جزیره ای نروژی می خواهد اولین منطقه بدون زمان در جهان باشد

به گزارش آقای معلم، جزیره نروژی سوماروی به خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه ای که دارد و چندین ماه در سال را بدون شب سپری می کند، می خواهد به اولین منطقه بدون زمان در جهان تبدیل شود.

جزیره ای نروژی می خواهد اولین منطقه بدون زمان در جهان باشد

جزیره ای در نروژ قصد دارد با برداشتن زمان بندی های متداول، به اولین منطقه بدون زمان دنیا تبدیل شود. قبل از روی کارآمدن زمان بندی های دنیای امروز، زمان مسئله ای محلی بود که هر شهر طبق روشنی روز، آن را معین می کرد. سپس خطوط راه آهن و هماهنگی ترافیک راه آهن با جدول زمانی وابسته به سیستم زمان بندی استاندار به وجود آمد. به این ترتیب، منطقه زمانی و ساعت بیست و چهار ساعته دنیای شکل گرفت. اکنون ما روزهای خود را براساس همین ساعت تقسیم بندی می کنیم، اما جزیره نروژی سوماروی (Sommaroy) می خواهد این روال را کنار بگذارد.

جزیره سوماروی با شهر ترومسو، شمالی ترین شهر اروپا که در شمال مدار شمالگان واقع است، یک ساعت فاصله دارد و غروب خورشید در این جزیره مانند سایر نقاط دنیا نیست و همین آن را منحصربه فرد کرده است. درواقع، خورشید از 28 اردیبهشت تا 4 مرداد غروب نمی کند و درنتیجه 300 نفر جمعیت ساکن در جزیره، 69 روز را بدون شب سپری می کنند. علاوه براین، در حدفاصل 10 آبان تا 11 دی نیز مجدداً با همین مسئله روبه رو می شوند و کل 24 ساعت شان، فقط با روشنایی روز روبرو هستند. با این اوصاف اگر در منطقه ای زندگی کنید که نیمه شب و وسط روز، خورشید بتابد، لزومی به رعایت زمان بندی رایج نیست و به همین دلیل ساکنان جزیره کارزاری برای تحقق این خواسته، این راه حل را درپیش گرفته اند. یکی از ساکنان محلی می گوید:

اینجا همیشه نور خورشید وجود دارد و ما براساس آن عمل می کنیم. در ساعت دو شب که برای مردم شهر نیمه شب محسوب می شود، می توانید ببینید که بچه ها فوتبال بازی می کنند، بزرگ ترها به چمن زنی یا رنگ آمیزی خانه خود مشغول هستند و نوجوانان درحال شناکردن هستند.

اعضای شورای شهر با یکی از وزرای نروژ درباره اینکه چطور رسماً به منطقه بدون زمان تبدیل شوند، دیدار کرده و متعاقب آن مردم جزیره، هفته گذشته درخواستی را به شهرداری تحویل داده اند. شهروندان امیدوارند که با تبدیل جزیره به منطقه بدون زمان، دیگر زمان باز یا بسته شدن مغازه ها یا مدارس کنار گذاشته شود و مردم بتوانند ساعات کاری انعطاف پذیری داشته باشند.

جزیره سوماروی به واسطه داشتن سواحل سفید و دریای فیروزه ای، از مقاصد گردشگری معروف در دنیا است و به همین دلیل برخی مردم محلی شک و تردیدهایی دارند درباره اینکه آیا بخش گردشگری جزیره می تواند خود را به راحتی با شرایط بدون زمان وفق دهد یا خیر.

برای سفر به نروژ می توانید انواع تورهای اروپا را در خبرنگاران مشاهده و ارزان ترین تور مسافرتی را برای سفرتان تهیه کنید.

منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 951

به "جزیره ای نروژی می خواهد اولین منطقه بدون زمان در جهان باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره ای نروژی می خواهد اولین منطقه بدون زمان در جهان باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید