داستان عجیب رئیس طبقه پنجم!

به گزارش آقای معلم، روز سرنوشت؛ روز واقعه یا حتی تولدی دوباره! امروز می تواند برای فوتبال ایران هرکدام از این روز ها باشد، چون قرار است رئیس فدراسیون فوتبالی انتخاب گردد که دست کم در یک دهه اخیر کلی بحران مدیریتی داشته است.

داستان عجیب رئیس طبقه پنجم!

آخرین رئیسی که شاید تا چند ماه آینده هم فدراسیون تاوان اشتباهات مدیریتی اش را بدهد، مهدی تاج بود که سال گذشته استعفایش را نوشت و به دلیل عارضه قلبی اطلاع داد که دیگر توانی برای ریاست ندارد. اگرچه هنوز هم مخالفان تاج این عارضه را بهانه توصیف می نمایند، ولی به هر روی او جایگاه فدراسیون فوتبال را رها کرد و رفت.

بعد از مهدی تاج، دوستان نزدیکش در فدراسیون فوتبال درصدد برگزاری سریع انتخابات بودند که فیفا وارد عمل شد و به دلیل ایراداتی که بر اساسنامه فدراسیون فوتبال وارد کرد، زمان آن را به تعویق انداخت. انتها بعد از یک سال بلاتکلیفی امروز قرار است انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار گردد و پر واضح است که مهم ترین جایگاه این انتخابات متعلق به اتاق طبقه پنجم فدراسیون در خیابان سئول است که چهار نفر یعنی مصطفی آجرلو، شهاب الدین عزیزی خادم، کیومرث هاشمی و علی کریمی برای آن کاندیدا شده اند؛ کاندیدا هایی با کارنامه های مختلف که می تواند به جذابیت انتخابات امروز یاری کند.

متفاوت ترین چهره

از همان روزی که علی کریمی در یک پست اینستاگرامی اطلاع داد که بدش نمی آید برای ریاست فدراسیون فوتبال وارد کارزار گردد معین شد که او متفاوت ترین چهره این انتخابات است. علی کریمی در ادامه این تفاوت را بیشتر هم نشان داد؛ او نه با کسی لابی نموده و نه حتی در برنامه مناظره گونه شبکه سه با دیگر کاندیدا ها شرکت نموده است.

علی کریمی در یک برنامه اینترنتی برنامه های انتخاباتی اش را توضیح داد که ساترا اجازه پخش آن برنامه را هم نداد! عده ای از اعضای مجمع از او دلخور شده اند که چرا حتی یک صحبت ساده هم با آن ها درباره برنامه هایش نداشته است، ولی علی کریمی اعتقاد دارد نماینده تمام و کمال فوتبالی هاست و احتیاجی به لابی با کسی ندارد.

شانس بیشتر

از معدود دفعاتی است که هر چهار کاندیدا شانس ریاست را برای خودشان قائل هستند. به غیر از علی کریمی، سه کاندیدای دیگر جسته و گریخته برنامه هایشان را اعلام نموده و حتی یکی، دو تا از آن ها سفر استانی هم داشته اند. آن ها یارکشی های مرسوم را انجام داده و حالا با توجه به همین اتفاقات امید زیادی دارند امروز نامشان از صندوق رأی بیرون بیاید. البته با چنین شوروشوقی به نظر می رسد انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال به دور دوم کشیده گردد تا دست آخر رقابت اصلی برای نشستن روی جایگاه ریاست بین دو نفر برگزار گردد.

کاندیدای سفارشی؟

از روزی که صلاحیت حیدر بهاروند، سرپرست کنونی فدراسیون فوتبال، تأیید نشد، این شایعه به گوش رسید که یکی از کاندیدا ها حمایت دولت و البته وزارت ورزش را دارد. وزارت تا همین روز گذشته هم مشغول تکذیب بوده و عنوان نموده اگر کسی گفته نماینده ما یا مورد حمایت ما است به او رأی ندهید.

به هر حال این شایعه شاید هرگز به اثبات نرسد، ولی همین حالا با همین شرایط موجود یکی خودش را نماینده دولت و وزارت می داند و یکی دیگر هم خودش را نماینده هیئت های مختلف برشمرده و ادعا نموده رأی زیادی هم دارد. این یکی هم اگر صحت داشته باشد دوباره دلیلی است بر اینکه انتخابات به دور دوم کشیده گردد.

شروع دشواری ها

چه نماینده فوتبالی ها یعنی علی کریمی چه سه نفر دیگر که از مدیران دولتی - ورزشی هستند رأی بیاورند، شاید خوشحالی شان فقط چند ساعت دوام داشته باشد، چون آن ها قرار است ریاست فدراسیونی را بر عهده بگیرند که کم جنجال نداشته است.

البته که پیش از رسیدن به مشکل اصلی باید واکنشی به اعتراضات احتمالی دیگر کاندیدا ها داشته باشند. دو نفر از این کاندیدا ها یا مستقیم یا توسط اطرافیانشان، پیش تر بعد از برگزاری انتخابات قبلی که خودشان رأی نیاوردند سروصدای زیادی به راه انداخته و مستقیم به نتیجه واصله اعتراض نموده اند.

بعید است این بار هم کسی شکست را به همین راحتی قبول کند. از این مورد مقطعی گذشته، اما دردسر اصلی به زودی از راه می رسد. به لطف هنر مدیریت رؤسای پیشین، فدراسیون فوتبال ایران بدهی سنگینی دارد، به طوری که در آستانه ورشکستگی است. دست کم 230 میلیارد تومان و دست بالا 500 میلیارد تومان بدهی است که خبرگزاری های مختلف برای فدراسیون فوتبال در نظر گرفته اند. پس رئیس طبقه پنجم در چشم به هم زدنی با بحرانی عجیب روبه رو خواهد شد که این بار حل کردنش احتیاج به عمل دارد نه حرف زدن و وعده. یکی، دو مورد دیگر هم که بلافاصله به چالش های رئیس جدید اضافه خواهد نمود، داستان پیچیده صعود ایران به جام جهانی و شرایط میزبانی تیم ملی در مرحله انتخابی این رقابت ها است!

آن هایی که امروز رأی می دهند

الف: هریک از باشگاه های لیگ حرفه ای فوتبال بزرگسالان آقایان. هرکدام یک نماینده با یک حق رأی.

ب: هشت باشگاه اول حاضر در لیگ دسته اول فوتبال بزرگسالان آقایان کشور در فصل منتهی به مجمع عمومی. هرکدام یک نماینده با یک حق رأی.

ج: چهار باشگاه اول رقابت های لیگ دسته دوم فوتبال بزرگسالان آقایان کشور در فصل منتهی به مجمع عمومی. هرکدام یک نماینده با یک حق رأی.

د: سه باشگاه اول لیگ برتر فوتسال بزرگسالان آقایان کشور در فصل منتهی به مجمع عمومی. هرکدام یک نماینده با یک حق رأی.

ه: دو باشگاه اول رقابت های لیگ برتر فوتبال ساحلی بزرگسالان آقایان کشور، در فصل منتهی به مجمع عمومی. هرکدام یک نماینده با یک حق رأی.

و: دو باشگاه اول رقابت های لیگ برتر فوتسال بانوان بزرگسالان کشور، در فصل منتهی به مجمع عمومی. هرکدام یک نماینده با یک حق رأی.

ز: باشگاه اول رقابت های فوتبال ساحلی بانوان بزرگسالان کشور، در فصل منتهی به مجمع عمومی. یک نماینده با یک حق رأی.

ح: دو باشگاه اول رقابت های لیگ برتر فوتبال بانوان بزرگسالان کشور، در فصل منتهی به مجمع عمومی. هرکدام یک نماینده با یک حق رأی.

ط: هیئت های فوتبال استان های کشور و هیئت فوتبال جزیره کیش. هرکدام یک نماینده با یک حق رأی.

ی: بخش فوتبال فدراسیون های ورزش دانش آموزی، دانشگاهی، کارگری و نیرو های مسلح. هرکدام یک نماینده با یک حق رأی.

ک: کاپیتان های اصلی (در صورت عدم امکان دعوت از کاپیتان اصلی، کاپیتان دوم) کلیه تیم های ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی (آقایان و بانوان) در رده بزرگسالان به عنوان نماینده بازیکنان. مجموعا شش نفر هرکدام با یک حق رأی.

ل: سرمربیان تیم های ملی بزرگسالان فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی آقایان و سرمربیان تیم های ملی بزرگسالان فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی بانوان به عنوان نماینده مربیان. اگر سرمربی هریک از تیم های ملی، ایرانی نبود دستیار ایرانی او جایگزین او در مجمع می گردد. مجموعا شش نفر هرکدام با یک حق رأی.

م: یک نفر از داوران خانم و یک نفر از داوران آقا که در فوتبال ایران فعال و در رنکینگ داوران فعال بین المللی در بالاترین رتبه هستند. مجموعا دو نفر هرکدام با یک حق رأی.

ن: اتحادیه باشگاه های فوتبال. یک نماینده با یک حق رأی.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 457

به "داستان عجیب رئیس طبقه پنجم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان عجیب رئیس طبقه پنجم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید