چرا انیمیشن تبدیل شوندگان یک با بازخوردهای منفی روبه رو شده است؟

به گزارش آقای معلم، با اعلام ساخت انیمیشن سینمایی تبدیل شوندگان یک -یا ترنسفورمرز وان- (Transformers One) هیجان زیادی به پا شد و بسیاری از هواداران امیدوار بودند که نسخه نو بتواند این مجموعه را به روزهای خوب گذشته بازگرداند. ایده روایت داستانی از تبدیل شوندگان که به طور کامل در سیاره سایبرترون اتفاق می افتد، آن هم بدون حضور شخصیت های انسانی، اتفاق جذابی بود. و هواداران سال ها منتظر اثری بودند که چگونگی آشنایی آپتیموس پرایم و مگاترون -سال ها قبل از جنگ بزرگ میان اتوبات ها و دیسپتیکان ها- را روایت کند، بنابراین تبدیل شوندگان یک همان چیزی بود که می خواستند. ارتباط تبدیل شوندگان یک با تاریخچه این مجموعه، و این واقعیت که قرار بود پیش درآمدی برای فیلم تحسین شده بامبلبی (2018) باشد هم هیجان زیادی ایجاد کرد. با این حال، مدتی قبل که نخستین تریلر آن منتشر شد، بسیاری از هواداران به معنای واقعی کلمه ناامید شدند و با شک و تردید به این انیمیشن می نگرند اما چرا؟

چرا انیمیشن تبدیل شوندگان یک با بازخوردهای منفی روبه رو شده است؟

شایعات اولیه باعث شد هواداران فکر نمایند انیمیشنی جدی تر در حال ساخت است

ایده اولیه تبدیل شوندگان یک (یا حداقل چیزی که شنیدیم قرار است باشد)، روایت داستانی در گذشته، مدت ها قبل از شروع جنگ میان اتوبات ها و دیسپتیکان ها بود، در دوره ای که سنتینل پرایم (Sentinel Prime) بر سایبرترون حکومت می نماید. این قصه نشان می داد که آپتیموس پرایم و مگاترون به علت موقعیت پایینشان در سیستم طبقاتی سخت گیرانه آن روزهای سایبرترون، با یکدیگر دیدار می نمایند و به نوعی دوست می شوند. این داستان، می توانست جان تازه ای به مجموعه بدهد و به نظر می رسید می تواند فصل بزرگسالانه و جدی تری را برای مجموعه تبدیل شوندگان رقم بزند.

از سلطنت فاسد و تمامیت خواهِ سنتینل پرایم تا یک نظامِ سرشار از تبعیض، به نظر می رسید انیمیشن تبدیل شوندگان یک با موضوعات سنگین و تفکربرانگیزی سر و کار خواهد داشت. این می توانست یک تغییر خوشایند در روند کلی مجموعه باشد، زیرا فیلم های تبدیل شوندگان تا به حال به آن نپرداخته اند. البته اینکه نپرداخته اند تا حدودی منطقی است، زیرا بسیاری از آثار سینمایی این فرنچایز ترجیح می دهند به جای قصه گویی، روی اکشن تمرکز نمایند. بسیاری از هواداران بعلاوه فکر می کردند که درون مایه های سیاسی-اجتماعی این انیمیشن می تواند به شخصیت مگاترون عمق ببخشد، زیرا در حالی که سریال های تلویزیونی و کمیک های تبدیل شوندگان شخصیت او را توسعه داده اند اما او در فیلم ها یک شخصیت شرور سطحی و تک بعدی است.

با این حال، تریلر تبدیل شوندگان یک نشان داد که جایگاه اجتماعی پایین آپتیموس پرایم و مگاترون بیشتر یک خرده پیرنگ فرعی است و قصه اصلی -و احتمالا کلیشه ای- فیلم پیرامون جاه طلبی خواهد بود، آن هم با تمرکز بر کمدی و منحصرا برای مخاطبان کودک. این جنس سوژه در بین انیمیشن های دیزنی مانند هواپیماها (2013) و رالف خرابکار (2012) رایج است، جایی که شخصیت های اصلی با درجه ای از تبعیض روبه رو می شوند، اما شجاعت به خرج می دهند و سر تعظیم فرود نمی آورند و در نهایت هم قصه با انتهای خوش -و بدون اینکه حرف مهمی بزند- به انتها می رسد. قطعا تریلرها همه چیز را نشان نمی دهند و این احتمال وجود دارد که فیلم روایتی جدی تر داشته باشد که در پشت این تیزر کوتاه کمدی پنهان شده است، اما بر اساس آنچه نشان داده شد، بسیاری از هواداران احساس می نمایند که این انیمیشن به میزان تصور به موضوعات جدی نمی پردازد و محافظه کاری را در اولویت قرار خواهد داد.

انیمیشن تبدیل شوندگان یک قرار است پیش عایدیی بر بامبلبی باشد اما لحنی متفاوت دارد

مشکل دیگری که هواداران با تریلر اول انیمیشن تبدیل شوندگان یک داشته اند این است که لحن آن با فیلم هایی که ظاهرا به آن ها مرتبط است تفاوت جدی دارد. با اینکه به شکل رسمی تایید نشده اما تبدیل شوندگان یک قرار است پیش عایدیی بر فیلم های بامبلبی (2018) و تبدیل شوندگان: ظهور جانوران (2023) باشد. این مسئله در تریلر ضمنی تایید می گردد، زیرا نام بامبلبی همچنان بی-127 است (نامی که او در فیلم بامبلبی قبل از رسیدن به زمین داشت). نام بی-127 در هیچ کدام از قسمت های تبدیل شوندگان به جز بامبلبی ظاهر نشده است، بنابراین این تفکر را ایجاد می نماید که تبدیل شوندگان یک پیش عایدیِ نسخه 2018 است.

اگر قرار است هواداران، هر سه فیلم را به عنوان بخشی از یک تداوم سینمایی مرتبط در نظر بگیرند، پس ممکن است مجبور شوند با عدم تطابق لحن ، میان فیلم های بامبلبی، تبدیل شوندگان: ظهور جانوران و تبدیل شوندگان یک کنار بیایند. هر دو فیلم بامبلبی و تبدیل شوندگان: ظهور جانوران از لحظات طنز بهره می برند. با این حال، هر دوی آن ها بیشتر بر روی اکشن و لحظات دراماتیک -و شخصیت محور- تمرکز داشتند، فیلم اول را هم باید به عنوان روایتی تلخ و شیرین از دوران بلوغ در نظر گرفت.

در سوی دیگر، به نظر می رسد تبدیل شوندگان یک به مسیر دیگری می رود، بیشتر به فیلم های انیمیشنی کمدی بچگانه شباهت دارد و شخصیت هایی که در آن ظاهر می شوند، با چیزی که در فیلم ها دیده ایم، متفاوت هستند. در خصوص آپتیموس پرایم (که در پیش عایدی او را با نام اوریون پکس خطاب می نمایند)، این تفاوت ها منطقی است زیرا او نسخه ای جوان تر و کم تجربه تر از شخصیت فیلم های پیشین است. با این حال، در این تریلر، بامبلبی نقش یک احمق دست و پا چلفتی را بازی می نماید؛ رویکردی کاملا متفاوت در مقایسه با فیلم های دیگر، جایی که او رباتی باهوش و فنی بود. حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که او هنوز جوان و خام است، تضاد آشکاری میان این بامبلی و شخصیتی که می شناسیم وجود دارد و این تفاوت ها ربطی به کم تجربگی ندارد.

هواداران فکر کردند تبدیل شوندگان یک اقتباسی وفادارانه از کمیک ها است

با توجه به اینکه وقایع تبدیل شوندگان یک در دوران حکومت استبدادی سنتینل پرایم، در دوره ای آغشته به نابرابری و هرج ومرج رخ می دهد، هواداران امیدوار بودند که فیلم نو از سری کمیک های نشر IDW الهام بگیرد. در واقع، این نشر IDW بود که بخش زیادی از تاریخِ -پیش از جنگ- تبدیل شوندگان را پایه گذاری کرد. و تعدادی از برترین داستان های کمیک بوکی تبدیل شوندگان، مربوط به دوره ای می گردد که جنگ داخلی میان اتوبات ها و دیسپتیکان ها هنوز شروع نشده است.

با شنیدن جزئیاتی همانند یک سایبرترونِ تسخیرشده، یک سنتینل پرایم مستبد، اتحاد بین آپتیموس و مگاترون، و کل مفهوم یک سیستم طبقاتی سخت گیر در سایبرترون، بدیهی بود که هواداران فکر نمایند قصه این انیمیشن، اقتباسی وفادارانه از کمیک های IDW است. با این حال، هر کسی که چنین فکر می کرد، احتمالا پس از تماشا تریلر تبدیل شوندگان یک ناامیدشد؛ انیمیشنی که مخاطب هدف آن کودک و نوجوان است و ظاهرا علاقه ای هم ندارد که حرف های سیاسی بزند. این باعث شده است تا برخی از هواداران، حرف های اولیه سازندگان -و شعارهایی که دادند- را گمراه نماینده و دروغین بدانند.

بی تردید، برخی از ایده های داستانی تبدیل شوندگان یک با الهام از کمیک ها طراحی و نوشته شده است. مانند کارگر بودن مگاترون (قبل از اینکه به رهبر دیسپتیکان ها تبدیل گردد.)، ساختار طبقاتی سنتینل پرایم، طرد شدن آلفا تریون (او یکی از قدیم ترین تبدیل شوندگان است.)، و دوستی آپتیمون و مگاترون، قبل از اینکه به دشمنان خونی یکدیگر تبدیل شوند اما فضای سیاه و جدی کمیک ها اینجا وجود ندارد.

در نهایت، بخش زیادی از ناامیدی هواداران ناشی از سوءتفاهم در خصوص ماهیت تبدیل شوندگان یک است. شاید اگر سازندگان کمی صادق تر بودند، نگاه ها به این انیمیشن مثبت تر می شد. با اینکه هواداران خواستار داستان های بزرگسالانه تری از مجموعه تبدیل شوندگان هستند، این واقعیت که تبدیل شوندگان یک بچگانه است، لزوما یک ویژگی منفی به حساب نمی آید و نباید فیلم را صرفا به این علت مورد انتقاد قرار داد. فعلا قضاوت زود است و باید تا اکران فیلم منتظر بمانیم. انیمیشن تبدیل شوندگان یک 20 سپتامبر 2024 (30 شهریور 1403) روی پرده می رود.

منبع: cbr

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 تیر 1403 بروزرسانی: 7 تیر 1403 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 1254

به "چرا انیمیشن تبدیل شوندگان یک با بازخوردهای منفی روبه رو شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا انیمیشن تبدیل شوندگان یک با بازخوردهای منفی روبه رو شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید