افکار عمومی چین در مورد دوره سوم زمامداری شی چه احساسی دارند؟

به گزارش آقای معلم، جیمز پالمر - معاون سردبیر فارین پالسی؛ شاید پرسشی که بتوان در حال حاضر مطرح نمود این است که با نزدیک شدن زمان برگزاری کنگره حزب کمونیست چین حال عمومی جامعه و فضای چین چگونه است؟ با نزدیک شدن به بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین مقام های آن حزب به تمجید از شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به عنوان رهبر عالی، سکاندار کشور و هسته اصلی کشور می پردازند. شی در کنگره ای که هر پنج سال یک بار برگزار می شود سومین دوره هنجارشکنانه به عنوان ریاست حزب را تمدید خواهد کرد.

افکار عمومی چین در مورد دوره سوم زمامداری شی چه احساسی دارند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارین پالسی، چاپلوسی بیش از حد قدرتمندان در زبان سیاسی چینی به امری عادی تبدیل می شود. مقام های معمولی در جریان یک بازرسی ساده اغلب با عباراتی توصیف می شوند که باعث سرخ شدن رهبر کره شاقتصادی می شود و شدت آن از تملق گویی های اجرا شده در قبال وی نیز بیش تر است. با این وجود، حجم ستایش مورد نیاز شی از سطوح بالای دولت حزبی به پایین هر سال بیش تر می شود. سومین دوره او به عنوان رئیس حزب تنها میزان آن را افزایش خواهد داد.

امسال شاهد آرزو هایی از سوی برخی خارجی ها مانند جورج سوروس میلیاردر بودیم که ممکن است شی جین پینگ از حضور در دوره سوم ریاست بر حزب منع شود. هیچ نشانه ای از این امر فراتر از سرخوردن معمول شایعه ساز های خارج نشین و دگراندیش چینی وجود ندارد.

در کنگره حزب کمونیست چین مبارزه با کووید -19 احتمالا به عنوان یکی از عوامل اصلی مشروعیت بخش برای ادامه حکومت شی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. شانگ های اخیرا قرنطینه فاجعه بار دو ماهه خود را کاملا صحیح اظهار داشت و لفاظی های دولتی هم چنان بر پیروزی و رهبری شی جی پینگ تاکید می کنند.

این پیروزی با خلق و خوی عمومی در تضاد است. ناامیدی از محدودیت های ناشی از کووید -19 در حال افزایش است و نه تنها به سبب قرنطینه ها بلکه با توجه به آزمایش های مداوم، محدودیت های سفر و احساس این که چین خود را از جهان دور و جدا کرده است. در میان طبقه میانه رو به بالا نگرانی در مورد این چرخش درونی وجود دارد. در شانگهای، برخی از خانواده ها شروع به ذخیره کتاب های درسی انگلیسی در صورت حذف این موضوع از برنامه درسی ملی کرده اند. اکنون اصطلاح تازه Runxue یا هنر ترک کردن و رفتن در شانگ های باب شده بدان معنا که آن هایی که پول دارند با پای خود رای می دهند (کنایه از مهاجرت صاحبان سرمایه).

اگرچه هنوز هم ممکن است مردم به صورت آنلاین نارضایتی خود را از سیاست صفر کووید در چین ابراز کنند این موضوع در مورد ناامیدی عمومی از شییسم یا شی گرایی صادق نیست. کارزار اولیه مبارزه با فساد شی در سال 2013 میلادی منجر به حمایت واقعی از او شد.

با این وجود، با ادامه رشوه گیری، اخاذی و سرکوب آزادی بیان این حمایت کمرنگ شده است. ظاهرا حتی برای کسانی که احساسات شدیدی نسبت به شی جین پینگ ندارند افزایش جلسات و سخنرانی های سیاسی مرتبط با حمایت از رهبری او احتمالا مفید است. حتی کارگران عادی نیز باید در این رویداد ها بنشینند، اما این رویداد ها به ویژه برای اعضای حزب کمونیست چین به ویژه آنانی که در یک شهر به حزب پیوسته اند و اکنون در شهر دیگری مشغول به کار هستند سنگین و ناگوار است.

اکثرا افرادی که من با آنان صحبت کرده و چنین رویداد هایی را تجربه کرده اند آن را خسته کننده و تحمیلی می دانند. با این وجود، شرکت در این رویداد ها به یک امر عادی تبدیل شده است. در همین حال، مطالعات مارکسیستی به خصوص در میان فارغ التحصیلان جوانی که به وسیله اندیشه و مکتب ملالت آور شی آموزش دیده اند به طور فزاینده ای رو به افزایش است.

هیچ راه قابل قبولی برای تبدیل این ناامیدی عمومی به اقدام معنادار وجود ندارد. در داخل دولت حزبی، سرویس های امنیتی برجسته تر از همیشه هستند و شی به تازگی کنترل شدید خود را بر آنان با انتصاب یک متحد بلندمدت به نام وانگ شیائوونگ به عنوان دبیر کمیته حزبی وزارت امنیت عمومی حزب کمونیست چین تضمین کرده است.

وانگ موسساتی را که در سال گذشته پاکسازی شده بودند را تصاحب خواهد کرد. در واقع، شی تمایل خود را برای حذف سریع هرگونه تهدید احتاقتصادی نشان داده است در حالی که مردم با یک سیستم نظارتی روبرو هستند که در پی شیوع کووید -19 تقویت شده و مصمم به سرکوب مخالفان است.

هیچ کدام از این موارد بدان معنا نیست که نارضایتی عمومی از بین خواهد رفت. با این وجود، این شرایط می تواند به فرار مغز ها بیانجامد، رکود ایدئولوژیک و اقتصادی را افزایش دهد و به خشم منجر به اعتراضات دامن زند هر چند که توان سرکوب سریع اعتراضات از سوی حکومت وجود دارد. همانند لئونید برژنف رهبر شوروی سابق و جانشینان او لحظه خطر برای نظام سیاسی چین احتمالا پس از شی فرا خواهد رسید زمانی که رهبر تازه تلاش می کند اصلاحات را انجام دهد و پایان ناامیدی طولانی مدت در انظار عمومی بیان شود.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 1041

به "افکار عمومی چین در مورد دوره سوم زمامداری شی چه احساسی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افکار عمومی چین در مورد دوره سوم زمامداری شی چه احساسی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید