افزایش 68 سانتی تراز آب دریاچه ارومیه، لزوم اجرای قوانین در معدن چادرملو و سنگ آهن مرکزی

به گزارش آقای معلم، عضو شورای عالی محیط زیست ضمن اشاره به اینکه در جلسه اخیر این شورا بر اجرای مصوبات قانونی درباره معدن چادرملو و سنگ آهن مرکزی تاکید شد، گفت: متاسفانه قوانین در بخش معدن به طور کامل و دقیق اجرا نمی شوند و از بابت جبران خسارت های وارده به منابع طبیعی در اثر بهره برداری از معادن، شاهد سستی هستیم.

افزایش 68 سانتی تراز آب دریاچه ارومیه، لزوم اجرای قوانین در معدن چادرملو و سنگ آهن مرکزی

محمدرضا تابش در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به جلسه اخیر شورای عالی محیط زیست که به ریاست رییس جمهوری برگزار و به موضوعات مختلفی ازجمله دریاچه ارومیه، بوی نامطبوع تهران و.. پرداخته شد، اظهار کرد: در این جلسه نسبت به تصویب حدود عرصه های طبیعی واجد شرایط به عنوان مناطق چهارگانه حفاظت شده و بازنگری در حدود برخی مناطق حفاظت شده که دارای تعارضات مردمی و طرح های هادی روستایی بودند، اقدام شد.

وی ادامه داد: از این رو با مصوبه شورای عالی محیط زیست، درمجموع مساحت مناطق حفاظت شده کشور از 11 درصد به 12 درصد افزایش یافت.

تصویب ضوابط و روش های مدیریت پسماندهای صنعتی و معدنی

این عضو شورای عالی محیط زیست با بیان اینکه در این جلسه همچنین ضوابط و روش های مدیریت پسماندهای صنعتی و معدنی تصویب شد، شرح داد: هرچند که ما در کشور قانون مدیریت پسماندها را داریم اما از ضوابط و روش های مدیریت پسماندهای صنعتی، معدنی، صنایع نفت و گاز و نیروگاهی غفلت کرده ایم. از این رو در این جلسه مقرر شد که اینگونه پسماندها نیز تابع ضوابط و مقرراتی باشند.

به گفته تابش با این مصوبه راه برای سرمایه گذاری در مدیریت و دفع پسماندها توسط بخش خصوصی واجد شرایط باز می شود و با ضابطه مند شدن بهره برداری از این پسماندها نفع دو جانبه ای برای محیط زیست و سرمایه گذاران پدید می آید.

آرادکوه نقش زیادی در ایجاد بوی نامطبوع تهران دارد

وی در ادامه با اشاره به اینکه در جلسه شورای عالی محیط زیست به مسئله بوی نامطبوع تهران نیز پرداخته شد، گفت: درباره علت بوی نامطبوع در تهران سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از بررسی های ارائه و گفت که دستگاه های مختلف باید چه برنامه هایی را با چه میزان بودجه ای در اولویت خود برای رفع بوی نامطبوع پایتخت قرار دهند.

این عضور شورای عالی محیط زیست شرح داد: بر اساس گزارش سازمان حفاظت محیط زیست دلایل عمده انتشار بوی نامطبوع در تهران دامداری های حاشیه برخی اتوبان ها و رودخانه هایی هستند که تبدیل به محل تخلیه فاضلاب شده اند. البته محل دفع زباله آرادکوه نقش زیادی در ایجاد بوی نامطبوع دارد.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس دهم با بیان اینکه موضوع احیای دریاچه ارومیه نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه شورای عالی محیط زیست بود، اظهار کرد: طی این جلسه مسئولان و وزرای مربوطه گزارش مبسوطی از اقدامات اجرا شده و حفر تونل هایی انتقال آب به دریاچه ارومیه ارائه دادند. بر اساس این گزارش ها در حال حاضر 68 سانتیمتر، افزایش تراز آب دریاچه ارومیه را نسبت به سال مبنا شاهد هستیم.

تابش افزود: علاوه بر این تقریبا بیشتر نمک های کف دریاچه در آب حل شده و خطر گرد و غبارهای نمکی فعلا منتفی شده است. از سوی دیگر حق آبه زیست محیطی دریاچه ارومیه برای رسیدن به حالت تعادل 3400 میلیون مترمکعب است که تا به امروز با اقدامات اجرا شده 2500 میلیون مترمکعب آن تامین شده و مابقی این حق آبه نیز از طریق انتقال آب تامین خواهد شد.

قوانین در بخش معدن به طور کامل و دقیق اجرا نمی شوند

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به اینکه به طورکلی توسعه امری اجتناب ناپذیر است ولی چون در کشور ما توسعه براساس آمایش سرزمینی صورت نگرفته است با چالش هایی روبرو هستیم، گفت: باید برای این چالش ها چاره جویی شود تا دچار تبعات اقتصادی و اجتماعی حاد نشویم. برای مثال معدن چادرملو و سنگ آهن مرکزی، اشتغال زیادی را ایجاد کرده است اما میزان بهره برداری از طبیعت بکر منطقه و خساراتی که به محیط زیست، آب، خاک و هوای استان یزد وارد می کند قابل مقایسه با اینگونه اقدامات جبرانی نیست.

این عضور شورای عالی محیط زیست با تاکید بر حمایت از مناطق حفاظت شده ای مثل پارک ملی سیاهکوه، اظهار کرد: متاسفانه قوانین در بخش معدن به طور کامل و دقیق اجرا نمی شوند و از بابت جبران خسارت های وارده به منابع طبیعی در اثر بهره برداری از معادن، شاهد سستی هستیم.

تابش در سرانجام شرح داد: در قانون برنامه ششم توسعه معادن ملزم شده اند که یک درصد از فروش خود را برای جبران خسارت های زیست محیطی اختصاص دهند. در این زمینه اقداماتی اجرا شده ولی این اقدامات متناسب با درآمدهای زیاد این معادن و البته حجم تخریب ها. به هرحال در جلسه شورای عالی محیط زیست مقرر شد که سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت این موضوع را پیگیری کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 428

به "افزایش 68 سانتی تراز آب دریاچه ارومیه، لزوم اجرای قوانین در معدن چادرملو و سنگ آهن مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 68 سانتی تراز آب دریاچه ارومیه، لزوم اجرای قوانین در معدن چادرملو و سنگ آهن مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید