شرکت های دیجیتال و خلاق در حوزه میراث فرهنگی حمایت می شوند

به گزارش آقای معلم، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، همکاری سه جانبه در حوزه رونق و حمایت از کسب وکارهای خلاق و اقتصاد دیجیتال شکل گرفت.

شرکت های دیجیتال و خلاق در حوزه میراث فرهنگی حمایت می شوند

این تفاهم نامه همکاری سه جانبه در راستای توسعه و حمایت از شرکت های خلاق و دیجیتال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری منعقد شد و به امضای پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی رسید.

راه اندازی خانه های خلاق در حوزه گردشگری و صنایع دستی، برنامه ریزی برای تنظیم و پیاده سازی سطح استانداردها و ارتقای مستمر کیفیت و سلامت محصولات و خدمات کسب و کارهای دیجیتال از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

برنامه ریزی برای ایجاد نظام ارزیابی مستمر کسب وکارهای دیجیتال و خلاق، در کنار حمایت هدفمند از این شرکت ها، برای افزایش دسترس پذیری، رقابت پذیری و دقت در ارائه خدمات از دیگر محورهای تفاهم نامه یادشده است.

در این مراسم مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به نقش شرکت های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال در توسعه صنایع خلاق و فرهنگی گفت: تحولاتی که طی چند سال اخیر در حوزه اقتصاد دانش بنیان رخ داد، زمینه ساز پیشرفت های فناورانه قابل توجهی در این حوزه شد و اکنون زمان آن فرا رسیده است تا با نگاهی تازه به زیست بوم نوآوری، زمینه برای ایفای نقش گسترده ایده های نو و فراگیر در اقتصاد به یاری شرکت های اقتصاد دیجیتال و صنایع خلاق فراهم گردد.

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تاکید بر این که باید نوآوری ها و ظرفیت های موجود را به خدمت بگیریم تا توانمندی های نوآورانه نهفته در نقاط کم تر برخوردار از هر کجای ایران توانایی دیده شدن و شکوفایی پیدا نمایند، ادامه داد: با استفاده از فناوری های نوین از جمله اقتصاد دیجیتال، کوشش می کنیم ظرفیت های حوزه خلاق و فرهنگی به ویژه در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شکوفا گردد.

محمدی، با اشاره به ضرورت ریل گذاری و برنامه ریزی صحیح برای شکوفایی ظرفیت های نوآورانه و خلاق بومی گفت: ظرفیت های نهفته بسیاری در این حوزه وجود دارد که نمایان شدن آن و تبدیل به اشتغال یا ارزش اضافه کرده نیازمند حمایت و برنامه ریزی صحیح است. با توسعه نوآوری های اجتماعی و فراگیر، کوشش می کنیم تا ظرفیت های اقتصاد خلاق به ویژه در حوزه فرهنگی و گردشگری به صندلی ارزش آفرین و اشتغال زایی خود برسد.

وی اضافه کرد: آن چه که در حوزه فناوری های نوین به ویژه اقتصاد دیجیتال اتفاق افتاده است، توانمندی لازم را برای خلق ثروت با بهره گیری از فناوری های نوین به منظر همگانی کردن و فراگیر کردن اقتصاد دانش بنیان فراهم می نماید حوزه اقتصاد دیجیتال از این توانمندی برخوردار است که ظرفیت های نهفته در سطوح پایین تر و مناطق بومی را به ثروت آفرینی و اشتغال زایی برساند.

محمدی با بیان این که اکنون زمان توسعه طیف اجتماعی و همه گیر نوآوری ها در کنار طیف فناورانه و دانشی نوآوری است، ادامه داد: نگاه به نوآوری مبتنی بر فناوری پیشرفته و متکی به دانش آموختگان دانشگاهی و نخبگان، باعث شده است که تأثیر بخش زیادی از جامعه در نوآوری مغفول بماند، اما هم اکنون زمان آن رسیده است تا هر فردی در هر سطحی از جامعه، در رشد و در توسعه همگانی و اقتصاد مردم محور نقشی درخور توجه ایفا نماید.

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به همکاری های این ستاد با ستاد توسعه اقتصاد و ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان، در راستای رونق کسب و کارهای دیجیتال و خلاق فرهنگی اضافه کرد: کوشش می کنیم تا ظرفیت های خلاق و نوآورانه موجود در حوزه فرهنگی و گردشگری را توسعه دهیم و از تمامی توانمندی های بومی که می تواند به توسعه این اقتصاد یاری کند، استفاده کنیم.

به گفته وی، اقتصاد دیجیتال ظرفیتی ایجاد می نماید تا با استفاده از بسترهای ایده های خلاق و فرهنگی بتواند در جامعه دیده گردد؛ با کلید خوردن خط حمایتی جدید از صنایع خلاق این فرایند با شتابی بیش از پیش ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 432

به "شرکت های دیجیتال و خلاق در حوزه میراث فرهنگی حمایت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های دیجیتال و خلاق در حوزه میراث فرهنگی حمایت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید