تور ارزان ایتالیا: تصاویر سفارت ایتالیا از کشف خیره کننده پارسه تخت جمشید

به گزارش آقای معلم، سفیر ایتالیا در ایران با حضور در محل کشف تازه باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی در شهر پارسه تخت جمشید، تصاویر جدیدی را از آجرهای لعاب دار برجسته که نماد بین النهرین باستان است، منتشر کرد.

تور ارزان ایتالیا: تصاویر سفارت ایتالیا از کشف خیره کننده پارسه تخت جمشید

با ما همراه باشید و با تور ارزان ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

ایسنا: این آجرها از دروازه شهر پارسه تخت جمشید کشف شده اند و سفارت ایتالیا آن ها را خیره کننده توصیف نموده است.

یک روز پس از انتشار خبر کشف این آجرها، صفحه رسمی این سفارتخانه در اینستاگرام از سفر جوزپه پرونه ـ سفیر ایتالیا در ایران ـ به محوطه باستانی تُل آجری در تخت جمشید اطلاع داد و نوشت: بازدید سفیر ایتالیا، پرونه و تیم سفارتخانه از آجرهای لعاب دار و خیره کننده با انگیزه های تزئینی گاو نر و اژدهایی که به وسیله گروه ایتالیایی و ایرانی در محوطه تل آجری در تخت جمشید کاوش شده است.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری روز 16 آذرماه اطلاع داد که کاوش های باستان شناسی مشترک هیأت ایرانی-ایتالیایی در محوطه باستانی تُل آجری در شهر پارسه تخت جمشید به سرپرستی مشترک علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز و پروفسور پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا به کشف آجرهای لعاب دار برجسته با نقوش گاو نر و مار اژدهای موشخوشو نماد ایزد مَردوک از بین النهرین باستان منجر شده است.

به گفته علیرضا عسکری چاوردی ـ سرپرست ایرانی این هیأت باستان شناسی ـ محوطه تل آجری، همان محوطه ای است که ویرانه های دروازه پارسه در آن کشف شده است. این بنای بزرگ و باشکوه در منطقه باغ فیروزی در 3.5 کیلومتری شمال غربی تختگاه تخت جمشید واقع شده است.

در کاوش های این فصل، علاوه بر نمایان شدن بخش هایی از بنای دروازه شهر تاریخی پارسه، تکه های کتیبه های میخی به زبان های بابلی و ایلامی به همراه آن آجرهای لعاب دار برجسته از این دروازه به دست آمده است. روی این آجرها تصویری از گاو نر و موشخوشو دیده می گردد. موشخوشو، حیوانی افسانه ای و ترکیبی از مار و اژدها است که بیشتر نماد مردوک، خدای بابلیان معرفی شده است.

باستان شناسان دریافته اند که تل آجری، دروازه ای از دوران هخامنشیان و احتمالا زمان کوروش بزرگ بوده که در ساخت آن از هنر و فرهنگ بابلی بهره گرفته شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 885

به "تور ارزان ایتالیا: تصاویر سفارت ایتالیا از کشف خیره کننده پارسه تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان ایتالیا: تصاویر سفارت ایتالیا از کشف خیره کننده پارسه تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید