آسان ترین روش های تمیز کردن درزهای کاشی

به گزارش آقای معلم، یکی از موارد نظافت اصولی ساختمان، تمیز کردن درزهای کاشی است که علاوه بر حفظ نظافت موجب بزرگتر دیده شدن مکان خواهد شد. یک کفپوش زیبا و تمیز، خواه پارکت باشد یا سرامیک و کاشی، در صورت تمیز بودن فضای بسیار دلنشینی را برای بیننده به وجود می آورد.

آسان ترین روش های تمیز کردن درزهای کاشی

در مقابل، یک کفپوش کثیف موجب عدم هماهنگی و نازیبا دیده شدن محیط زندگی شما خواهد شد. پس با انجام یک کار کوچک و کم هزینه مثل تمیز کردن درزهای کاشی ، یک تغییر بزرگ را در محیط زندگی و کار خود رقم بزنید. با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص برترین روش تمیز کردن درز کاشی و سرامیک و انتخاب شوینده خوب برای نظافت منزل اطلاعات بیشتری کسب کنید.

شما می توانید برای نظافت ویژه و تمیز کردن ساختمان محل کار یا منزل خود از مهارت و تجربه نیروهای خدماتی و نظافتی خبرنگاران بهره ببرید. نیروهای مجرب و متعهد خدماتی در کوتاه ترین زمان، نظافت کامل ساختمان شما را انجام خواهند داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ارائه خدمات و آگاهی از قیمت خدمات نظافت منزل و ساختمان به صفحه نظافت منزل و ساختمان مراجعه کنید یا با شماره 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • برای تمیز کردن درزهای کاشی از به کار بردن شوینده های قوی خود داری کنید. شوینده های قوی حاوی کلر را فقط می توان روی سطوح نو به کار برد.
 • اگر بندکشی های رنگی کاشی ها قدیمی هستند، از محلول طبیعی ضعیف تری برای پاک کردن آنها استفاده نمائید.
 • با استفاده از قلم درزگیر نسبت به تمیز کردن درزهای کاشی اقدام نمائید. این ابزار کاربردی می تواند به راحتی کدری و تیرگی درزهای کاشی را پاک کند.

چرا تمیز کردن درز ها و بند کشی های بین کاشی ها مهم است؟

با اندکی توجه در فضاهای مدرن و دلنشین، اولین نشانه ای که بیش از هر چیز جلوه می نماید، تمیز بودن کف زمین یا کفپوش است. شاید بسیاری از شما عزیزان هر روز انرژی و وقت بسیار زیادی را برای تمیز کردن درزهای کاشی و سرامیک منزل خود تلف نموده اید و در انتها به نتیجه دلخواه نرسیده اید.

سرویس نظافت را از کارشناسان کاربلد خبرنگاران بخواهید!

 • سفارش آنلاین نظافت منزل
 • نظافت ساختمان با نظافتچی خانم و آقا
 • استعلام رایگان قیمت نظافت منزل
 • گردگیری و خانه تکانی
 • نظافت راه پله و حیاط

سرویس نظافت منزل و ساختمان با خبرنگاران

سرویس نظافت را از کارشناسان کاربلد خبرنگاران بخواهید!

 • سفارش آنلاین نظافت منزل
 • نظافت ساختمان با نظافتچی خانم و آقا
 • استعلام رایگان قیمت نظافت منزل
 • گردگیری و خانه تکانی
 • نظافت راه پله و حیاط

سرویس نظافت منزل و ساختمان با خبرنگاران

در بیشتر مواقع تمیز کردن کفپوش و کاشی ها شامل شست وشوی سطحی آن ها می گردد. شاید بپرسید که چرا باید زحمت تمیز کردن درزهای کاشی را متحمل شویم؟ در ادامه به چند نکته مثبت در این رابطه اشاره می کنیم:

مزایای تمیز کردن درزهای کاشی

 1. بزرگتر دیده شدن فضا
 2. یکدست شدن کفپوش یا دیواره
 3. ایجاد هماهنگی بیشتر با محیط
 4. حفظ بهداشت محیط
 5. جلوگیری از بروز هر نوع آلودگی
 6. جلوگیری از ورود حشرات موذی به محل زندگی شما
 7. حفظ زیبایی بصری
 8. افزایش طول عمر کفپوش یا دیواره

برترین مواد برای درز کاشی چیست؟

کاشی یک نوع سطح پوششی است که برای دیواره یا کف آشپزخانه، حمام و توالت به کار می رود. در واقع با شکل دادن به خاک و استفاده از رنگ و لایه محافظتی کاشی به وجود می آید. هنگامی که کاشی ها را با چسب مخصوص می چسبانند، فضایی به میزان 5 میلیمتر بین آنها خالی می ماند. به این فضا درزهای کاشی می گویند.

برای سالم ماندن و طولانی تر شدن عمر کاشی ها باید این فضا پر گردد. ماده ای که به پر کردن درزهای کاشی یاری می نماید دوغاب نام دارد. زمانی که چسب کاشی ها خشک می گردد، می توان دوغاب را روی سطح کفپوش ریخت.

به مرور زمان درزهای کاشی ها یا همان دوغاب آغاز به کثیف شدن و تیره شدن می نمایند. در چنین شرایطی، داشتن اطلاعات کاربردی در خصوص راه های تمیز کردن درز کاشی های آشپزخانه، حمام و دستشویی می تواند بسیار یاری نماینده باشد.

محاسبه رایگان هزینه سرویس نظافت منزل و ساختمان!

برای تمیز کردن درز سرامیک چکار کنم؟

قبل از هر کاری ابتدا کف سالن یا سطح کفپوش را جارو و تی بکشید. با جارو کشیدن زباله ها و گردوغبار از روی کاشی و سرامیک پاک خواهند شد. سپس محل هایی که احتیاج به تمیز کردن دارند نمایان تر خواهند شد.

در ادامه نکات مربوط به نحوه تمیز کردن درز کاشی در آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی یا هر مکان دیگری را بازگو می کنیم.

1. استفاده از شوینده های شیمیایی (هیدروژن پراکسید، سدیم پرکربنات یا وایتکس)

می توانید با استفاده از یک فنجان وایتکس، مقداری آب، یک مسواک کهنه و دستمال درزهای کاشی های آشپزخانه و سرویس بهداشتی را تمیز کنید. سپس محل را با آب بشویید و آن را خشک کنید.

توجه داشته باشید در صورتی که کاشی یا سرامیک منزل شما قدیمی است، از این کار بپرهیزید. زیرا اسید موجود در مواد شوینده قوی موجب از هم پاشیدگی و کنده شدن درزهای بین کاشی ها می گردد.

2. استفاده از روش های طبیعی (سرکه، جوش شیرین، آبلیمو و نمک)

یکی از راه های تمیز کردن درزهای کاشی استفاده از مواد طبیعی است. شما می توانید با استفاده از مقداری جوش شیرین و چند قطره آب یک خمیر درست کنید. سپس خمیر را با استفاده از یک برس پلاستیکی به کاشی یا سرامیک و درزهای آن بمالید.

بعلاوه می توانید با استفاده از سرکه و جوش شیرین محلول پاک نماینده قوی و موثری درست کنید. یا در خانه با استفاده از آبلیمو و نمک نیز محلول قوی دیگری بسازید و برای تمیز کردن درزهای کاشی بهره ببرید.

3. استفاده از قلم درزگیر

با استفاده از قلم درزگیر نسبت به تمیز کردن درزهای کاشی اقدام نمائید. این ابزار کاربردی می تواند به راحتی کدری و تیرگی درزهای کاشی را پاک کند.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد خبرنگاران

چگونه بندکشی های رنگی کاشی و سرامیک را تمیز نگه داریم؟

در ادامه چند روش ساده بری تمیز نگه داشتن بندکشی ها و درزهای کاشی معرفی می کنیم که کار تمیز کردن درزهای کاشی را آسان تر خواهند کرد.

استفاده از بخار شوی

برای تمیز کردن درزها و بندکشی های بین کاشی از بخار شوی بهره ببرید. با گرم کردن و سپس حرکت آن در امتداد خطوط بندکشی ها باعث خواهید شد تا کثیفی ها و لکه ها زودتر پاک شوند.

توصیه می کنیم اگر بندکشی های رنگی کاشی ها قدیمی هستند، از محلول طبیعی ضعیف تری برای پاک کردن آنها استفاده نمائید.

در غیر اینصورت بخارشوی موجب آسیب به کفپوش یا دیواره خواهد شد. بعلاوه شوینده های حاوی کلر موجب از بین رفتن رنگ بندکشی های سرامیک می شوند. به جای آنها می توانید از هیدروژن پراکسید یا سدیم بی کربنات بهره ببرید.

استفاده از هیدروژن پراکسید

با استفاده از محلول هیدروژن پراکسید می توانید به راحتی نسبت به تمیز کردن درزهای کاشی منزل خود اقدام نمائید. در صورت احتیاج و وجود لکه های سخت تر، از یک برس پلاستیکی یا مسواک قدیمی در از بین لکه ها بهره ببرید.

استفاده از مواد طبیعی

همانطور که قبل تر شرح دادیم، می توانید با استفاده از یک مسواک کهنه و مقداری جوش شیرین و چند قطره آب به تمیز کردن درزهای کاشی بپردازید. بعلاوه می توانید ترکیب سرکه با آب یا جوش شیرین و آبلیمو را امتحان کنید. توجه داشته باشید که حتما از دستکش بهره ببرید.

 • مخلوط سرکه و آب

در ترکیب سرکه با آب، از یک فنجان سرکه و یک فنجان آب برای تمیز کردن درزهای کاشی بهره ببرید. با استفاده از یک پارچه یا مسواک این مخلوط را روی درزها بمالید، به مدت 10 دقیقه صبر کنید. سپس محل را بشویید و خشک کنید.

 • مخلوط جوش شیرین و آبلیمو

با استفاده از 2 قاشق چایخوری جوش شیرین و نصف فنجان آبلیمو، محلول سفید نماینده طبیعی خود را درست کنید. در استفاده از این محلول مراقب پوست دست خود باشید.

این محلول تمیز نماینده پس از ریختن جوش شیرین در آبلیمو کف خواهد نمود و می تواند در تمیز کردن درزهای کاشی موثر عمل کند.

این محلول را با برس پلاستیکی به درزهای کاشی یا سرامیک بمالید. بعد از گذشت 10 دقیقه می توانید آن را با آب داغ از سطح بشویید. سپس سطح را با پارچه تمیز و غیر پرزدار خشک کنید.

اقدامات ساده ای که موجب می شوند تا درزهای کاشی ها همواره تمیز باشند

شما می توانید با چند اقدام ساده و پیشگیرانه همواره درزهای بین کاشی و سرامیک ها را تمیز و سفید نگه دارید. این شیوه های پیشگیرانه چندان سخت نیستند و با یک برنامه روتین ماهیانه می توان این موارد را عملی کرد.

 • حداقل ماهی یکبار نسبت به تمیز کردن سطح کفپوش یا دیواره با تی اقدام نمائید. با این کار بسیاری از غبار و رسوبات که ناشی از آب سخت هستند از بین خواهند رفت.
 • بعلاوه می توانید پس از هر بار حمام با استفاده از تی رسوبات آب سخت و صابون و … را از بین ببرید. کافی است تا یک تی را بردارید و آن را به دیواره حمام بکشید .
 • از به کار بردن شوینده های قوی خود داری کنید. شوینده های قوی حاوی کلر را فقط می توان روی سطوح نو به کار برد. سپس بعد از مدت زمان 15 دقیقه آنها را به دقت بشویید و سطح را خشک کنید.
 • این شوینده ها موجب از بین بردن رسوبات آهکی ناشی از آب سخت در بین درزهای کاشی ها و سرامیک ها می شوند.
 • هر سال پوشش آب بندی درزها را چک کنید، شاید احتیاج به دوغاب مناسب تری داشته باشند. با درست کردن انواع دوغاب سیمان و ریختن آن و بعلاوه فرصت دادن به آن برای جذب بهتر و بیشتر، موجب احیای آب بندی بین درزها خواهید شد.
 • در صورت ریختن مواد غذایی، نوشابه و قهوه، بلافاصله آن را از سطح کاشی و سرامیک پاک کنید. با پاک کردن به موقع لکه ها و تمیز کردن درزهای کاشی از سخت شدن و قدیمی شدن لکه ها جلوگیری خواهید کرد.

سخن انتهای در رابطه با تمیز کردن درز های کاشی

اگر درزهای کاشی ها یا سرامیک ها در منزل شما تیره و لکه دار شده اند، می توانید با راه های مختلفی که در بالا بیان کردیم، به نظافت آنها بپردازید. تمیز کردن درزهای کاشی در منزل کار سختی نیست، خواهید دید که پس از اتمام کار چقدر فضا را دلنشین و پاکیزه نموده اید.

سعی کنید برای تمیز کردن درزهای کاشی ابتدا از مواد طبیعی بهره ببرید. سپس می توانید سراغ جرمگیرهای موجود در بازار بروید. همواره باید از تمیزنماینده های ضعیف تر بهره ببرید و بعد سراغ قوی ترها بروید. ب

ا این کار عمر دوغاب بین کاشی ها و سرامیک ها طولانی تر می گردد و بر اثر تمیز کردن درزهای کاشی بندکشی های بین کاشی ها آسیب نمی بینند.

سوالات متداول

چگونه می توان با استفاده از سرکه درزهای کاشی را تمیز کرد؟

در ترکیب سرکه با آب، از یک فنجان سرکه و یک فنجان آب برای تمیز کردن درزهای کاشی بهره ببرید. با استفاده از یک پارچه یا مسواک این مخلوط را روی درزها بمالید، به مدت 10 دقیقه صبر کنید. سپس محل را بشویید و خشک کنید.

آیا برای تمیز کردن درزهای بین کاشی می توان از وایتکس استفاده کرد؟

بله؛ اما توجه داشته باشید در صورتی که کاشی یا سرامیک منزل شما قدیمی است، از این کار بپرهیزید. زیرا اسید موجود در مواد شوینده قوی موجب از هم پاشیدگی و کنده شدن درزهای بین کاشی ها می گردد.

روش تمیز کردن درزهای کاشی با جوش شیرین چگونه است؟

یکی از راه های تمیز کردن درزهای کاشی استفاده از مواد طبیعی است. شما می توانید با استفاده از مقداری جوش شیرین و چند قطره آب یک خمیر درست کنید. سپس خمیر را با استفاده از یک برس پلاستیکی به کاشی یا سرامیک و درزهای آن بمالید.

منبع: آچاره
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 1148

به "آسان ترین روش های تمیز کردن درزهای کاشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسان ترین روش های تمیز کردن درزهای کاشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید