10 مکان روی زمین که شبیه به سیاره های بیگانگان هستند

به گزارش آقای معلم، سفر و زندگی به سیاره های دیگر، حداقل امروزه، برای همه میسر نیست؛ اما جاهایی روی سیاره خودمان وجود دارند که آنقدر شبیه سیاره های بیگانه هستند که دانشمندان از آن ها برای مطالعه دیگر سیارات استفاده می کنند.

10 مکان روی زمین که شبیه به سیاره های بیگانگان هستند

از دره های یخی گرفته تا استخرهای عجیب سولفوری، همگی به دانشمندان کمک می کنند تا ورای سیاره مان را بشناسیم که البته خبرنگاران می تواند پلی بین حقایق جالب کشف شده و شما باشد.

اگر زندگی در ماورای زمین مانند زندگی روی زمین باشد، پس برای زندگی در غیرمحتمل ترین مکان ها هم راهی برای ادامه حیات پیدا می کنیم. رودهای آتشفشانی، استخرهای اسیدی، حوضه های خشک شده و غارهای زیرزمینی در علوم طبیعی بی همتا هستند. روی مریخ یا ماه یخی اروپا؟ یک روز به جواب همه چیز پی می بریم.

برای اینکه به طور کامل به این پی ببریم که زندگی در جاهای دیگر منظومه شمسی چطور است، دانشمندان در پی حیات در محیط های خشن می گردند. این یعنی رفتن به گرم ترین، تاریک ترین، خشک ترین، اسیدی ترین و شورترین جاهای زمین و بررسی آن ها.

محیط هایی که در ادامه آمده اند، شبیه ترین مکان ها به دنیای بیگانگان هستند؛ زمانی که دانشمندان برای تست کاوشگرانی که قرار است به مریخ یا فراتر فرستاده شوند به یک مکان نیاز دارند، رهسپار قطب شمال یا بیابان های کالیفرنیا می شوند. همان طور که مهندسان درگیر کشف اقیانوس های بیگانگان هستند، وسایل زیرآبی خود را به آب های سرد قطب می فرستند. به بیان واقعی تر، گاهی برای جستجوی زندگی ورای زمین، باید زمین را با خانه بیگانگان قیاس کرد.

1. فرورفتگی Danakil در اتیوپی

فرورفتگی دانکیل (Danakil Depression) در اتیوپی هیچ از مهمان خوشش نمی آید. منظره آتشفشان های غرق شده پر از چشمه های اسیدی داغ، مواد مذاب جوشان، شن های نمکی و بخارهای سمی است. با وجود این، میکروب ها پیروز شده اند در میان استخرهای سولفوری و دودکش های معدنی نمو پیدا کنند. دانشمندان می گویند این جهنم روی زمین نمونه ای عالی از مریخ است.

2. غار کریستال در مکزیک

تقریبا هزاران متر زیر سطح زمین، کریستال های سلنیت غول پیکر، غاری گرم، مرطوب و سیاه را در معدن Naica در مکزیک شکل داده اند. برخی از دسته ها بیشتر از 9 متر طول و 3 متر عرض دارند. با اینکه غار کریستال در سال 2000 کشف شد، دانشمندانی که در پی زندگی در جاهای عجیب هستند، خیلی سریع آن را در لیست بررسی های خود قرار دادند. در سال 2017، پنلوپه بوستون از ناسا گفت که در این کریستال ها میکروب هایی کشف کرده اند که برخی از آن ها 50٬000 سال است که در آنجا زندگی می کنند.

3. وادی رم در اردن

وادی رم با صخره های شنی و هاله های سرخ رنگ یکی از شبیه ترین منظره ها به مکان های غیرزمینی است. نام این بیابان که عربی است به معنای دره ماه است. دره ماه در بسکمک از فیلم های هالیوودی مانند مریخی ها در سال 2015، به عنوان سیاره مریخ فیلمبرداری شد.

4. سالار دو یونی در بولیوی

سالار دو یونی در رشته کوه آند در بولیوی، بزرگ ترین کویر نمک روی زمین است. این مکان آنقدر روشن است که از فضا پیدا است و گاهی لایه نازکی از آب که پوسته نمکی را پوشانده، سطح زمین را به بزرگ ترین آینه تبدیل می کند. میکروب هایی که دوستدار نمک هستند در نمکی ترین قسمت های این محیط رشد می کنند.

5. دالان گدازه

اگر قرار باشد انسان ها روی ماه زندگی کنند، رفتن داخل دالان های گدازه اصلا ایده مسخره ای نخواهد بود. ساختار زیرسطح که باعث تشعشعات خطرناک، طوفان گرد و غبار، ریزشهاب سنگ ها و دمای بیش از حد می شوند چنین ایجاب می کند. بدتر اینکه تمام این موارد می توانند آنقدر بزرگ باشند که تمام یک شهر را در بر بگیرند. در واقع فضانوردان برای ماموریت های خود به دالان های گدازه، از قبل روی زمین تمرین کرده اند.

6. جنوبگان

قطب جنوب مقصدی محبوب برای دانشمندانی است که می خواهند درباره اقیانوس بیگانگان تحقیق کنند. لایه های ضخیم یخ که تمام قاره را پوشانده و احاطه کرده اند، دریایی منجمد مملو از حیات را پنهان می کنند؛ تشکلی که ساختار بیرونی ماه های یخی مانند اروپا و انسلادوس را نشان می دهند. جستجوی حیات در آن دریاهای ورازمینی یعنی دستیابی به آن اقیانوس های دفن شده. به همین دلیل دانشمندان ربات های زیرآبی که طراحی کرده اند در آب های قطب جنوب امتحان می کنند.

7. Mono Lake در کالیفرنیا

Mono Lake در کالیفرنیا بدل زمینی مریخ در بیلیون ها سال پیش است؛ یعنی زمانی که آب های سطح آن سیاره شروع کردند به از بین رفتن. همان طور که آب های دریاچه کم کم تبخیر و کم شدند توفان ها سربرآوردند و برج هایی از جنس کلسیوم کربنات با اشکال عجیب ساختند. دانشمندان از این دریاچه برای آزمایش های مربوط به مریخ استفاده می کنند. آن ها همچنین میکروب هایی را که در آب های شور و قلیایی زندگی می کنند مورد مطالعه قرار می دهند.

8. سوالبار در اقیانوس منجمد شمالی، نروژ

دانشمندان از سال 2003 از سوالبار در یک مجمع الجزایر نروژی نزدیک مدار قطب شمال به عنوان محل آزمایش تکنولوژی های مربوط به مریخ استفاده می کنند. این مکان با دمای بسیار پایین، بیرون زدگی های سنگی، خاک منجمد و زمین آتشفشانی محیط های مریخی مختلفی را از جمله حفره های سرخ و دهانه های استوایی تداعی می کند. همچنین محیط شمالگان به دانشمندان کمک می کند تا علائم شیمیایی زندگی را شناسایی کنند.

9. دره های یخی Borup Fiord Pass در کانادا

دره های یخی Borup Fiord Pass در جزیره الزمیر کانادا منزلگاه زمین های یخی بدبویی هستند که شبیه سطح قمر سیاره مشتری (اروپا) است. این محیط بیگانه و اروپامانند نتیجه چشمه های شوری است که به سطح یخی، سولفور پرتاب می کنند. دانشمندان اجتماع های میکروبی مختلفی را در یخ ها پیدا کرده اند و از آن ها برای کشف زندگی در دوردست ها استفاده می کنند.

10. بیابان آتاکاما در شیلی

بیابان آتاکاما در شیلی که بسیار شبیه مریخ است، مدام مورد استفاده قرار می گیرد. اینجا با میانگین بارش کمتر از 1 سانتی متر، یکی از خشک ترین مکان های روی زمین و جایی مناسب برای آزمایش مریخ نوردان است. علی رغم این عجایب، حیات راه خود را به خاک های آتاکاما و رودخانه های بالای کوه ها پیدا کرده است.

منبع: کجارو / nationalgeographic.com
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 926

به "10 مکان روی زمین که شبیه به سیاره های بیگانگان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مکان روی زمین که شبیه به سیاره های بیگانگان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید