چرا مرغ گران شد؟

به گزارش آقای معلم، خبرنگاران : دبیر کانون مرغداران گوشتی علت افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر را تشریح کرد.

چرا مرغ گران شد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین ،پرویز فروغی در پاسخ به چرایی افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر، گفت: وقتی دستوری بر روی مرغ قیمت گذاری می شود و در مقابل تغییر قیمت نیز مقاومت صورت می گیرد رغبت به جوجه ریزی کاهش مییابد. همچنین وقتی تولیدکننده جوجه یکروزه را 8000 تا9000 تومان خریداری می کند و ذرت و سویا نیز دیر به دستش می رسد انگیزه خود را برای تولید از دست می دهد.

وی ادامه داد:قیمت تمام شده مرغ زنده برای تولیدکننده کمتر از 20 هزارتومان نیست و سوال اینجاست که چرا مرغدار باید مرغ زنده خود را با قیمت مصوب 17هزارو100 تومان بفروشد و ضرر کند؟

دبیر کانون مرغداران گوشتی اضافه کرد: اگر دستگاه های متولی تولید نمی توانند قیمت جوجه یکروزه را کنترل کنند و به نرخ مصوب 4200 تومان برسانند پس باید قیمت مرغ را اصلاح کنند. نمی توان انتظار داشت که همه مولفه های تولید گران شود ولی محصول نهایی افزایش قیمت نداشته باشد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر ناشی از کمبود جوجه ریزی و کاهش رغبت مرغداران برای تولید است، گفت: سیاست های نادرست تولید را کاهش می دهد و اگر همین رویه ادامه داشته باشد ممکن است قیمت مرغ از 30 هزارتومان هم بالاتر رود.

فروغی در پاسخ به این سوال که گفته می شود مرغداران مرغ هایشان را به بازار عرضه نمی کنند تا با درخواست افزایش قیمت آنها موافقت شود، آیا چنین موضوعی صحت دارد یا خیر؟ گفت: چنین چیزی امکان پذیر نیست. زیرا میزان جوجه ورودی، نهاده دریافتی و مرغ خروجی در سامانه ها ثبت می شود و دستگاه های نظارتی از صفر تا صد تولید را زیر نظر دارند بنابراین مرغدار نمی تواند مرغ هایش را نگه دارد. از طرفی نگهداری مرغ بیش از دوره معین صرفه اقتصادی برای مرغدار ندارد و به نوعی هزینه اضافی است.

به گفته وی اینکه میزان جوجه یکروزه کم است و قیمت آن بالاست تقصیر تولیدکننده نیست و تولیدکننده با این نوسانات مولفه های تولید امنیت و انگیزه برای تولید ندارد.

دبیر کانون مرغداران گوشتی شرح داد: ذرت، سویا در دو نوبت 30 درصد گران شد. قیمت جوجه چندین ماه است حدود 2برابر نرخ مصوب شده، اما چرا دستگاه های نظارتی بر روی این اقلام نظارتی ندارند؟ چرا به این مسائل رسیدگی نمی شود؟

وی در پایان گفت:سیاست های دولت تبعیض آمیز و به نفع زنجیره های تولید است؛ به طوری که شنیده می شود تخم مرغ های نطفه داری که با ارز4200 وارد شده اکثرا دراختیار زنجیره ها قرار گرفته درصورتی که 15 درصد مرغ کشور توسط زنجیره ها تولید می شود و 85 درصد مابقی تولید مرغ توسط مرغداران جزیره ای صورت می گیرد. اینگونه تصمیم گیری های تبعیض آمیز جز نابودی مرغداران جزیره ای هیچ مزیت دیگری درتولید کشور به دنبال نخواهد داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 626

به "چرا مرغ گران شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مرغ گران شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید