فواید و عوارض ناشناخته فیشیال برای جوش صورت

به گزارش آقای معلم، فیشیال یکی از خدمات زیبایی صورت است که اغلب برای پاکسازی پوست و بهبود ظاهر آن انجام می گردد. اما آیا فیشیال برای جوش صورت هم مفید است؟ متخصصان معتقدند که فیشیال برای درمان آکنه ضروری نیست، اما در برخی موارد می تواند به کاهش جوش های سر سیاه و منافذ مسدود شده یاری کند و اثربخشی داروهای ضدآکنه را افزایش دهد. با ما تا انتهای این مقاله از خبرنگاران مگ همراه باشید تا درباره ی مزایا و عوارض فیشیال برای پوست جوش دار اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فواید و عوارض ناشناخته فیشیال برای جوش صورت

آیا فیشیال برای درمان آکنه مفید است؟

هیچ تحقیقی مبنی بر تاثیر فیشیال روی آکنه وجود ندارد. با این حال، فیشیال ممکن است به حذف چربی اضافی یاری کند، شدت جوش های سر سفید و سر سیاه را کاهش دهد و آلودگی ها را از روی پوست از بین ببرد.

تاثیر فیشیال روی افراد مختلف فرق دارد، به طوری که ممکن است به نفع شما باشد یا باعث بدتر شدن آکنه گردد. بنابراین قبل از انجام فیشیال برای جوش صورت باید عوامل خاصی از جمله نوع آکنه را در نظر بگیرید. این موضوع به تعیین اینکه آیا واقعا به فیشیال احتیاج دارید یا خیر، یاری می نماید. انواع آکنه عبارتند از:

 • جوش های سر سفید: برآمدگی های کوچک سفیدی هستند که به علت مسدود شدن منافذ پوست روی سطح آن ایجاد می شوند.
 • جوش های سر سیاه: این جوش ها تیره رنگ هستند و در لایه فوقانی پوست ظاهر می شوند. آن ها به علت مسدود شدن منافذ پوست به وجود می آیند.
 • ندول: برجستگی های قرمز رنگی هستند که در زیر اپیدرم ایجاد می شوند.
 • کیست: آکنه کیستیک بدترین شکل آکنه است. این نوع آکنه به صورت برجستگی های عفونی، قرمز و ملتهب که در لمس دردناک هستند، ظاهر می گردد.

اگر جوش سر سفید یا سر سیاه دارید، می توانید برای فیشیال اقدام کنید. اما کسانی که دارای ندول یا آکنه کیستیک هستند باید از انجام این کار بپرهیزند. چون ترکیب لوسیون، ماساژ و بخار که در فیشیال مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است التهاب موجود را تشدید کند.

فیشیال چگونه به درمان آکنه یاری می نماید؟

فیشیال معمولا با پاکسازی عمیق صورت و از بین بردن تمام آلودگی ها، جوش های سر سفید، جوش های سر سیاه و سایر ناخالصی ها آغاز می گردد. پس از پاکسازی، بسته به شرایط پوست، ماسک صورت یا بخاردرمانی به شما پیشنهاد می گردد.

مراحل بعدی شامل استفاده از لوسیون ، روغن ، کرم و… است که همگی به کاهش فراوری چربی و حذف سلول های مرده پوست یاری می نمایند. در طی فیشیال ممکن است از سایر محصولات آبرسان مانند پاک نماینده ها، تونرها و مرطوب نماینده ها هم استفاده گردد. این ها می توانند پوست مستعد آکنه را تسکین دهند.

به طور کلی، می توان گفت که فیشیال از راه های زیر می تواند علائم آکنه را کاهش دهد:

 • پاکسازی پوست و از بین بردن آلودگی ها، مواد زائد و چربی اضافی
 • باز کردن منافذ پوست به وسیله لایه برداری و حذف سلول های مرده
 • کاهش فراوری چربی و التهاب
 • کاهش تحریک پوست
 • از بین بردن باکتری های مولد آکنه
 • بهبود آبرسانی پوست

فیشیال حرفه ای آکنه که به وسیله فرد آموزش دیده انجام می گردد ممکن است شامل لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و نوردرمانی باشد. نسخه های خانگی این محصولات و دستگاه ها وجود دارد، اما کارایی و ایمنی آن ها ناتعیین است.

نکته: برای جلوگیری از آکنه، به غیر از فیشیال، باید بهداشت را رعایت کنید. برای این کار لازم است پوست خود را 2 بار در روز بشویید. بعلاوه توصیه می گردد موبایل و سایر وسایلی که با صورت تان تماس دارند را به طور مرتب ضدعفونی کنید.

فواید فیشیال برای جوش

از مهم ترین مزایای فیشیال برای پوست های مستعد آکنه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. ممکن است استرس را از بین ببرد

استرس اثرات شدیدی روی پوست دارد؛ حتی ممکن است به ایجاد آکنه منجر گردد. فیشیال و ماساژ خوب صورت می تواند گردش خون را تقویت کند، آلودگی را از بین ببرد، اضطراب را کاهش دهد و به شما یاری کند که احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

2. می تواند صورت را به طور کامل پاکسازی کند

فیشیال باعث از بین رفتن آلودگی ها و باکتری های مولد آکنه می گردد. بعلاوه سایر عوامل مرتبط با آکنه یعنی سموم، چربی اضافی و سلول های مرده پوست را حذف می نماید. به همین علت، بعد از فیشیال، پوست شما تمیزتر و شاداب تر است.

3. جذب محصولات مراقبت از پوست را بهبود می بخشد

فیشیال به پوست شما یاری می نماید که روغن های ضروری، مواد معدنی و ویتامین هایی که باعث روشن و شفاف شدن پوست می شوند را بهتر جذب کند. اگر در حال حاضر از مشکل آکنه رنج می برید، فیشیال می تواند جذب محصولاتی که برای درمان آکنه تجویز شده اند را افزایش دهد و فرآیند بهبودی را تسریع کند.

4. پوست را آبرسانی می نماید

هنگامی که از فواید فیشیال برای جوش صحبت به میان می آید باید به آبرسانی پوست اشاره نمود. هیدراته نگه داشتن پوست به حفظ سلامت و شفافیت آن یاری می نماید. بعلاوه ممکن است مسائل و لکه های ناشی از آکنه را کاهش دهد. البته برای نتیجه گیری قطعی باید تحقیقات بیشتری انجام گردد.

5. باعث تقویت گردش خون می گردد

ماساژی که در حین فیشیال انجام می گردد می تواند گردش خون را تقویت کند. بهبود گردش خون به حفظ درخشندگی پوست یاری می نماید و علائم آکنه را کاهش می دهد.

6. به افزایش درخشندگی پوست یاری می نماید

فیشیال باعث افزایش درخشندگی و شفافیت پوست می گردد. بعلاوه ممکن است تیرگی های ناشی از تغییرات هورمونی را کاهش دهد. درنتیجه، برای کسانی که پوست آن ها به علت آکنه کدر شده است گزینه خوبی به شمار می رود.

7. پوست را به آرامی لایه برداری می نماید

لایه برداری به وسیله اسکراب و سایر محصولات خشن ممکن است به پوست آسیب برساند. علاوه بر این، تعیین شده است که این محصولات می توانند آکنه را تشدید نموده و روند بهبودی را مختل نمایند.

فیشیال برای لایه برداری پوست های مستعد آکنه گزینه بهتر و مطمئن تری است. چون با ملایمت سلول های مرده را از بین می برد. بعلاوه منافذ پوست را عمیقا تمیز می نماید و باعث حذف آلودگی های انباشته شده در آن ها می گردد.

انواع فیشیال برای جوش

فیشیال انواع مختلفی دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

1. کلاسیک

فیشیال کلاسیک برای سم زدایی پوست و استخراج جوش های سر سفید و سر سیاه طراحی شده است. این نوع فیشیال که باعث افزایش درخشندگی پوست می گردد معمولا شامل ماساژ، اسکراب و دمیدن بخار برای باز کردن منافذ و پاکسازی عمیق است.

2. میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن شامل استفاده از یک ابزار لایه بردار کوچک است که به آرامی روی صورت شما حرکت می نماید. این دستگاه به حذف لایه سطحی پوست که معمولا حاوی آلودگی و باکتری است یاری می نماید و احتمال بروز آکنه را کاهش می دهد.

نکته: حداقل تا 2 روز پس از انجام میکرودرم ابریژن از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. اگر مجبور هستید از منزل خارج شوید، یک ضد آفتاب طیف گسترده با SFP حداقل 30 روی پوست خود بمالید و هر 2 تا سه ساعت یک بار آن را تنو کنید.

3. ال ای دی (LED)

از فیشیال LED می توان به عنوان یکی از نوترین تکنیک های مراقبت از پوست نام برد. از آنجا که نورهای LED به راحتی از پوست عبور می نمایند، ادعا می گردد که آن ها می توانند التهاب و فراوری سبوم را کاهش دهند.

4. ضدانسدادی

فیشیال ضدانسدادی منافذ پوست را باز می نماید و آلودگی ها را از آن ها بیرون می کشد. این نوع فیشیال برای جوش سر سیاه و سر سفید گزینه بسیار مناسبی تلقی می گردد.

5. لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی یک تکنیک بسیار محبوب برای پوست های مستعد آکنه است. در این نوع فیشیال از اسیدهای لایه بردار برای حذف لایه سطحی پوست، سلول های مرده و مواد زائدی که منافذ را می بندند، استفاده می گردد. قدرت و اثربخشی این لایه بردارها با هم فرق دارد. بنابراین باید آن ها را با توجه به نوع پوست و شدت آکنه انتخاب کرد.

6. پاکسازی عمیق

این نوع فیشیال روی پاکسازی کامل پوست و حذف ناخالصی ها از منافذ آن تمرکز دارد. پاکسازی عمیق باعث شفاف شدن پوست می گردد و مسائل مرتبط با آکنه را کاهش می دهد.

فیشیال چگونه انجام می گردد؟

فیشیال معمولا به وسیله بیوتی تراپیست یا افرادی که دوره های مراقبت از پوست را گذرانده اند، انجام می گردد. البته شما می توانید در منزل برخی از انواع آن را به تنهایی انجام دهید. در ادامه درباره فیشیال حرفه ای و فیشیال خانگی اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار می دهیم.

1. فیشیال حرفه ای

فیشیال حرفه ای به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • پاکسازی پوست
 • قرار دادن پوست در معرض بخار یا استفاده از حوله های گرم
 • لایه برداری با استفاده از اسکراب، میکرودرم ابریژن یا لایه بردارهای شیمیایی
 • نوردرمانی (LED) یا لیزردرمانی
 • استخراج جوش های سر سفید و سر سیاه
 • ماساژ دادن پوست
 • استفاده از ماسک های صورت
 • استفاده از سرم ها و مرطوب نماینده های حاوی آنتی اکسیدان یا آنزیم های فعال

هر یک از مراحل فوق که باعث تحریک بیشتر آکنه می گردد باید از فیشیال حذف گردد. برای کاهش خطر عوارض جانبی، فیشیال برای جوش باید فقط به وسیله متخصصان پوست یا افراد آموزش دیده انجام گردد. معمولا متخصصان پوست در مقایسه با بیوتی تراپیست ها از محصولات و ابزارهای بسیار قوی تری (مانند لایه بردارهای شیمیایی و لیزر) استفاده می نمایند.

2. فیشیال خانگی

بسیاری از محصولات ضدآکنه بدون احتیاج به نسخه پزشک در داروخانه ها به فروش می رسند. بعلاوه ممکن است بتوانید برخی از آن ها را با استفاده از ترکیبات خانگی بسازید. معمولا توصیه می گردد این محصولات را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی پوست تمیز بمالید. البته گاهی اوقات باید قبل از مصرف این محصولات از حمام بخار برای باز شدن منافذ بهره ببرید.

محصولات ضدآکنه ممکن است حاوی موادی باشند که در شرایط خاص عارضه ایجاد نمایند. بنابراین لازم است موارد زیر را قبل از خرید و امتحان کردن آن ها در نظر بگیرید:

 • نوع یا مرحله آکنه
 • داروهایی که مصرف می کنید
 • نوع پوست
 • هدف از درمان
 • سایر بیماری هایی که به آن ها مبتلا هستید
 • آلرژی
 • سن

افراد مبتلا به آکنه میانه تا شدید باید از متخصص پوست برای یافتن محصولات یا درمان های ایمن و موثر یاری بگیرند. درمان های ضدآکنه نباید شامل روش های تحریک نماینده فیزیکی باشند. علاوه بر این، انجام پچ تست قبل از امتحان کردن محصولات نو لازم است.

عوارض جانبی فیشیال

اکنون که با فواید فیشیال برای جوش آشنا شدید، باید درباره عوارض احتمالی آن اطلاعات کسب کنید. به طور کلی، ایمنی و اثربخشی فیشیال به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • اندازه خشن بودن فیشیال و احتمال تحریک پوست بعد از انجام آن
 • شدت و نوع آکنه
 • نوع پوست
 • سایر محصولات و داروهایی که استفاده می کنید
 • نوع فیشیال (حرفه ای یا خانگی)
 • کیفیت موادی که مورد استفاده قرار می گیرند

فیشیال برای همه، به خصوص کسانی که آکنه شدید دارند، مناسب نیست. از این رو برخی از افراد ممکن است بعد از انجام آن با مسائل زیر روبرو شوند:

 • سوزش و التهاب پوست
 • تحریک بیش از حد
 • واکنش آلرژیک به مواد مورد استفاده
 • خشکی پوست
 • تغییر رنگ پوست
 • افزایش حساسیت پوست به نور خورشید
 • اسکار
 • عفونت به علت استفاده از مواد فاسد
 • کبودی

اگر فیشیال برای پوست شما مناسب نیست، با متخصص پوست در خصوص روش های جایگزین مشورت کنید.

کلام پایانی

نمی توان به طور قطعی ادعا کرد که فیشیال به درمان آکنه یاری می نماید. اما احتمالا می تواند سایر مسائل پوستی که در بروز آکنه نقش دارند را کنترل کند. چرا که باعث پاکسازی پوست می گردد، سلول های مرده را از بین می برد، گردش خون را بهبود می بخشد و حتی به کنترل استرس یاری می نماید.

قبل از انجام فیشیال باید نوع پوست خود و احتیاجهای خاص آن را در نظر بگیرید. چون احتمال بدتر شدن شرایط شما وجود دارد. اگر مطمئن نیستید که فیشیال برای شما مناسب است یا خیر، از متخصص پوست هدایت بخواهید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: stylecraze, medicalnewstoday

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 تیر 1403 بروزرسانی: 1 تیر 1403 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 1253

به "فواید و عوارض ناشناخته فیشیال برای جوش صورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید و عوارض ناشناخته فیشیال برای جوش صورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید