بحرانی خطرناک تر از کرونا در انتظار ایرانی ها

به گزارش آقای معلم، سال ها است که موضوع جمعیت و زنگ خطر بحران سالمندی در کشور به صدا در آمده است. زنگ خطری که طی دهه 90 بار ها توسط کارشناسان جمعیتی به صدا درآمد، اما بی توجهی مسئولان شرایط را به مرحله بحران رسانده است.

بحرانی خطرناک تر از کرونا در انتظار ایرانی ها

به گزارش مهر، حال و در سال های پایانی قرن معاصر، کشور با چالش کاهش جمعیت و سونامی افزایش سالمندی دست و پنجه نرم می کند و ادامه بی برنامگی مسئولان برای حل این بحران نیز طی 30 سال آینده، ایران را تبدیل به پیرترین کشور کره زمین خواهد کرد.

آمار های رسمی کشور و پیش بینی کارشناسان جمعیت حاکی از آن است که در صورت ادامه فرایند کاهش نرخ باروری، افزایش خانواده های تک فرزند و کاهش نرخ ازدواج، تا 30 سال آینده سونامی سالمندی کشور را فرا خواهد گرفت و از هر سه نفر یک نفر بالای 60 سال خواهد بود. به طوری که این امر شروع یک زلزله داخلی یا حتی بین المللی برای کشور خواهد بود.

پیری جمعیت تلخ تر از شیوع کرونا است

محمد اسماعیل اکبری، مشاور عالی وزیر بهداشت اردیبهشت سال جاری با اظهار نگرانی نسبت به افزایش جمعیت سالمند، گفت: نگرانی اساسی ما این است که آیا جوانان امروز به فکر دوره سالمندی خود هستند؟ آیا آن ها به اندازه کافی فرزند دارند که جوابگوی نیاز های خودشان در سالمندی باشد یا خیر.

وی با طرح این سوال که شرایط ما در رابطه با سالمندان چگونه است، اضافه نمود: دنیا در طول 70 سال گذشته حدود 5 سال پیرتر شده، اما جمعیت ایران متأسفانه در 60 سال گذشته 10 سال پیرتر شده است. البته این اتفاق ثابت نمی ماند و همچنان پیرتر می شویم.

اکبری ادامه داد: در حال حاضر کمتر از 10 درصد جمعیت را سالمندان تشکیل می دهند و ما کشوری جوان تلقی می شویم، اما شرایط چنین نمی ماند و ما هر سال در حال پیر شدن هستیم به طوری که در 20 سال آینده، از پیرترین کشور های دنیا خواهیم بود و در 30 سال آینده پیرترین کشور دنیا هستیم.

وی تاکید کرد: تصور اینکه در این مدت کوتاه چه اتفاقی برای مردم می افتد بسیار تلخ است و حتماً تلخ تر از پاندمی کرونا است.

آمار ها نشان می دهد که در 20 سال اخیر نسبت جمعیتی بچه ها، نوجوانان و جوانان با کاهش روبرو بوده و در مقابل، سهم میان سالان و سالمندان در جمعیت کشور افزایش یافته است.

به علاوه میانگین سنی جمعیت ایران طی 40 سال گذشته فرایندی صعودی داشته و جامعه به طور متوسط 7/8 سال مسن تر شده است. آمار ها نشان دهنده آن است که این فرایند صعودی در مورد مردان و زنان نرخ رشد مشابهی داشته است.

هرچند افزایش شمار سالمند هر کشوری نشان از افزایش سطح امید به زندگی محسوب می شود، اما پیر بودن جمعیت غالب یک ملت نیز پیامد های فردی و اجتماعی فراوانی را به دنبال دارد. با بالا رفتن میانگین سنی جمعیت کشور یا با عبارتی پیر شدن جمعیت، شمار افرادی که به دلیل کهولت سن نیاز به نگهداری یا پرستاری دارند، افزایش می یابد.

این در حالی است که اغلب خانواده ها به سمت تک فرزندی حرکت کرده اند و در عمل فرزندی برای نگهداری از والدین وجود ندارد. با این فرایند نیز والدین جوان امروز احتمالاً باید دوران سالمندی خود را در تنهایی یا در خانه های سالمندان سپری کنند. این موارد تنها ابعاد فردی حرکت جمعتی به سمت سالمندی است و ابعاد اجتماعی آن عوارض بیشتری را به دنبال دارد.

ورشکستگی نهاد های خدماتی

صالح قاسمی، کارشناس حوزه جمعیت با اظهار نگرانی نسبت به افزایش شمار سالمندان کشور توضیح داد: از سال 57 جمعیت سالمند کشور 2 برابر افزایش یافته است. این شیوه افزایش سالمندان نشان می دهد که تا 20 سال آینده جمعیت پیر کشور 3 برابر خواهد شد.

وی با اشاره بر پیامد های افزایش سالمندی، تاکید کرد: ما معتقدیم تمامی نهاد ها و سازمان های مسئول برای رویارویی با سالمندی زودرس در ایران باید آماده باشند.

قاسمی با بیان اینکه متأسفانه نهاد های مربوطه هیچ برنامه ای برای این پدیده ندارند، گفت: سازمان های کشور در رویارویی با این بحران باید به فکر نیروی کار باشند همان طور که برخی کشور های غربی به دلیل کمبود نیروی کار مجبور به وارد کردن نیرو یا مهاجر پذیر شدن گشته اند. درنتیجه در صورت عدم برنامه ریزی نهاد ها برای این امر ما نیز در آینده مجبور به وارد کردن نیروی کار خواهیم شد.

وی درباره پیامد های مهاجرپذیری نیز توضیح داد: با وارد شدن افراد مهاجر در کشور، فرهنگ خانواده ها و سطح اشتغال اجتماعی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

این کارشناس حوزه جمعیت با بیان اینکه سالمندان به لحاظ اجتماعی، اقتصادی و خدماتی نیاز به بیش ترین خدمات و زیرساخت ها داشته و این موضوع بر روی کشور تأثیرگذار است، گفت: همچنین این امر ساختار های تأمین اجتماعی و بعد نظامی و امنیتی کشور را تهدید می کند چرا که رشد شمار سالمندان نیاز های رفاهی و اجتماعی آنان از نهاد های مربوط را افزایش داد و همین امر بر روی سیاست ها ظرفیت های کشور تأثیرگذار است.

خطر بحران سالمندی

این جمعیت شناس با بیان اینکه سالمندان در حوزه درمان و خدمات اجتماعی نیاز های بسیار دارند، بیان کرد: بیشترین استفاده از خدمات درمانی و اجتماعی از سوی سالمندان صورت می گیرد به همین دلیل سالمندان از منظر تأمین اجتماعی، رفاه و سلامت نیاز به بیشترین حمایت را دارند.

قاسمی گفت: در صورت ادامه فرایند سالمندی زودرس در کشور، تا 20 سال آینده سازمان تأمین اجتماعی و وزارت رفاه شاهد میزان زیادی از درخواست ها بوده با ورشکستگی روبرو خواهند شد.

او تاکید کرد: برای مقابله با بحران پیری زودرس نیازمند برنامه ریزی جدی از سوی دولت و سازمان های مسئول هستیم.

به گفته مشاور وزیر بهداشت، خطر بحران سالمندی حتی از شیوع ویروس کرونا هم خطرناک تر است و در صورتی که مسئولان و کنندگان مجلس امروز به فکر افزایش جمعیت و مقابله با پیری کشور نباشند، احتمالاً در دهه های آینده به جای جنگ در میدان کرونا، در حال جنگ با سالمندی جمعیت خواهند بود.

منبع: فرارو
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: fansgholami.ir شناسه مطلب: 181

به "بحرانی خطرناک تر از کرونا در انتظار ایرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحرانی خطرناک تر از کرونا در انتظار ایرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید