سلامت شیرخوار از ادرارش پیداست!

به گزارش آقای معلم، شیرخوار ممکن است بین 4 تا 10 بار در روز ادرار کند. اگر کودک بیمار یا تب دار یا هوا بیش از حد گرم باشد، دفع ادرار ممکن است به نصف مقدار طبیعی برسد. این کار نباید دردناک باشد.

سلامت شیرخوار از ادرارش پیداست!

نویسنده: دکتر سیدحسین فخرایی*

* فوق تخصص نوزادان و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

** استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

شیرخوار ممکن است بین 4 تا 10 بار در روز ادرار کند. اگر کودک بیمار یا تب دار یا هوا بیش از حد گرم باشد، دفع ادرار ممکن است به نصف اندازه طبیعی برسد. این کار نباید دردناک باشد.

اگر هر علامتی نشان دهنده ناراحتی کودک هنگام ادرار مشاهده کردید به متخصص بچه ها مراجعه کنید چون ممکن است نشانه عفونت یا سایر مسائل دستگاه ادراری باشد.

در شیرخوار سالم، ادرار به رنگ زرد کمرنگ تا پررنگ است. هر چه ادرار تیره تر باشد، غلظت آن بیشتر است و این حالت وقتی کودک مایعات کمتری خورده باشد، دیده می گردد. گاهی پوشک رنگ صورتی به خود می گیرد که ممکن است با خون اشتباه گردد در حالی که به علت غلظت بیش از حد ادرار است. تا زمانی که نوزاد حداقل 4 بار در روز ادرار می نماید، جای نگرانی نیست ولی اگر صورتی بودن رنگ ادرار ادامه پیدا کرد، با متخصص اطفال مشورت کنید.

قبل از تعویض پوشک کودک باید مطمئن شوید تمام وسایل لازم در دسترس هستند. هرگز کودک را حتی برای یک ثانیه روی میز تعویض تنها رها نکنید. شیرخوار خیلی زود غلت زدن را یاد می گیرد بنابراین بهتر است همه وسایل هنگام تعویض پوشک کنارتان باشد.

تشخیص زمان خیس شدن پوشک های یکبار مصرف نو سخت است بنابراین نباید منتظر پس دادن و معین شدن نم روی لباس باشید.

تا آنجا که امکان دارد بگذارید پای کودک هوا بخورد. وقتی او را تمیز و خشک کردید، بدون پوشک روی تشکچه بخوابانید تا کمی بازی کند. این کار را حداقل هر بار 20 دقیقه چند دفعه در روز انجام دهید. قبل از اینکه پوشک او را ببندید به پاهای او کرم محافظ پوست بزنید. اگر لکه های کوچک قرمزی دیدید به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است لکه های عفونت مخمر مانند قارچ باشند و لازم باشد دارو تجویز گردد.

نظر متخصص بچه ها/ دکتر عباس مومن زاده**

پوست کودک را فقط با آب بشویید

شکی نیست که پس از هر بار عوض کردن پوشک، باید بدن کودک پاک گردد. بهتر است پوست کودک را با آب بشویید و با پارچه نخی و نرم مانند کتان یا متقال خشک کنید. در کشورهای اروپایی، بیشتر از دستمال مرطوب استفاده می گردد اما درباره خوب یا بد بودن آن بحث و جدل زیاد است. نکته مهم این است که پوست کودک نباید هر بار با آب و صابون شسته گردد، شستشو با آب کافی است و استفاده از صابون باید به یک بار در روز محدود گردد. البته در خصوص دختربچه ها در هیچ سنی نباید برای شستن آلت تناسلی از آب و صابون استفاده کرد زیرا ماندن صابون ممکن است باعث خارش، تحریک موضعی، حساس شدن پوست و حتی عفونت گردد بنابراین بهتر است برای شستن پوست آنها از آب جوشیده ولرم بهره ببرید.

منبع: هفته نامه سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 765

به "سلامت شیرخوار از ادرارش پیداست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامت شیرخوار از ادرارش پیداست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید