چرا از شنیدن موسیقی لذت می بریم؟

به گزارش آقای معلم، آنچه بیش از همه جذاب است، این است که به نظر می رسد موسیقی هیچ فواید بیولوژیکی برای ما ندارد. با این حال، تأثیر دوپامین و سیستم پاداش در پردازش لذت موسیقی عملکرد باستانی تاثیر موسیقی را نشان می دهد.

چرا از شنیدن موسیقی لذت می بریم؟

یک مطالعه موفقیت آمیز در زمینه تصویربرداری الکتروانسفالوگرافی (EEG) دریچه ای را برای تحقیق در زمینه لذت بردن از موسیقی در آینده باز نموده است.

هرکسی می تواند با شنیدن آهنگ مورد علاقه خود، لذت یا مو به تن سیخ شدن را در سراسر بدن خود تجربه کند. ما می دانیم که گوش دادن به موسیقی می تواند احساسات زیادی از لذت تا غصه را در ما برانگیخته کند و مطالعات تصویربرداری از مغز قبلا نشان داده است که فعالیت های مغزی بسیاری در مناطق پاداش مغز وجود دارد که با موسیقی تحریک می گردد.

یک مطالعه جدید از گروهی از دانشمندان مغز و اعصاب فرانسوی بینش جدیدی در خصوص چگونگی فراوری این احساس در مغز ما بر اثر شنیدن موسیقی ارائه می دهد. این تحقیق برای اولین بار است که این پدیده را با استفاده از نوع جدیدی از سیستم EEG با چگالی بالا آنالیز می نماید که اجازه می دهد فعالیت الکتریکی در محیط های طبیعی تر اندازه گیری گردد.

محققان در مطالعه جدید خود نوشتند: این تحقیقات مغزی محدود به آزمایش های آزمایشگاهی با روش های تصویربرداری عصبی سنگین (fMRI، اسکن PET) است در حالی که علوم اعصاب اجتماعی و در نتیجه مطالعه احساسات جمعی، به سمت الگو های طبیعی/زیست محیطی در حال حرکت است.

تازگی این تحقیق جدید در مقایسه با کار های قبلی، استفاده از EEG بی سیم همراه است که می تواند امکان مطالعه فعالیت مغزی را در اوج احساسات شنیدن موسیقی در شرایط اکولوژیکی/طبیعی فراهم کند.

این مطالعه 18 نفر را آنالیز کرد. هر شرکت نماینده پنج آهنگ را که احساساتش را برمی انگیخت، انتخاب کرد. همچنین سه موسیقی خنثی توسط تیم تحقیق انتخاب شد. محققان سپس فعالیت EEG مغز شرکت نمایندگان را با برانگیختگی احساسی آن ها مرتبط کردند.

هنگامی که افراد در هنگام گوش دادن به موسیقی احساس برانگیختگی کردند، محققان فعالیت در سه منطقه خاص از مغز آن ها را شناسایی کردند: قشر اربیتوفرونتال، ناحیه حرکتی مکمل و لوب تمپورال راست. محققان مطرح می نمایند این الگوی فعالیت فرکانسی، نشان دهنده کار مغز برای پردازش موسیقی و متعاقب آن ترشح دوپامین (انتقال دهنده عصبی که با احساسات مثبت و احساس خوب همراه است) است.

این تحقیق، مطالعات پیچیده تر تصویربرداری عصبی را نشان می دهد که همان مناطق مغزی را که با پدیده برانگیختگی بر اثر شنیدن موسیقی مرتبط است، پیوند می دهد.

تیبالت چابین نویسنده این مطالعه می گوید: این شواهد جدید نشان می دهد EEG می تواند به طور موثر این سیگنال ها را تشخیص دهد و امکان را برای تحقیقات هیجان انگیزتر در آینده در خصوص چگونگی تأثیر موسیقی بر روی مغز فراهم می نماید.

وی اضافه کرد: این واقعیت که ما می توانیم این پدیده را با EEG اندازه گیری کنیم، فرصت هایی را برای مطالعه در زمینه های دیگر فراهم می نماید. این مطالعه نمای خوبی برای تحقیق درباره برانگیخته شدن احساسات در اثر شنیدن موسیقی است.

چابین اشاره می نماید که این مطالعه جدید شواهد واضح تری را ارائه می دهد که به نظر می رسد مغز ما دارای سیستم های پاداش است که با موسیقی تحریک می گردد که ناگزیر به این سوال منجر می گردد که عملکرد تکاملی این مکانیسم چیست؟

چابین می گوید: آنچه بیش از همه جذاب است، این است که به نظر می رسد موسیقی هیچ فواید بیولوژیکی برای ما ندارد. با این حال، تأثیر دوپامین و سیستم پاداش در پردازش لذت موسیقی عملکرد باستانی تاثیر موسیقی را نشان می دهد.

اینکه این عملکرد باستانی یا اجدادی دقیقاً چه چیزی می تواند باشد، هنوز یک راز است. سایر رفتار هایی که باعث ایجاد جهت های پاداش مشابه در مغز می شوند، اساساً بیشتر مربوط به فعالیت هایی هستند که به وضوح ما برای زنده ماندن به آن ها احتیاج داریم. اما گوش دادن به موسیقی مطمئناً هم وزن غذا خوردن یا جفت گیری نیست.

بعضی محققان اظهار داشته اند که موسیقی در پیوند جوامع نقشی اساسی دارد و ایجاد این جهت های پاداش در پاسخ به موسیقی در تنظیمات گروهی می تواند به اتحاد گروه های اجتماعی یاری کند.

چابین می گوید اکنون که این روش، سنجش موثر فعالیت مغزی در پاسخ به موسیقی را فراهم نموده است، گام بعدی پیگیری پاسخ های گروهی در تنظیمات مختلف طبیعی است.

وی اضافه کرد: ما می خواهیم اندازه گیری کنیم که چگونه فعالیت های مغزی و فیزیولوژیکی چندین شرکت نماینده در محیط های موسیقی طبیعی و اجتماعی به هم مرتبط هستند. لذت موسیقی یک پدیده بسیار جالب است که شایسته است بیشتر مورد آنالیز قرار گیرد تا درک گردد که چرا موسیقی سیستم پاداش مغز ما را تحریک می نماید و چرا موسیقی در زندگی انسان لازم است.

این مطالعه جدید در مجله Frontiers in Neuroscience منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 242

به "چرا از شنیدن موسیقی لذت می بریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا از شنیدن موسیقی لذت می بریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید