خبرنگاران مراکز آموزشی نقش مهمی دربسط روابط علمی ایران و گرجستان دارند

به گزارش آقای معلم، باکو - خبرنگاران - اکبر قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس گفت : دانشگاهها و مراکز اموزشی در بسط روابط علمی و فرهنگی ایران و گرجستان نقش مهمی دارند.

خبرنگاران مراکز آموزشی نقش مهمی دربسط روابط علمی ایران و گرجستان دارند

با ما سفر کنید و با تور ارزان گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

به گزارش خبرنگاران، قاسمی طی سخنانی در مراسم جشن نوروز 1400 و اعطای گواهینامه های سرانجام دوره آموزش زبان گرجی و انگلیسی دانشجویان ایرانی مقیم در دانشگاه قفقاز گرجستان اضافه کرد : پیشرفت علم و تکنولوژی در هر جامعه ای مستلزم فراگیری دانش های جدید، توسعه و تکمیل آن و گسترش مرزهای دانش در زمینه های مختلف است.

سفیر کشورمان اضافه کرد : بدون شک در راه تحقق این مهم تبادل دانش و تجربیات علمی بین جوامع امری ضروری و حیاتی است لذا نقش دانشگاه ها، به عنوان متولیان ارتباطات علمی و فرهنگی، زمینه ساز ارتقای روابط همه جانبه بین دو کشور ایران و گرجستان است.

وی همچنین از برنامه های آموزشی خوب دانشگاه قفقاز برای ایرانیان مقیم تقدیر و تشکر کرد.

دکتر کاخا شِنگِلیا رئیس دانشگاه قفقاز نیز طی سخنانی در این مرراسم که حمید مصطفوی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و رئیس بخش آموزش زبان گرجی وزارت آموزش و علوم گرجستان نیز در آن حضور داشتند، گفت : با توجه به حضور ایرانیان مقیم در گرجستان، دانشگاه قفقاز در راستای تقویت پیوندهای فرهنگی و زبانی شهروندان دوکشور، از سال گذشته دوره های آموزش زبان گرجی و انگلیسی را برای دانشجویان و شهروندان ایرانی مقیم، طراحی و اجرا نموده است.

وی اضافه کرد : در سال گذشته دانشگاه قفقاز میزبان 86 زبان آموز ایرانی بود ولی با توجه به استقبال زبان آموزان ایرانی در سال 2020 با وجود شرایط ناشی از همه گیری کووید19 این تعداد به 183 نفر رسید که امروز پیروزیت زبان آموزان ایرانی که با همکاری مدرسان پرتلاش به ثمر رسیده را جشن می گیریم و این پیروزیت را به زبان آموزان و معلم و همکاران دلسوز و پرتلاش دانشگاه تبریک گفت.

شنگلیا اظهار امیدواری بر این که دانشجویان در تحصیلات دانشگاهی هم پیروز باشند اضافه کرد : ما هم بتوانیم در پی این دستاوردها، تفاهم فرهنگی خوبی بین مردم دو کشور برقرار کنیم و همکاری های دانشگاهی میان گرجستان و ایران گسترش یابد.

رایزن فرهنگی سفارت کشورمان نیز گفت افزایش تعداد زبان آموزان ایرانی مؤید افزایش کیفیت دوره آموزشی و استقبال زبان آموزان دانست و این پیروزیت را به دانشجویان، زبان آموزان، مدرسان و ریاست دانشگاه قفقاز تبریک گفت.

مصطفوی با اشاره به نقش ارتباطی یادگیری زبان خارجی گفت : یکی از ضروریات ایرانیان مقیم بویژه دانشجویان درگرجستان، یادگیری زبان گرجی و انگلیسی است چرا که در برقراری ارتباط با اساتید، دانشجویان و شهروندان گرجی بسیار تاثیرگذار است.

وی در ادامه به روابط ادبی و فرهنگی دو کشور و ترجمه بسیاری از آثار مشاهیر و نویسندگان ایران به زبان گرجی اشاره نمود و اضافه کرد : آموزش و یادگیری هر زبان زنده جهان، فراگیری فرهنگ آن را نیز ایجاب می نماید چرا که فرهنگ جز لاینفک زبان است و زبان آموز جهانی جدیدی را کشف می نماید که غالباً با ارزش ها و معیارهای جامعه خود متفاوت است و بنابراین این برنامه مهم دانشگاه قفقاز زمینه تبادلات فکری و فرهنگی بیشتر میان مردم کشور فراهم خواهد نمود.

مصطفوی در سرانجام خاطر نشان کرد: همکاری های علمی و دانشگاهی یکی از بارزترین و ماندگارترین جلوه های همکاری بین المللی است، زیرا در این نوع همکاری دانشجویان و استادان که مدیران آینده کشور هستند می توانند همکاری های بلندمدتی را بین دو ملت برقرار نمایند و از آمادگی رایزنی فرهنگی برای تقوین این همکاری ها اطلاع داد.

اعطای گواهینامه های سرانجام دوره، اجرای موسیقی ویژه نوروز و پذیرایی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 504

به "خبرنگاران مراکز آموزشی نقش مهمی دربسط روابط علمی ایران و گرجستان دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مراکز آموزشی نقش مهمی دربسط روابط علمی ایران و گرجستان دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید