فتح قله اورست به وسیله یک ایرانی، بدون کپسول اکسیژن

به گزارش آقای معلم، یک جوان 34 ساله ایرانی قله اورست را بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرد. این جوان ایرانی پیش از این نیز در سال 84 قله اورست را با استفاده از کپسول اکسیژن فتح نموده بود.

فتح قله اورست به وسیله یک ایرانی، بدون کپسول اکسیژن

بزرگ قیچی ساز در سال گذشته (1394) قصد داشت با صعود به قله اورست بدون استفاده از کپسول اکسیژن و پس از آن با صعود به لوتسه به جمع فاتحان قلل هشت هزار متری جهان یا باشگاه هشت هزار متری ها بپیوندد، اما با سقوط بهمن در اورست در اردیبهشت ماه 94 این مهم تحقق پیدا نکرد.

قله لوتسه با ارتفاعی بیش از هشت هزار و چهارصد متر ، چهارمین قله هشت هزار متری جهان محسوب می گردد که در چهار کیلومتری جنوب اورست واقع شده است .

کوهنورد جوان کشورمان گفت که جهان دارای 14 قله هشت هزار متری است که تا به امروز 13 قله را فتح نموده ام، اما از آنجا که در اولین صعودم به اورست از کپسول اکسیژن استفاده کردم، می خواستم این قله را یک بار دیگر و بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کنم و پس از آن با صعود به قله لوتسه به جمع باشگاه هشت هزار متری های جهان بپیوندم.

این کوهنورد صاحب نام ایرانی اضافه کرد که صعود به قله اورست در سال 84 همراه با کپسول اکسیژن صورت گرفت و بقیه صعودهایم به قله های هشت هزار متری از سال 87 تا 93 بدون کپسول اکسیژن بود.

قیچی ساز یادآور شد که صعود به قله های هشت هزار متری و قرارگرفتن در جمع بهترین های کوهنوردی جهان، افتخاری برای ایران محسوب می گردد و اکنون بسیاری از کشورها در پی افرادی هستند که با نام آنان در سطح جهان و در عرصه کوهنوردی افتخارآفرینی کند و 14 نفر برتر جهان ملیت هشت یا 9 کشور را دارند که به لطف خدا، ایران نیز به زودی در شمار این کشورها قرار می گیرد.

بزرگ قیچی ساز سال 1360 در شهرستان تبریز متولد شده و در رشته کارشناسی تربیت بدنی دانشگاه تبریز تحصیل نموده و در سال 1384 نخستین صعود هشت هزار متری خود را به اورست (8848 متر) با استفاده از کپسول اکسیژن انجام داد.

منبع: کجارو / aftabnews.ir
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 880

به "فتح قله اورست به وسیله یک ایرانی، بدون کپسول اکسیژن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فتح قله اورست به وسیله یک ایرانی، بدون کپسول اکسیژن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید