بشقاب ساسانی از تهران به رشت رفت

به گزارش آقای معلم، بشقاب سیمین رشی که در موزه ملی ایران نگهداری می شد به گیلان انتقال داده شد. این بشقاب ساسانی قرار است در موزه رشت به نمایش گذاشته گردد.

بشقاب ساسانی از تهران به رشت رفت

ایسنا: جبرئیل نوکنده ـ رییس کل موزه ملی ایران ـ گفت: در اواخر دهه 40 خورشیدی در کاوش های محوطه باستانی رشی رودبار در استان گیلان، بشقاب سیمین زراندودی به موزه رشت منتقل شد. این شی ء در اوایل دهه 70 خورشیدی به سرقت رفت و بعد از پیگیری به وسیله پلیس اینترپل در لندن کشف و در آبان ماه سال 1373 به کشور بازگردانده شد و تا به امروز در موزه ملی ایران نگهداری می شد. این شی ء در نمایشگاه های متعدد خارجی از جمله در تور نمایشگاه هفت هزار سال هنر ایران در موزه های متعدد اروپایی به نمایش درآمده است.

به گفته او، این بشقاب متعلق به اواخر دوره ساسانی (قرون 6 و 7 میلادی) است که دارای پایه حلقوی در زیر است و رویه بیرونی آن، صاف و دارای خوردگی زیاد است. نقوش برجسته روی بشقاب با کنده کاری زمینه ایجاد شده است و فقط مدال کوچک در وسط بشقاب، جداگانه ساخته و به آن افزوده شده است. هنرمند داخل بشقاب را مانند دریایی به تصویر درآورده که پر از ماهی، اردک و موجودات افسانه ای است. در چهار گوشه لبه بیرونی، یک قایق با دو ماهیگیر دیده می گردد. بعضی از ماهیگیرها، پاروهای بلندی برای به حرکت درآوردن قایق و بعضی قلاب یا تور برای شکار ماهی در دست دارند و ماهی در سبدهایی آویخته به پشت ماهیگیران یا درون قایق نگهداری می شوند. ماهیگیران بالاتنه ای برهنه دارند و فقط یکی از آن ها به طور کامل لباس پوشیده است و کلاهی نوک تیز بر سر دارد. چهار موجود افسانه ای بالدار شامل حیواناتی همانند قوچ، اسب، شیر و بزکوهی با بدن ماهی دور مدال مرکز بشقاب قرار گرفته اند. روی مدال، یک کبک دیده می گردد که یکی از نقوش رایج در اواخر دوره ساسانی است. این نقش ها در هنر فلزکاری منحصر به فرد است.

رییس کل موزه ملی ایران بعلاوه گفت: این بشقاب ساسانی با موافقت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به گیلان انتقال دائمی داده شد و قرار است از این پس در موزه رشت نگهداری گردد و در معرض دید عموم قرار گیرد.

برای تماشای تصویر کامل این بشقاب می توان به سایت موزه ملی به آدرس https://irannationalmuseum.ir/fa/ مراجعه کرد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 866

به "بشقاب ساسانی از تهران به رشت رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بشقاب ساسانی از تهران به رشت رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید