آهسته پلک زدن برای ارتباط با گربه ها

به گزارش آقای معلم، گربه ها به آهسته پلک زدن انسان ها واکنش مثبتی نشان می دهند. این فرایند می تواند به بهبود ارتباط با گربه ها یاری کند.

آهسته پلک زدن برای ارتباط با گربه ها

گربه ها از دیدگاه عموم به ویژه در مقایسه با سگ ها، موجوداتی غیر صمیمی به نظر می رسند؛ اما اگر چنین تصوری دارید شاید روش اشتباهی برای ارتباط با گربه ها در پیش گرفته اید. طبق پژوهشی جدید برقراری ارتباط محبت آمیز با گربه ها کار دشواری نیست. تنها باید کمی بیشتر به آن ها لبخند بزنید. این مطلب از خبرنگاران را تا پایان بخوانید.

منظور از لبخند، خندیدن به شیوه انسان ها یا نمایش دندان ها نیست، بلکه باید با تنگ کردن چشم های خود و آهسته پلک زدن، به شیوه گربه ها بخندید. دانشمندان با آنالیز روابط انسان و گربه، متوجه شدند پلک زدن آهسته باعث نزدیک تر شدن گربه ها به انسان ها و استقبال آن ها می گردد.

اگر زمانی را با گربه ها گذرانده باشید حتما متوجه حالت چهره آن ها با چشمان نیمه باز شده اید. در این حالت گربه ها به آهستگی پلک می زنند. این رفتار مشابه لبخند زدن انسان و تنگ کردن چشم ها است. معمولا گربه ها در حالت استراحت چنین رفتاری از خود نشان می دهند؛ به این حالت لبخند گربه ای گفته می گردد. طبق شواهد به دست آمده از نگه دارندگان گربه ها، انسان می تواند برای برقراری ارتباط با گربه ها و نشان دادن رفتار محبت آمیز خود، حالت آهسته پلک زدن را تقلید کند. به دنبال این فرضیه، تیمی از روانشناسان دو آزمایش برای آنالیز تفاوت رفتار گربه ها در حالت آهسته پلک زدن انجام دادند.

در آزمایش اول، شرکت نمایندگان 14 خانوار برای 21 گربه خود به آهستگی پلک زدند. طبق این آزمایش شرکت نمایندگان باید پس از مستقر شدن گربه و آرام دریافت آن در گوشه ای از محیط خانه، وقتی گربه به آن ها نگاه می نماید به آهستگی پلک بزنند. دوربین ها چهره شرکت نماینده و چهره گربه را ثبت کردند و نتایج با گروه دیگری که به سمت گربه های خود پلک نزده بودند، مقایسه شدند.

طبق نتایج، اگر شخصی به سمت گربه خود به آهستگی پلک بزند، احتمال واکنش گربه بیشتر خواهد بود. در دومین آزمایش، 24 گربه از هشت خانوار شرکت داده شدند. این بار پژوهشگرها که هیچ تماس قبلی با گربه ها نداشتند، آزمایش فوق را تکرار کردند. همچنین واکنش گربه ها در حالت بدون پلک زدن و خیره شدن مستقیم ثبت شد.

پژوهشگرها فرایند آهسته پلک زدن را برای گروه دوم تکرار کردند و علاوه بر آن دست خود را به سمت گربه ها دراز کردند. طبق نتایج، گربه ها نه تنها با پلک زدن به آن ها واکنش نشان دادند بلکه تمایل شان برای نزدیک شدن به دست مخاطب هم افزایش یافت.

سگ ها نسبت به گربه ها برون گراتر عمل می نمایند؛ اما برای گربه دوستان این مسئله جای شگفتی نیست. برای مثال گربه ها با انسان هایی مهربان هستند که پذیرای آن ها هستند پس اگر گربه ای با شما غیرمحبت آمیز برخورد کرد، این مشکل شما است نه گربه. به همین ترتیب گربه ها معمولا رفتار انسان های همنشین خود را منعکس می نمایند. گربه ها همچنین می توانند اسامی خود را تشخیص دهند (اگرچه اغلب موارد آن را نادیده می گیرند) و روابط آن ها با انسان به طور شگفت انگیزی عمیق است.

به سختی می توان به علت پلک زدن آهسته گربه ها در مواجهه با انسان پی برد. شاید این رفتار به معنی حسن نیت آن ها باشد؛ زیرا طبق بعضی تصورات گربه ها نگاه خیره را تهدیدآمیز تلقی می نمایند. در هر صورت بهبود ارتباط با گربه ها این موجودات جذاب می تواند راه خوبی برای بهبود سلامت روان آن ها حداقل در محیط خانه باشد.

بیشتر بخوانید: در مقاله ای دیگر از صفحه دانستنی ها درباره تقلید رفتار انسان توسط گربه ها بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 198

به "آهسته پلک زدن برای ارتباط با گربه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آهسته پلک زدن برای ارتباط با گربه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید