خون بندناف زباله بیولوژیک نیست

به گزارش آقای معلم، تهران (پانا) - به گفته مدیرعامل بانک خون بندناف رویان حوزه پزشکی نشان داد به خون بندناف نمی توان زباله اطلاق کرد، بلکه ثروت نهفته ای است که کاربردهای مختلفی در حوزه پزشکی دارد.

خون بندناف زباله بیولوژیک نیست

به گزارش ایرنا، 27 آبان ماه مصادف با 17 نوامبر از سوی مجامع بین المللی به عنوان روز جهانی خون بند ناف نامگذاری شده است. در ایران هم بانک خون بند ناف رویان به عنوان بزرگترین بانک سلول های بنیادی خون بندناف شناخته می گردد.

مرتضی ضرابی روز سه شنبه در نشست خبری با موضوع آخرین دستاوردها و تحولات حوزه بانک سلول های بنیادی خون بندناف در ایران اضافه کرد: با نامگذاری این روز به عنوان روز جهانی خون بند ناف، مجامع بین المللی کشورها را متوجه اهمیت محصولاتی می نمایند که به عنوان زباله بیولوژیک بعد از تولد نوزاد دور ریخته می گردد. در حالی که حوزه پزشکی نشان داد به خون بند ناف نمی توان زباله اطلاق کرد، بلکه ثروت نهفته ای است که کاربردهای مختلفی در حوزه پزشکی دارد.

ضرابی درخصوص خدمات بانک خون بند ناف، اعلام کرد: بعد از راه اندازی بانک خون بند ناف، خدمات مربوط به سلول های بنیادی، خون محیطی، مغز استخوان و به زودی سلول های بنیادی بانک بند ناف هم به دلیل احتیاج مراکز پیوند ارایه می گردد.

وی گفت: ذخیره سازی منابع سلولی های بنیادی در رویان صورت گرفت و از خون بند ناف، خون محیطی مغز استخوان استیصال می گردد. همچنین در حال حاضر، منابع سلول های بنیادی از مغز استخوان در حال جمع آوری است.

ضرابی با بیان اینکه شرکت فناوری بن یاخته های رویان تنها مرکز ارایه دهنده خدمات جداسازی و ذخیره سازی سلول های بنیادی برای بیمارتن سرطانی است، گفت: بانک خون بند ناف، عمومی و خصوصی است که در بانک خون خصوصی 130 هزار نمونه خون بند ناف و در بانک عمومی پنج هزار و 100 خون بند ناف ذخیره سازی شده است. به طور کلی 135 هزار خون بند ناف ذخیره در این بانک ها وجود دارد.

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان یادآور شد: ایران بزرگترین ظرفیت سلولی در سطح منطقه را دارد. به جز نمونه های داخلی، از کشورهای ترکیه، ترکمنستان، رمانی، عراق، افغانستان، انگلیس، اردن، نروژ، کانادا، عمان و امارات نمونه خون بند ناف ایرانیانی که در این کشورها زایمان نموده اند، در داخل کشور ذخیره سازی شد.

این مسوول بانک خون بندناف رویان اضافه کرد: سلول های بنیادی خون بند ناف بیشترین استفاده را در سرطان های خون، تالاسمی، کم خونی ها و کم خونی های مادرزادی دارند که از نمونه های بانک های سلول های عمومی و خصوصی استفاده کردیم. البته از این سلول ها برای بیماران فلج مغزی هم بهره گرفته شد.

وی درباره بانک خون محیطی، گفت: در کنار بانک خون بند ناف، بانک خون محیطی هم داریم. نمونه خونه بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند قبل از آغاز شیمی درمانی برای ذخیره سازی نمونه خون محیطی در اختیار رویان قرار داده می گردد و بعد از شیمی درمانی، برای پیوند در اختیار مراکز قرار می گیرد. با این روش تا به امروز نزدیک به 520 نمونه ذخیره سازی بیمار انجام شده و 210 پیوند پیروز انجام شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 265

به "خون بندناف زباله بیولوژیک نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خون بندناف زباله بیولوژیک نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید