ماجرای فروشی استخوان در فروشگاه های زنجیره ای چیست؟

به گزارش آقای معلم، به تازگی در فضای مجازی فیلمی از عرضه استخوان راسته گوسفندی، در یکی فروشگاه های زنجیره ای در بسته بندی های با مجوز سازمان دامپزشکی، در حال دست به دست شدن است. این فیلم با واکنش های زیادی از سوی مردم روبرو شده است و بعضی علت اصلی آن را شرایط نامساعد مالی عنوان می نمایند. اما، کارشناسان، فروش استخوان را پدیده تازه نمی دانند و معتقدند عرضه استخوان دامی به عنوان بخشی از آلایش قابل مصرف دام، پیش از این نیز وجود داشته و اکنون شکل عرضه بهداشتی آن بیشتر شده است.

ماجرای فروشی استخوان در فروشگاه های زنجیره ای چیست؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، عرضه استخوان دامی به شکل بسته بندی در فروشگا های زنجیره ای پدیده تازه ای نیست و در سال های گذشته نیز شاهد آن بوده ایم. به طور نمونه در سال 97 انتشار تصاویر مشابه در فضای مجازی جنجال زیادی برپا کرد، به نحوی که مسئولان مجبور به واکنش شدند.

از جمله آن ها علی صفر ماکنعلی، معاون وقت سازمان دامپزشکی، بود که در آن موقع از برخورد با عرضه کننده استخوان گوسفندی که تصاویر آن در فضای مجازی منتشر شده بود به علت عدم رعایت ضوابط بهداشتی، اطلاع داد و شرح داد که اگر مشکل بهداشتی آن رفع گردد و متقاضی برای آن وجود داشته باشد، عرضه این نوع گوشت مسئله ای ندارد.

استخوان فروشی پدیده جدیدی نیست

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور نیز معتقد است؛ استخوان فروشی پدیده جدیدی نیست و بیش از نیز وجود داشته و اکنون شکل عرضه بهداشتی آن در فروشگاه های زنجیره ای بیشتر شده است.

منصور پوریان یادآور شد: براساس تعاریف سازمان دامپزشکی کشور که مبنای آن قوانین سازمان بهداشت جهانی دام است، همه بخش های قابل مصرف یک دام از جمله استخوان همچون گوشت است و می تواند مورد مصرف مردم قرار گیرد.

وی تاکید نمود: طبق قوانین سازمان دامپزشکی اگر در بازار، تقاضا برای مصرف نوع خاصی از گوشت قرمز یا سفید وجود داشته باشد و شرایط بهداشتی و سلامت آن حفظ گردد، بسته بندی و عرضه آن مسئله ای ندارد.

به گفته رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور، مصرف آلایش دامی از جمله استخوان در کشور از گذشته به شکل فله انجام می شده است.

پوریان توضیح داد: مصرف استخوان در پخت غذای ایران امری متداول است که از پرمصرف ترین آن های می توان به استفاده قلم در تهیه سوپ یا استفاده از دنده گوسفندی در پخت قرمه سبزی اشاره نمود.

وی معتقد است؛ عرضه استخوان گوسفندی یا گاوی در فروشگاه ها به شکل بسته بندی و با مجوز دامپزشکی می تواند به معنی حرکت به سمت عرضه بیشتر بهداشتی آلایش دامی از جمله استخوان باشد.

بر اساس این گزارش، علت عرضه استخوان گوسفندی در فروشگاه زنجیره ای شکل گرفتن تقاضا باشد یا هر موضوع دیگری، عرضه بهداشتی آن با مجوز سازمان دامپزشکی برای حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از شیوع بیماری های متعدد مشترک انسان و دام اهمیت زیادی دارد.

طبق اعلام سازمان های بهداشت جهانی، دست کم 832 بیماری بین انسان و دام مشترک است که بسیاری از آن ها برای انسان کشنده هستند. از بیماری های خطرناک مشترک که به تازگی در کشور در حال توسعه است، بیماری تب خونریزی دهنده تب کریمه کنگو است که یکی از اصلی ترین راه های انتقال آن، عرضه و مصرف غیر بهداشتی آلایش های دامی عنوان می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 31 تیر 1401 بروزرسانی: 31 تیر 1401 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 1040

به "ماجرای فروشی استخوان در فروشگاه های زنجیره ای چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای فروشی استخوان در فروشگاه های زنجیره ای چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید