آخر هفته کجا بریم؟ از نسیم خنک آتشگاه تا شقایق های اردیبهشتی کالپوش

به گزارش آقای معلم، آخر هفته کجا بریم؟ برترین زمان سفر رسیده، اردبیهشت تنها فرصتی است که شقایق های کالپوش را ببینید یا از زیبایی های طبیعت بی نظیر دامنه های البرز، همانند گلابدره و آتشگاه بر دامنه زاگرس تماشا کنید. با خبرنگاران همراه باشید.

آخر هفته کجا بریم؟ از نسیم خنک آتشگاه تا شقایق های اردیبهشتی کالپوش

بوی اردبیهشت در فضا دمیده، هر چقدر هم بگویند سفر که زمان نمی شناسند، باید رفت، نادیده گرفتن اردبیهشت به عنوان برترین زمان سفر و طبیعت گردی غیرممکن است.

تعطیلات آخر هفته را سفری اردیبهشتی باید، تا دست از زندگی پراسترس و رنگ پریده شهری بشوییم و به دامان طبیعت بی نظیر و رنگارنگ کشورمان رهسپار شویم. در این مقاله با گلابدره برای سفر یک روزه و آتشگاه و دشت شقایق های کالپوش برای سفرهای دو روزه آشنا می شویم.

سفر یک روزه

اردبیهشت یعنی بوی خاص طبیعت، وقت سفر و هنگامه آن که کوله بربندیم و راهی شویم، جای گلایه از فرصت کم نیست، یک روز کافی است، صبح بر می خیزیم تا تجربه ای متفاوت از هیجان و سر زندگی رقم بخورد، کافی است عزم سفر کنیم، استشمام بوی طبیعت بکر یعنی یک جهان تازگی برایمان رقم می خورد.

گلابدره

علت نام گذاری گلابدره وجود فراوان درختان سیب گلاب خودرو در این دره بوده است. جدا از ساکنان محلی، راستا کوهستانی گلابدره، هر هفته میزبان کوهنوردانی است که به آنجا می آیند. با ایستادن بر فراز بلندی های گلابدره نمای بسیار زیبایی از شهر تهران را خواهید دید. مختصات جغرافیایی این منطقه از طرف شمال محدود به ارتفاعات 1800 متری دامنه جنوبی کوه های البرز، از جنوب به بزرگراه شهید چمران حد فاصل دو راهی هتل آزادی و بزرگراه مدرس و پل آیت االله صدر و از غرب به اراضی رودخانه درکه و از شرق نیز به انتهای بزرگراه ارتش و شمال شرق تهران محدود می گردد.

ورودی کوه سر یک پیچ تند قبل از محل گلابدره واقع است که خودرو را باید همان اطراف پارک نموده و راه پیمایی را شروع کنید. ورودی کوه دو راستا خاکی عریض دارد که هر دو راستا پس از حدود 500 متر با یک پل به هم متصل می شوند. اگر می خواهید آبشار را ببینید باید از سمت چپ کم کم ارتفاع بگیرید تا پس از پشت سر گذاشتن یک راستا تند سربالایی و حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه پیاده روی به آبشار برسید، همان ابتدای راستا دره و رودخانه زیبای گلابدره خودنمایی می نماید. برای خانواده ها و کسانی که قصد راه پیمایی زیاد ندارند در همین ابتدای راستا کم وبیش جا برای نشستن و اطراق در کنار رودخانه پیدا می گردد. بالای آبشار اصلی هم یه آبشار کوچک هست که اطرافش جا برای اطراق و احیانا صرف غذا پیدا می گردد. گلابدره بیشتر پذیرای قشر کوهنورد و کوه پیمایانی است که خلوتی و آرامش آن را دوست دارند، زیرا در این رود دره از ازدحام مردم و تراکم رستوران ها خبری نیست. یکی از راه های دسترسی به قله کلکچال نیز از این دره می گذرد. دره زیبای وزباد که در این راستا قرار گرفته است مکان مناسبی برای اتراق فراهم آورده است و دیواره های سنگی پر درز و شکاف و درختانی که در دو سوی رودخانه قرار گرفتند، حضور پرندگان را در این رود دره غنی تر نموده اند.

این ویژگی ها در کنار خلوتی راستا، مکان خوبی برای پرنده نگری به وجود آورده است. درختان و بوته هایی از قبیل بید، صنوبر، چنار، نسترن وحشی، تمشک و... این دره وجود دارد و سهره، بلبل خرما، کمرکولی، توکا، دارکوب و... از پرندگانی هستند که به راحتی می توان در این راستا مشاهده کرد.

راه رسیدن به گلابدره از میدان تجریش و خیابان دربند است، در میانه راه خیابان گلابدره به چشم می خورد. طی کردن خیابان دربند (از میدان قدس) یا خیابان فناخسرو (از میدان تجریش) و پس از آن وارد شدن به خیابان شکیبایی (گلابدره) راه دسترسی به بوستان گلابدره است. با حدود 15 دقیقه پیاده روی می توان از ابتدای خیابان اسداللهی به بوستان گلابدره رسید. تا خیابان اسداللهی هم می توان از تاکسی استفاده کرد. برای این منظور در شمال شرق میدان تجریش ماشین های خط تجریش - آبک را سوار شده و در ورودی بوستان پیاده شوید. علاوه بر این، تاکسی های تجریش - باغ فیض هم معمولا از مقابل در ورودی این بوستان عبور می نمایند. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید، می توانید از خیابان گلاب دره در راستا کانال آب به عنوان پارکینگ بهره ببرید.

سفرهای دو روزه

اردیبهشت، یعنی تنها زمانی که شقایق ها چهره از نقاب بر می گیرند، درنگ نکنید، فرصت تماشا شقایق های کالپوش همواره نصیبتان نمی گردد، اگر بعد مسافت نگران تان نموده، زیبایی بی حد و حصر طبیعت زاگراس پیشنهاد دیگر ماست.

آتشگاه

این آبشار که به آبشار مینیاتوری ایران معروف است یکی از بی نظیر ترین جاذبه های طبیعی کشور به شمار می رود. آتشگاه به دره ای می ریزد که با پستی و بلندی های خود آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد می نماید و یکی از بی نظیرترین ترین جلوه های طبیعت را به وجود می آورد. راستا این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان از فضای پرشیب و سرسبزی می گذرد که در آن می توانید انواع درختان و گیاهان جنگلی کمیاب را ببینید. شیب زیاد و پستی و بلندی های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد نموده است. پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره، سبز زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج در این مکان فراهم می آورد.

موقعیت و راه دسترسی: آبشار آتشگاه در 190 کیلومتری شهرکرد و 40 کیلومتری شهر لردگان در دره ای روح افزا به طول دو کیلومتر قرار گرفته است. راستا این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است.

برای اقامت می توانید لردگان را که در فاصله نزدیکی از آبشار قرار گرفته است انتخاب کنید.

  • واحد اقامتی بهاران در لردگان (تلفن: 5222441-0382)
  • هتل زاگرس در لردگان (تلفن: 5220155-0382)

از طبیعت زیبای مقصد سفرتان بیشتر بدانید:

دشت شقایق های کالپوش

هر ساله از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه میلیون ها گل شقایق دشت کالپوش شاهرود را به جلوه ای شگفت انگیز از رنگ سرخ می بخشد، آن چنان که گویی خالق هستی چادری سرخ بر دشت های سبز گسترده تا برای دقایقی آدمی را به درک قدرت لایزال خود به تأمل وا دارد. این دشت که در حد فاصل میان شهرستان شاهرود و گنبد کاووس واقع شده است، دوستداران طبیعت را همه ساله به تماشا جلوه ای از بهشت دعوت می نماید. آنچه این دشت را از نمونه های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی های شاخص آن محسوب می گردد وجود آبشارها، چشمه ها و گونه های درختان جنگلی در محدوده آن و نیز منطقه ها زیبای قشقلته، آبشار زو (نام نیک)، آبشار حسین آباد در پیرامون آن است. منطقه سرسبز و جنگلی کالپوش با 14 هزار هکتار جنگل، 30 هزار هکتار مرتع و 34 هزار هکتار مزارع زیر کشت با بارندگی کافی و اراضی مستعد برای کشاورزی و جنگل داری، در فصل بهار با دشت های مملو از گل های شقایق، منظره ها زیبا و در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملی گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری برخوردار است.

می توانید به منظور ایجاد تنوع در سفر، برای بازگشت راستا نردین، گردنه خوش ییلاق، شاهرود را انتخاب کنید تا چشم اندازهای زیبای روستای تلوبین و گلستان را نظاره کنید و آن را به خاطرات خوب سفر خود بیفزایید.

بازدید از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه سلطان العارفین، بایزید بسطامی می تواند از برنامه های سفر شما در بازگشت از منطقه کالپوش باشد و طبیعت گردی شما را رنگ و بویی عرفانی بخشد. برای دسترسی به این منطقه از تهران؛ پس از طی 460 کیلومتر از راستا تهران به مشهد، با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال (جاده جاجرم) تغییر راستا داده و به سوی منطقه کالپوش راستا را ادامه دهید. دشت شقایق های کالپوش در 160 کیلومتری شمال شهرستان میامی واقع شده است.

بهار سر سبزی ویژه ای به دشت کالپوش و جنگل های اطراف آن می بخشد، اما اگر برای تماشا شقایق ها سفر می کنید، اردبیهشت ماه تا اواسط خردادماه، مهلتی است که شقایق چهره از تقاب بر می گیرند.

مجهز سفر کنید:

منبع: کجارو / کجارو
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 899

به "آخر هفته کجا بریم؟ از نسیم خنک آتشگاه تا شقایق های اردیبهشتی کالپوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخر هفته کجا بریم؟ از نسیم خنک آتشگاه تا شقایق های اردیبهشتی کالپوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید