نقش مضر و مخرب دخالت والدین در زندگی فرزندان

به گزارش آقای معلم، دخالت والدین در زندگی زوج های جوان موجب ایجاد تعارض در زندگی آنان شده و فرزندان باید حد و حدود دخالت خانواده اشان در زندگی خود را مشخص کنند.

نقش مضر و مخرب دخالت والدین در زندگی فرزندان

دخالت والدین در زندگی فرزندانشان به خصوص زوج های جوان می تواند آسیب زیادی به رابطه سالم آنان بزند. برای مثال چنانچه یکی از دو طرف تحت تسلط پدر یا مادرش باشد و به بهانه نزدیکی و صمیمیت با والدینش نظرات آنان را به زندگی خصوصی با همسرش تحمیل کند می تواند زمینه ساز اختلافات و تعارضات زندگی زناشویی شود.

چرا دخالت والدین به رابطه زن و شوهر آسیب می زند؟

اگر در دوران نامزدی هستید یا فرایند انتخاب همسر را می گذرانید بدانید که شما نمی توانید با کسی ازدواج کنید که به لحاظ عاطفی با پدر و مادرش یا هر دوی آنان ازدواج کرده است. البته می توانید ولی خوشبخت نخواهید شد.

این خویشاوندان سببی که به اصطلاح به خویشاوندان سببی زهرآگین نیز معروف هستند هیچ گونه احترامی به حدومرزهای روابط شما باهم و با همسرتان نمی گذارند. آنان همواره در زندگی اتان مداخله می کنند و مانند یک زالو تمام انرژی اتان را می مکند و از به رسمیت شناختن رابطه اتان امتناع می ورزند، چرا که از دید آنان شما غریبه و متجاوز هستید. آنان هنوز دست از سر پسر یا دخترشان برنداشته اند و از اینکه شما فرزندشان را از آنان گرفته اید از شما متنفرند.

این خویشاوندان سببی زهرآگین در آینده از هر شکاف و اختلافی که بین شما و نامزدتان وجود دارد سواستفاده می کنند تا بین شما تفرقه و دعوا راه بیاندازند. نهایتا احساس می کنید که از شما حمایت نشده و نامزدتان نیز شرایط شما را درک نکرده است و از دست پدر و مادر و دخالت والدین او بیش از حد عصبانی و خشمگین هستید که نامزدتان را آلت دست خود قرار داده و او را بازی داده اند و شما را پیش دیگران نالایق نشان داده اند.

مشکل اصلی کجاست؟

در شرایطی که شما اعتقاد دارید خانواده نامزدتان برایتان دردسر درست کرده اند باید بدانید این خانواده نامزد شما نیست که مشکل ساز است بلکه خود اوست که شما را با این مشکل روبرو کرده است. چنانچه یک فرد از اول موضع خود را در قبال پدر و مادرش معین کند و حد و حدود روابط خود را با آنان تعریف کند دیگر اهمیتی ندارد که آنان چقدر تلاش می کنند در رابطه اشان دخالت کنند. چرا که حد و حدود دخالت والدین از قبل معین شده و نمی توانند از آن جلوتر بروند.

نامزد شما می بایست شما را نفر اول زندگی خود قرار داده و ازدواجش اولین اولویت زندگیش باشد و بعد رابطه با والدینش. زن و شوهرهایی که مادرشوهر، پدرشوهر، مادرزن، پدرزن یا خواهرشوهر، برادر شوهر، خواهر زن، برادرزن های زهرآگین دارند، چنانچه بخواهند رابطه خود را با نامزد یا همسرشان حفظ کنند باید بنشینند و اینگونه با آنان مصاحبه کنند:

1- من همسرم را انتخاب کرده ام و می خواهم تا آخر عمر با او زندگی کنم و از شما توقع دارم که با نهایت احترام، ادب و مهربانی با او رفتار کنید. ما زن و شوهر هستیم و چنانچه او را سرزنش یا ناراحت کنید مرا سرزنش و ناراحت کرده اید.

2- وقتی او را می بینید و نمی توانید با او محترمانه رفتار کنید، پس امیدوار نباشید که ما را ببینید. اگر هم می خواهید ما را ببینید پس سعی کنید مودبانه و محترمانه رفتار کنید.

3- خانه من متعلق به خودم است، پس لطف کنید هروقت خواستید سری به ما بزنید قبل از آمدنتان تلفنی خبر دهید. اگر ما امکانش را داشتیم قدمتان روی چشم. وقتی به خانه امان آمدید به همسرم نگویید چه کند تا زندگی اش را سرو سامان دهد یا چطور فرزندمان را تربیت کند یا برای مثال اثاث خانه را فلان طور بچیند و غیره.

4- باید برای خلوت شخصی و تنهایی ما احترام قایل شوید. بدین معنی که من دوست ندارم هر پنج دقیقه به ما تلفن کنید و ما را رصد کنید. به ما هم فرصت و زمان بدهید تا به شما تلفن بزنیم. طبیعی است که اگر کار فوری و ضروری برایتان پیش آمد ما البته به کمکتان خواهیم آمد.

5- می دانم ممکن است درک این چیزها برایتان مشکل باشد، اما راه درست همین است. من دوست دارم با شما رابطه ای نزدیک داشته باشم، به شرط اینکه شما ازدواج مرابپذیرید و به رابطه ما احترام بگذارید.

چنانچه شما نیز با نامزدتان صحبت کردید ولی باز دیدید که از اینکه خواسته هایش را با خانواده اش مطرح کند و مانع دخالت والدین در زندگی اش شود امتناع می ورزد، می توانید از او بخواهید که نزد مشاورخانواده برود و از او به عنوان شخص سوم برای حل مسایل و مسائلش کمک بگیرد. چنانچه باز هم نپذیرفت نزد مشاور برود در مورد رابطه اتان با او بیشتر فکر کنید.

بدانید اگر قدمی برندارید مسائل خود به خود حل نشده و بدتر نیز خواهند شد پس قبل از حل مسایل و مسائلتان ازدواج نکنید.

منبع: از باربارا بپرسید

منبع: setare.com
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 227

به "نقش مضر و مخرب دخالت والدین در زندگی فرزندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مضر و مخرب دخالت والدین در زندگی فرزندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید