداری به صورت عمودی هیچ اشکالی ندارد، اما شما باید بدانید کی و کجا از این روش استفاده کنید. اگر طول سوژه مورد نظر شما بلندتر از عرض آن بود (مثلا یک ساختمان بلند و یا فردی که می خواهید به صورت تمام قد در عکس باشد)، عکس برداری به صورت عمودی مناسب تر است.

عکسهای ساده بگیرید

عکسهای ساده معمولا به یاد ماندنی تر از عکس هایی است که سوژه در آن ژست گرفته است. هر چند عکس های ژستی از جذابیت خاصی برخوردارند اما سعی کنید با افراد خانواده و دوستان خود عکس های عادی و بدون ژست بگیرید.

به جزییات توجه کنید

اگر از فلش استفاده می کنید در پی سطوح انعکاس باشید. این می تواند حس یک عکس را از بین ببرد. یک عکاس خوب باید بتواند عکس را قبل از فشار دادن شاتر دوربین در فکر خود ببیند. آنسل آدامز پدر عکاسی لند اسکیپ یا عکاسی چشم انداز ها، این فرایند را فرایند تجسم فکری نامیده است.

بیش از آن تعداد که نیاز دارید عکس بگیرید

در عصر دیجیتال دلیل برای این که شما بیشتر از تعداد مورد نیاز عکس برداری کنید وجود ندارد. بهتر است از یک سوژه واحد چندین عکس گرفته، سپس بهترین آنها را انتخاب کنید. پس مطمئن شوید حافظه دستگاه شما به حد کافی فضا دارد. همیشه کارت های حافظه اضافی در کیف دوربین خود داشته باشید.

منبع: مجله چاپخونه
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 724

به "آنچه طراح گرافیست حرفه ای باید در مورد عکاسی بداند!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه طراح گرافیست حرفه ای باید در مورد عکاسی بداند!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید