قمه کشی هلیا و دستور دادستانی

به گزارش آقای معلم، ویدیویی از دعوای چند دختر نوجوان منتشر شده که در آن دختران کم سن وسال با یکدیگر درگیر می شوند و در درگیری علاوه بر اینکه فحش های رکیک و ناسزا به یکدیگر می گویند، یکی از دختران که ظاهرا نامش هلیا است قمه ای را از لباسش بیرون می آورد و برای دیگران خط و نشان می کشد. این ویدئو بازتاب وسیعی داشته است و فعالان و مددکاران اجتماعی به آن واکنش نشان داده اند.

قمه کشی هلیا و دستور دادستانی

به گزارش خبرنگاران، پس از بازتاب وسیع ویدئو، علی اصفهانی دادستان عمومی و انقلاب اصفهان در واکنش به انتشار این فیلم ضمن اشاره به صدور دستور جهت شناسایی و تشکیل پرونده برای افراد خاطی بر ضرورت بررسی روان شناسی و جامعه شناختی برخی رفتارهای هنجارشکنانه تاکید کرد.

او گفت: ناهنجاری های اجتماعی در غفلت خانواده ها و نهادهای متولی فرهنگی به صورت جدی نوجوانان را در معرض تهدید قرار داده است.

اصفهانی در عین حال از خانواده ها هم خواست تا به این نکته مهم هم توجه کنند که عواقب ناشی از عدم نظارت و تقلید برخی حرکات یا دسترسی به سلاح سرد می تواند جبران ناپذیر باشد و خشونت و حتی قتل را به کانون خانواده ها بکشاند.

چرا هلیا قمه کشید؟

در همین رابطه سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی و مدرس دانشگاه در گفتگویی درباره ریشه های این رفتار توضیحاتی ارائه کرد. او گفت: اگرچه حتماً لازم است که شرایط خانوادگی، سلامت روان و وابستگی این فرد به مواد مخدر بررسی شود، ولی در کل نتیجه ای که می توان گرفت این است که ظهور و بروز این رفتار ها یک نشانه است؛ نشانه و پیامی که این کلیپ به ما می دهد این است که حال بچه های ما خوب نیست. مختص این اتفاق هم نیست، چون هر از چند گاهی شاهد چنین حوادث و اتفاقاتی هستیم و این بار اول نیست، بار آخر هم نیست.

پرسش اصلی رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران این است که ما چقدر روی سواد سلامت روانی و مهارت های تاب آوری و ارتباطی کار کردیم؟ او تاکید کرد: بخشی از این رفتار ها ناشی از ضعف در این حوزه هاست که در قالب خشونت خودش را نشان می دهد. نکته دیگر که سالهاست درباره آن کار نکردیم، نادیده گرفتن سواد اجتماعی در برنامه ریزی آموزشی ماست.

به اعتقاد موسوی چلک، چنین اتفاقاتی مدت ها قبل در زیرپوست زیر افتاده بوده و الان عیان شده است، او ادامه داد: ما مدت های مدیدی بود که نمی خواستیم واقعیت هایی از این دست را بپذیریم. نمایش چنین اتفاقاتی نشان می دهد که باید آن ها را بپذیریم و جدی شان بگیریم.

این مددکار اجتماعی در پایان اضافه نمود: بحث جرائم اجتماعی در میان نوجوانان زیر 18 سال و همچنین در میان زنان موضوعاتی هستند که باید جدی شان بگیریم و به آن ها بیشتر توجه کنیم. شرایط اقتصادی و فشاری که روی خانواده هاست، اطلاعاتی که شبکه های اجتماعی بدون هیچ حریمی به افراد می دهند و فاصله عاطفی میان افراد خانواده همگی باعث شده که افراد به شکل های دیگری به فکر ابراز وجود کنند. ضمن اینکه در دوران کرونا فرصت تخلیه هیجانات برای نوجوانان کمتر شده است بنابراین تخلیه هیجانات به شکل دیگری در جامعه اتفاق می افتد.

واکنش کاربران

قمه کشی آن هم از طریق نوجوانی که درک درستی از خشونت ندارد، باعث شده تا کاربران با فعال سازی هشتگ هلیا (نام دختر قمه کش) در توئیتر، نظرات خود را در این باره مطرح کنند.

یک پژوهشگر اجتماعی در واکنش به قمه کشی هلیا در توئیتر نوشت: نسل بعد از انقلاب شده ایم پدران و مادران #هلیا و امثال هلیا. نسل محافظت شده ای که کمتر می شناسیمش. نسل ما نسل ارزو های بزرگ والدینمان بود. فرزندان انقلابی که باید تک تک اجزایمان با ارمان های ویژه روز و روزگارش ساخته می شد. هرانچه ارزش مادی ضدارزش بود و هرچه فرامادی بود ارزشمند.

وحید یامین پور مجری صداوسیما هم در توئیتی با اشاره به ماجرا نوشته است: بخواب هلیا، دیر است. دود، دیدگانت را آزار می دهد. دیگر نگاه هیچ کس بخار پنجره ات را پاک نخواهدکرد. هلیا، معشوقه راوی رمان بار دیگر شهری که دوست می داشتم اثر نادر ابراهیمی است. نقل است که نادر هلیا را از به هم ریختن حروف کلمه الهی ساخته. از دیدن کلیپ هنوز وحشت زده ام.

در این میان برخی از کاربران تربیت والدین را مقصر دانسته و گفته اند واقعا تربیت و خانواده مهم ترین بخش زندگیه. هلیا رو خودمون قمه دادیم دستش وقتی به جای تحصیل، عشق سالم و ازدواج، گفتیم هرجا دوسداری برو هرکاری دلت میخواد بکن جوونی کن آزاد باش.

عده ای از فعالان اجتماعی هم خواستار پاک کردن ویدیوی وایرال شده از هلیا هستند. این دسته کاربران معتقدند که هلیا در سنی با روحیه ای شکننده قرار گرفته است که با دست به دست شدن دعوایش ممکن است به آینده و افکار او لطمه وارد شود.

تعدادی از کاربران هم گفته اند با انتشار این نوع کلیپ ها، برای نوجوانان دیگر هم الگو سازی می شود و این افراد کم سن وسال هم پا در جهت هلیا گذاشته و هزاران هلیای قمه کش ساخته خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 659

به "قمه کشی هلیا و دستور دادستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قمه کشی هلیا و دستور دادستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید