شناسایی و ثبت 145 اثر باستانی در قلعه گنج کرمان

به گزارش آقای معلم، تا به امروز 145 اثر باستانی در پروژه بررسی باستان شناسی بخش مرکزی قلعه گنج در کرمان با مجوز پژوهشگاه میراثفرهنگی و گردشگری، شناسایی و به ثبت رسیده است.

شناسایی و ثبت 145 اثر باستانی در قلعه گنج کرمان

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراثفرهنگی و گردشگری، فاطمه علیزاده سرپرست هیئت باستان شناسی روز دوشنبه 2 تیر 99 با اعلام این خبر گفت: طی 15 روز کاری در شرایط آب و هوایی بسیار سخت و دمای بالای 50 درجه، بخشی از محدوده مورد بررسی، پیمایش قرار گرفت و نتایج بسیار قابل توجهی از آن به دست آمده است.

او شرح داد: روش بررسی به شکل پیمایشی نیمهفشرده است، به این شکل که علاوه بر کسب اطلاعات از ریشسفیدان و دهیاران و مردمان محلی، بخش هایی که احتمال آن می رود دارای آثار و شواهد فرهنگی باشند، به شکل دقیق مورد پیمایش قرار می گیرند. در پی این روش محوطه های بسیاری شناسایی شده است.

به گفته علیزاده، تا کنون 145 اثر باستانی، شناسایی و ثبت شده و شامل تپه های باستانی، محوطه ها، گورستان ها، قنات ها، زیارتگاه ها، سنگ نگاره ها، کوره ها، کاروانسرا و قلعه ها است.

او افزود: به نظر می رسد، این خروجی ها یک توالی فرهنگی طولانی مدت از دوران سنگ و پیش از تاریخ تا قرون متأخر اسلامی را ارائه می دهند.

سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: قدیمی ترین محوطه های شناسایی شده به شکل محوطه های دارای پراکنش بسیار زیاد، با ابزارهای سنگی هستند که به فراوانی در بخش های مورد نظر، به ویژه در حاشیه هلیلرود وجود دارد.

به گفته او بخشی از این دست افزارها احتمالاً مربوط به دوران پارینهسنگی متأخر هستند و بخشی از آن ها به شکل روباز در پاییندست دامنه کوه ها و مخروط افکنه های مجاور دشت هلیلرود بررسی شده اند.

علیزاده با بیان اینکه تپه های متعددی نیز شناسایی شده که حجم پراکنش آن ها در حاشیه هلیلرود و احتمالاً با فاصله در حاشیه بستر گذشته هلیلرود واقع شده اند، افزود: این تپه های باستانی با فاصله نزدیک به هم و دارای شواهد سفالی بسیار قوی از دوران پیش از تاریخ تا اسلامی هستند.

او با اشاره به این نکته که بیشتر این تپه ها در بررسی های اولیه به هزاره چهارم و هزاره سوم پیش از میلاد بر می گردند، اظهار کرد: سفال ها به احتمال زیاد با استقرارهای حاشیه شرقی جازموریان در بلوچستان (فرهنگ بمپور) از نظر گونه شناسی هم پوشانی دارند.

سرپرست هیئت باستان شناسی افزود: در دوره اسلامی تا به امروز پراکندگی محوطه ها بسیار کم بوده و در دوران تاریخی نیز تپه های بسیار غنی اما محدودی ثبت شده اند.

او افزود: در حاشیه هلیلرود به نظر تجمع استقرارها در دوران مس، سنگ و مفرغ زیاد بوده و هرچه رفته رفته از حاشیه هلیلرود فاصله می گیریم در بخش های جنوبی تر در حاشیه غربی جازموریان به تعداد محوطه های دوره تاریخی اضافه می شود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 16

به "شناسایی و ثبت 145 اثر باستانی در قلعه گنج کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی و ثبت 145 اثر باستانی در قلعه گنج کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید